Ceny paliwa. Benzyna przekroczyła 7 zł/l. Diesla też dotknie wzrost? Podwyżki uderzają w rolników, a prace polowe trzeba wykonać

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W sezonie wiosennym, ze względu na mnogość prac polowych, zwiększa się zużycie oleju napędowego w gospodarstwach. Budżet rolników mocno to odczuwa.
W sezonie wiosennym, ze względu na mnogość prac polowych, zwiększa się zużycie oleju napędowego w gospodarstwach. Budżet rolników mocno to odczuwa. GettyImages/fotokostic
Prognozy analityczne sprawdziły się, na wielu stacjach litr benzyny kosztuje ponad 7 złotych. Oznacza to, że za popularną bezołowiową 95 płacimy prawie tyle, ile za diesla. Wahania na rynku nakręca nie tylko konflikt zza wschodniej granicy, ale także zapowiedź unijnych sankcji i rezygnacji z rosyjskiej ropy. Wszelkie skoki cen mocno odczuwają gospodarstwa rolne, gdzie zapotrzebowanie na paliwa, zwłaszcza olej napędowy, jest wysokie. Rolnicy boją się, że będzie jeszcze drożej.

Ceny benzyny 2022. Na stacjach już ponad 7 zł za litr

Choć na niektórych stacjach można znaleźć benzynę poniżej 7 zł/l, na większości stawki już przekroczyły ten próg. Co więcej, cena nieustannie zbliża się do tej za olej napędowy. Tankujący ON mogą być wprawdzie w lepszych humorach, bo w tej chwili stawki nie zwiększają się tak drastycznie, ale wielu wciąż uważa, że są one kosmiczne. Zwłaszcza gdy ma się w pamięci rachunki płacone jeszcze kilka miesięcy wstecz.

Trwa sezon wiosenny, paliwo jest rolnikom niezbędne. Po ile diesel?

Sektor rolniczy nie jest w stanie funkcjonować bez maszyn, a co za tym idzie, paliwa. Wiosna to czas wykonywania większości prac polowych. Zapotrzebowanie na ON jest więc największe.

- Płacimy krocie. Gdzie są czasy, w których diesel kosztował nas mniej niż 5 złotych za litr? – pytają gospodarze.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, na podstawie publikacji Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa w Warszawie, wyliczył, że przeciętne zużycie oleju napędowego w gospodarstwie wynosi 126 l/ha. Jak łatwo zauważyć, każda podwyżka odbija się na portfelach tych, co prowadzą hodowle lub uprawy.

Według analityków druga połowa maja przyniesie podwyżkę cen litra bezołowiowej benzyny, zapłacimy powyżej 7 złotych. Z kolei diesel utrzyma się na stabilnym poziomie i będzie oscylował w granicach 7,34-7,47 zł za litr. Kierowcy osobówek już trzymają się za kieszenie, także rolnicy wskazują, że ich budżet jest mocno obciążony.

Podwyższenie stawki zwrotu podatku akcyzowego ratunkiem dla rolników?

Wielu rolników martwi się, że sytuacja geopolityczna nakręci wzrosty cen paliw. Co więcej, gdy skończy się zmniejszona stawka VAT, pójdą one bardziej w górę. Jak pomóc tym, którzy na wiosnę pracują najwięcej? Od miesięcy gospodarstwa rolne zwracają uwagę na limity zużycia oleju napędowego, od których zależy wysokość zwrotu podatku akcyzowego. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w tym roku wynoszą one 110 zł/ ha użytków rolnych. Nie zadowala to jednak beneficjentów.

- W opinii polskich rolników i hodowców zwrot akcyzy w wysokości 1 zł do litra paliwa rolniczego w pewnym stopniu niweluje negatywny wpływ obecnie obserwowanego wzrostu kosztów produkcji rolnej, jednak nie przyczyni się w dostatecznym stopniu do uniknięcia zapaści finansowej wielu gospodarstw rodzinnych, które jak wiemy stanowią trzon polskiego rolnictwa – zwracał się w piśmie do rządu Jacek Zarzecki, prezes zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Jak odpowiedział resort rolnictwa, zwiększenie stawki zwrotu podatku akcyzowego na przyszły rok będzie uzależnione od kwoty wydatków, które będą zaplanowane na ten cel w ustawie budżetowej.

Źródło: e-petrol.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera