Ziemniaki 30 grudnia 2021 r. na rynku hurtowym Bronisze są ponad 2 razy droższe niż rok temu. Podwoiła się także cena kapusty białej i czerwonej. O kilkadziesiąt procent więcej płacimy za marchewkę, buraczki czy cebulę.
Podobne stawki jak przed rokiem trzeba zapłacić za brukselkę, chrzan, czosnek czy pieczarki. Kilogram pomidorów malinowych w hurcie kosztuje pod koniec grudnia nawet 25 zł.
Ceny warzyw na koniec 2021 roku w większości znacznie wyższe niż rok temu
Ceny warzyw w hurcie są zbliżone do tych na targowiskach w mniejszych miastach. Stawki z 30.12.2021 na Rynku Hurtowym Bronisze w porównaniu do cen sprzed roku znajdziesz w galerii:
Ceny warzyw w 2022 roku nadal będą rosły
"Niska podaż utrzymuje ceny warzyw w tendencji wzrostowej", odnotowują specjaliście PKO Banku Polskiego, który w Agro Nawigatorze przygląda się sytuacji na rynku warzyw.
W listopadzie ceny skupu cebuli były wyższe o 22% rok do roku kapusty białej o 16% r/r, marchwi o 2,5% r/r (za MRiRW). Ceny skupu ziemniaków (GUS) wzrosły o 11,6% r/r. Dane z rynków hurtowych wskazują na powolne odwracanie się tendencji cenowych na rynku pomidorów spod osłon (wzrosty w grudniu po spadkach r/r w listopadzie).
Niska podaż warzyw podstawowych (kierowanych do przechowywania) wpłynie na spadek zapasów, co w połączeniu z wysokim popytem utrzymywać będzie ceny warzyw w tendencji wzrostowej. Niska jakość i trwałość pozbiorcza (warzywa korzeniowe i cebula) mogą sprawić, że dynamika cen warzyw przyspieszy na koniec sezonu 2021/22.
To też może Cię zainteresować
Droższe w I kwartale 2022 roku będą prawdopodobnie również importowane i krajowe warzywa spod osłon. Ich ceny mogą wzrosnąć pod wpływem zwiększonych kosztów ogrzewania szklarni (m.in. wzrostu cen gazu).
Czy kolejne zbiory przyniosą obniżki stawek za warzywa? Niekoniecznie. Podwyżki cen środków do produkcji, głównie nawozów, mogą odbić się na zmniejszeniu powierzchni upraw warzyw w 2022 i poskutkować kolejnymi wzrostami cen w 2 połowie 2022 roku.
Zbiory warzyw w Polsce w 2021 roku były mniejsze
W grudniu poznaliśmy wynikowy szacunek zbiorów warzyw gruntowych w 2021 w Polsce. Dane zebrane przez Główny Urząd Statystyczny wskazały na spadek o 1% rok do roku. W ogólnym ujęciu to niewiele, jednak jak wskazują analizy sektorowe PKO BP, "zmiany zbiorów poszczególnych kategorii były jednak zróżnicowane, z największym wzrostem produkcji w kategorii pozostałe (+17% r/r), o którym zdecydowała lepsza niż przed rokiem produkcja dyni".
Spadki zbiorów odnotowano w większości podstawowych kategorii takich jak: kapusta biała (-3,3% r/r), cebula (-6,6% r/r) czy też marchew (-5,1% r/r). Natomiast największe spadki wystąpiły w przypadku warzyw ciepłolubnych, tj. ogórków gruntowych (-30% r/r) i pomidorów gruntowych (-15% r/r). W grudniowej publikacji GUS, w porównaniu do września, utrzymano natomiast szacunek spadku tegorocznych zbiorów ziemniaków (-10% r/r).
Mimo spadku krajowych zbiorów warzyw gruntowych, na początku sezonu 2021/22 znaczący wzrost zanotowała produkcja mrożonych warzyw. Mógł o tym zadecydować zwiększony popyt w HoReCa.
Wzrósł eksport warzyw w III kwartale 21
Według GUS eksport warzyw świeżych z Polski przyspieszył w 3 kwartale 21 wzrastając w ujęciu wolumenowym o 9,4% r/r wobec +0,6% r/r w 2 kwartale 21. Przyczyną była przyspieszona sprzedaż pomidorów do Wlk. Brytanii oraz większa sprzedaż kapust do Czech i na Słowację.
To też może Cię zainteresować
Eksport mrożonych warzyw w 3 kwartale 21 wzrósł o 5,5% po wzroście o blisko 22% r/r w 2 kwartale 21, na co wpłynął efekt bazy związanej z lokcdownem w 2 kwartale 20. Białoruski zakaz importu mrożonych warzyw (6-proc. udział) może wyhamować tempo sprzedaży zagranicznej tych produktów w 1 półroczu 22, choć z uwagi na mniejsze niż przed rokiem restrykcje w HoReCa dynamika pozostanie dodatnia.
Źródła: Agro Nawigator 4/2021 PKO Bank Polski, RH Bronisze