Cena tucznika w listopadzie 2021. Gwałtownie spadła liczba stad świń hodowanych w Polsce

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa: W Unii Europejskiej od czerwca br. średnie ceny zakupu żywca wieprzowego wykazują spadek, który wynika z nadwyżki podaży tego mięsa na rynku wspólnotowym.
Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa: W Unii Europejskiej od czerwca br. średnie ceny zakupu żywca wieprzowego wykazują spadek, który wynika z nadwyżki podaży tego mięsa na rynku wspólnotowym. pixabay.com/Elsemargriet
Ceny tuczników pozostają krytycznie niskie i jak wskazuje Pomorsko-Kujawski Związek Hodowców Trzody Chlewnej Polsus Bydgoszcz, rolnicy tracą nadzieję na poprawę sytuacji. Dowodem na to jest gwałtowny spadek liczby stad świń hodowanych w Polsce. Od początku roku ubyło ich niemal 30%. Sprawdzamy, ile skupy płacą w listopadzie za tuczniki, maciory i prosięta.

Coraz mniej gospodarstw chce hodować świnie. Rolnicy tracą nadzieję

W systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (prowadzonym przez ARiMR*) na początku 2021 roku liczba stad trzody wynosiła 103 659. Po 10 miesiącach tego samego roku (stan z 31.10.2021) zarejestrowano już tylko 73 792 siedzib stad posiadających świnie. Jest to spadek o około 29 867 tys. stad świń, czyli o ponad 28,81%.

Produkcję trzody likwidują głównie gospodarstwa prowadzące małe stada, postępuje koncentracja produkcji. Kto jest zagrożony likwidacją stad? Sięgamy po komentarz sprzed tygodnia Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej Polsus.

To też może Cię zainteresować

"Przede wszystkim te gospodarstwa, które opierają się na zakupie zbóż czy pasz, ponieważ nie posiadają z różnych powodów odpowiedniej wielkości areału. Kiedy kończą się własne zapasy zbóż, producenci ograniczają produkcję, eliminując starsze lochy, nie wprowadzając nowych. Jeśli sytuacja na rynku się nie poprawi lub nie nadejdzie jakaś konkretna pomoc, będą zmuszeni tę produkcję zakończyć".

Cena skupu tuczników, macior, warchlaków w listopadzie 2021

Notowania Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego 15-19.11.2021

  • tuczniki kl. 1 - 3,70-4,10 zł/kg
  • tuczniki kl. 2 - 3,50-3,80 zł/kg (2 notowania)
  • tuczniki kl. E - 5,24-5,45 zł/kg (2 zakłady 19.11)
  • maciory 1,60-2 zł/kg
  • warchlaki krajowe 2030 kg - 100-150 zł/kg

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa: W Polsce na początku listopada br., po utrzymującym się od sierpnia br. nieprzerwanym spadku, odnotowano wzrost cen żywca wieprzowego. W dniach 1–7.11.2021 r. (dane ZSRIR MRiRW) krajowi dostawcy za trzodę chlewną uzyskiwali przeciętnie 4,15 zł/kg, o 1,5% więcej niż tydzień wcześniej. Cena ta była o 2% niższa niż przed miesiącem oraz o 6% niższa niż przed rokiem.

Niska cena tuczników utrzymuje się na rynku

Bartosz Czarniak z Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej Polsus Bydgoszcz komentuje18 listopada na profilu związku: "Cenniki zarówno w Polsce, jak i w Niemczech są jak zaczarowane i kolejny tydzień z rzędu się nie zmieniają".

Wskazuje jednak, że w Europie sporo się dzieje, co może wpłynąć w przyszłości na cenę. Jednym z istotniejszych wydarzeń jest duże ognisko ASF w Niemczech (4000 sztuk świń) i to w rejonie, gdzie dotychczas nie odnotowano tej choroby.

Uważa, że "ognisko to jeszcze bardziej oddala możliwość uznania rejonizacji produkcji wieprzowiny w Niemczech przez Chiny, choć i tak moim zdaniem nie było na to większych szans nawet wcześniej".

Przedstawiciel POLSUS przywołuje również w najnowszym komentarzu do sytuacji rynkowej wypowiedź wiceministra rolnictwa Szymona Giżyńskiego, który miał stwierdzić, że powinniśmy dążyć do modelu hiszpańskiego, gdzie produkcją trzody zajmują się głównie duże podmioty.

To też może Cię zainteresować

Kolejny ważny czynnik rynkowy to ceny zbóż, które zdaniem Bartosza Czarniaka są windowane przez spekulantów. "Na chwilę obecną nie widać sygnałów na obniżkę cen zbóż, jednakże proces ten można porównać do bańki mydlanej, która może w końcu pęknąć i spowodować lawinową obniżkę cen zbóż, a co za tym idzie pasz".

Nie pomaga wzrost cen paliw w Polsce, środków do produkcji, a także bardzo słaby złoty i wysoka inflacja.

*Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych (tj. bydła, owiec, kóz i świń) w oparciu o zgłoszenia składane przez posiadaczy zwierząt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera