Ceny nawozów pod koniec 2020 roku - notowania z Kujawsko-Pomorskiego w grudniu

Strefa Agro
2020 jest Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin
2020 jest Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin Agata Wodzień-Nowak
Sprawdzamy ceny nawozów mineralnych na podstawie notowań Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Przy okazji przypominamy, że kończący się 2020 rok jest Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin.

Ceny nawozów w grudniu 2020 - Kujawsko-Pomorskie

  • Saletrzak - 85-88 zł/dt
  • Polifoska 8:24:24 - 155-165 zł/dt
  • Polifoska 6:20:30 - 149-170 zł/dt
  • Mocznik - 127-148 zł/dt
  • Saletra amonowa - 88-124 zł/dt
  • Sól potasowa60% - 124-145 zł/dt
  • Fosforan amonu POLIDAP - 159-185 zł/dt
  • Wapno mag-tlenk min 50% - 36-40 zł/dt

Nie tylko nawozy są potrzebne roślinom, środki ochrony również

Rok 2020 został ustanowiony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin. - Celem tej decyzji było podniesienie świadomości opinii publicznej, polityków i decydentów na temat znaczenia zdrowia roślin dla środowiska, gospodarki i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego - przypomina dr Tomasz Kałuski, kierownik Centrum Badań Organizmów Kwarantannowych, Inwazyjnych i Genetycznie Zmodyfikowanych Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.

To też może Cię zainteresować

Zdaniem naukowca pandemia COVID-19 powinna być dla nas ostrzeżeniem i punktem odniesienia, ponieważ pokazuje mechanizmy szybkiego rozprzestrzeniania się zagrożenia, z czym od wielu już lat mamy do czynienia w zakresie zdrowia roślin.

Mowa o rozprzestrzenianiu się agrofagów, czyli szkodników roślin i chorób, na nowe obszary, co wzmacniane jest globalnymi zmianami klimatu i intensyfikacją handlu międzynarodowego oraz turystyki.

- Pandemia COVID mogła się rozprzestrzenić tak szybko na cały glob właśnie ze względu na dużą liczbę osób przemieszczających się w krótkim czasie na ogromne odległości. Na samym początku mieliśmy do czynienia z pojedynczymi ogniskami zakażeń, które stopniowo rozszerzały swój zasięg. Tam, gdzie wprowadzono odpowiednie restrykcje, udawało się spowolnić rozprzestrzenianie wirusa, a gdzieniegdzie niemal go wyeliminować. Tam z kolei, gdzie restrykcje po pewnym czasie luzowano, obserwowaliśmy kolejne fale epidemii.

Dr Tomasz Kałuski wyjaśnia, że mechanizm obserwowany z przypadku COVID-19 i agrofagów jest taki sam. - Nowy szkodnik zostaje zawleczony na nowe siedlisko najczęściej z jakąś rośliną lub produktem pochodzenia roślinnego. Jeśli znajdzie tam roślinę żywicielską, czyli taką, na której może żyć i żerować, oraz dogodne warunki klimatyczne, rozwija nową populację, przy czym na tym etapie zazwyczaj jest jeszcze niezauważony. Przy odpowiedniej liczebności skutki jego działalności stają się jednak zauważalne. Jeśli jest to owad widoczny gołym okiem – po prostu widzimy nieznany gatunek i skutki jego żerowania. Jeśli agrofag nie jest widoczny gołym okiem, o tym, że coś się dzieje, dowiadujemy się, widząc szkody w uprawach (chorujące rośliny). W tym ostatnim przypadku często jest już niestety zbyt późno, by zatrzymać rozprzestrzenianie się patogenu, tym bardziej, że nie dysponujemy, lub mamy ograniczony wachlarz metod zwalczania np. bakterii czy wirusów w roślinach.

Wideo: PSOR

Źródła: KPODR, informacja prasowa IOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ceny nawozów pod koniec 2020 roku - notowania z Kujawsko-Pomorskiego w grudniu - Gazeta Pomorska