Ceny nawozów szaleją, a zakłady zastanawiają się: podnosić stawki czy zamykać produkcję?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wojciech Matusik/archiwum
- Sytuacja jest dramatyczna - twierdzi wprost Mariusz Grab, prezes GrupyAzoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A. podczas spotkania z rolnikami. - Jeśli chodzi o produkcję nawozów, to stoimy przed dylematem: albo podwyższymy ceny, albo zamykamy produkcję nawozów - mówi producent. Ekonomista tłumaczy, jak wysokie ceny nawozów przełożą się na rynek i ceny produktów spożywczych.

Nawozy. Produkować czy nie produkować? Oto jest pytanie

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim 6 października zorganizowano spotkanie rolników protestujących wobec wysokich i ciągle rosnących cen nawozów z przedstawicielami Grupy Azoty. Mariusz Grab, Prezes Zarządu spółki Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A. 6 października 2021 r.: - Sytuacja jest dramatyczna i mogę to powiedzieć nie tylko jako Police - zaczął swoje wystąpienie.

- Jeśli chodzi o produkcję nawozów, to stoimy przed dylematem: albo podwyższymy ceny, albo zamykamy produkcję nawozów.

- Ceny surowców osiągnęły szczyty - dodaje i wylicza, z jakimi podwyżkami kosztów ma do czynienia zakład: 800% wzrost ceny gazu rok do roku. Sól potasowa 125%, fosforyty 60%, siarka 30%, kwas siarkowy 50%. Zastrzega, że to tylko na ten kwartał ostatni.

To też może Cię zainteresować

- Większość producentów albo ograniczyła znacząco produkcję, albo się zamknęła - podaje dalej. Przytacza przykład Wielkiej Brytanii, gdzie rząd musiał dopłacić fabryce, żeby się otworzyła, bo zagrożony był przemysł spożywczy. - Chcemy pokazać tło, w którym się dzisiaj poruszamy.

Aktualne ceny nawozów (dane zebrał Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego) 1-4 październik 2021:

  • Saletrzak - 1840-1920 zł/t
  • Saletra amonowa - 1900-2330 zł/t
  • Sól potasowa60% - 1700-2080 zł/t
  • Polifoska 8:24:24 - 2440 zł/t
  • Polifoska 6:20:30 - 2060 zł/t
  • Fosforan amonu POLIDAP - 2840 zł/t
  • Wapno mag. CaMg 28-16 - 520-560 zł/t

Mariusz Grab: - Musimy gonić cenę surowca, naprawdę, proszę państwa, podwyżki nie są zamierzone. Nie chcemy nadmiernie reagować na rynku, gonimy surowce. Mało tego - my to robimy z opóźnieniem. Cenniki nie są ustalana na bieżąco. Mamy wzrost surowca, ten efekt, który musimy przełożyć, jest z opóźnieniem, często miesięcznym lub dwumiesięcznym i musimy tę stratę brać na siebie i próbować ją gdzieś pozyskiwać w innej produkcji, w innych sektorach - tłumaczy prezes zakładów w Policach.

Przekonuje rolników, że producenci nie mają na to wpływu i to jest w obecnej sytuacji na rynku nawozów najgorsze. - Codziennie się przeliczamy czy jeszcze nam się opłaca produkować.

Wspomina także o tym, że kilkanaście firm, producentów nawozów w Europie zamknęło produkcję. Uprzedza, że w kolejnym kwartale, już przyszłego roku, nie będzie taniej, na podstawie otrzymanych ofert na surówce. - Jest histeria na rynku. Nie wiem, czy do połowy przyszłego roku do opanowania, jeśli nie będzie regulacji np. UE, wymuszenia cen surowców w reżimach, to my tego nie opanujemy.

Jak ceny nawozów wpłyną na inne produkty?

Jakub Olipra, ekonomista Banku Credit Agricole na Twitterze komentuje to, co dzieje się na rynku nawozów: - Ceny nawozów w ostatnich dniach szaleją. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mamy rekordowe ceny gazu. W przypadku nawozów azotowych 60-80% kosztów produkcji stanowi właśnie gaz ziemny. Do tego czynniki polityczne wśród kluczowych producentów nawozów (Chiny, Białoruś) - wymienia ekonomista.

To też może Cię zainteresować

- Uwzględniając to, co się dzieje na rynku nawozów trudno liczyć na to, że kolejny sezon przyniesie odbudowę światowych zapasów zbóż i roślin oleistych. To oznacza droższe pasze, a więc również wyższą presję kosztową na wzrost cen produktów pochodzenia zwierzęcego. W konsekwencji obserwowany obecnie wzrost cen nawozów spowoduje podwyżki cen wszystkich podstawowych produktów żywnościowych: pieczywa, mięsa, produktów mlecznych, oleju i tłuszczów oraz jaj. Tym samym żywność w przyszłym roku zdrożeje jeszcze silniej niż w tym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera