Ceny nawozów 2022. Kiedy będzie taniej?
W marcu Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła uwagę na problem z cenami nawozów. Na apel dotyczący udzielenia pomocy do zakupu zareagowało Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Jak zaznaczył w piśmie resort, obecna sytuacja na rynku nawozów azotowych jest ogromnym wyzwaniem zarówno dla rolników, jak również producentów nawozów, którzy prowadzą procesy produkcyjne w oparciu o drogi surowiec.
- Z informacji podawanych do publicznej wiadomości przez spółki z udziałem Skarbu Państwa wynika, że ryzyko biznesowe związane z wysokimi cenami gazu i ich wielką zmiennością powoduje, że największym wyzwaniem dla europejskich producentów nadal pozostaje stałe utrzymywanie produkcji na maksymalnym poziomie – czytamy w odpowiedzi Karola Rabendy.
Program pomocowy, kilka mld złotych na wsparcie sektora rolnego. Dodatkowe dopłaty do nawozów
Obecnie rząd, w odpowiedzi na kryzys, przygotował program pomocowy na 836 mln euro (3,9 mld złotych), który wesprze sektor rolny w kontekście agresji Rosji na Ukrainę. Ministerstwo przypomniało, że do końca maja wielu producentów mogło też składać wnioski o przyznanie dofinansowania do zakupu nawozów mineralnych.
- Dofinansowanie ma zrekompensować wyższe koszty zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, nabytych między 1 września 2021 roku a 15 maja 2022 roku od podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów – wyjaśnia podsekretarz Rabenda.
Wsparcie przeznaczone było dla rolników, którzy starali się o przyznanie dopłaty bezpośredniej na ten rok. Do tej pory do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trafiło ponad 425 tys. wniosków. Wielu gospodarzy może też korzystać z kupna nawozów w sieciach firm dystrybucyjnych. Grupa Azoty S.A. ma takich aż siedemdziesiąt. Sprzedaż odbywa się z odroczonym terminem płatności, nawet dłuższym niż pół roku i z zabezpieczeniami na odbiór płodów po żniwach.
- Takie formy rozliczeń oferowane są od wielu lat i zależą od indywidualnych decyzji właścicieli gospodarstw, ich strategii biznesowych oraz możliwości finansowych – podsumowuje przedstawiciel MAP.
Źródło: KRIR

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?