Nie wszystkie gatunki warzyw podrożały rok do roku. Jednak według Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu ceny warzyw wrosły średnio o 10,2% w ciągu roku. "Niższa podaż sprzyja wzrostom cen ziemniaków i warzyw. Według MRiRW przeciętne ceny skupu cebuli we wrześniu były wyższe o 32% r/r, ceny marchwi o 4,7% r/r, przy spadku cen kapusty białej o 5,5% r/r", podaje Agro Nawigator Banku PKO BP.
Przeciętna cena skupu ziemniaków od września 2020 do września 2021 zwiększyła się o 43,6%, wobec wzrostu o 18,5% r/r w lipcu, napędzając wzrost inflacji koszyka warzywnego.
Tyle kosztują polskie warzywa i owoce w hurcie
Kapusta czerwona rok temu w Broniszach kosztowała od 60 do 85 groszy za kilogram. Dokładnie rok później (9.11.2021) trzeba za nią zapłacić 1,30-1,80 zł/kg. Istotnie wrosła również cena czerwonej cebuli. Obecnie jest wyceniana na 2-2,75 zł/kg, podczas gdy rok temu 1,40-2 zł/kg.
W galerii podajemy minimalne i maksymalne ceny warzyw i owoców krajowych na Rynku Hurtowym Bronisze 9 listopada 2021:
Jeszcze raz przywołamy dane GUS, według których produkcję warzyw gruntowych ocenia się na blisko 3,9 mln t, a to o ok. 2% mniej w porównaniu z rokiem poprzednim.
To też może Cię zainteresować
Powierzchnię uprawy ziemniaków szacuje się na ponad 0,2 mln ha. Plony ziemniaków pod koniec września oceniano, że w bieżącym roku wyniosą 300 dt/ha i będą niższe o ok. 14% od ubiegłorocznych. Zbiory ziemniaków szacuje się na ok. 7,1 mln ton, czyli mniej od zbiorów ubiegłorocznych o 10%.
Prognozy cen PKO Banku Polskiego na początek 2022 roku
Czego spodziewać się na rynku owoców? Zaglądamy do analiz sektorowych Agro Nawigator PKO Banku Polskiego. "Wysoka podaż jabłek oraz zmniejszony popyt (przetwórstwo) sugerują utrzymanie cen jabłek na poziomie niższym niż przed rokiem w kolejnych miesiącach. Sezonowa dynamika uzależniona będzie od tempa upłynniania zapasów. Prawdopodobny wzrost produkcji przełoży się na wyższy eksport zarówno jabłek, jak też koncentratu jabłkowego".
- Niższa podaż i odbudowujący się popyt w sektorze przetwórstwa oznaczać może presję na utrzymanie wzrostów cen warzyw i ziemniaków.
- Tempo podwyżek może jednak wyhamować z uwagi na opóźnioną wegetację i zbiory. Wysokie ceny nośników energii mogą odbić się na cenach warzyw spod osłon w miesiącach zimowych.
- Mniejsze restrykcje w HoReCa mogą utrzymywać popyt na mrożone warzywa i frytki na poziomie wyższym niż przed rokiem.
- Czynnikiem oddziałującym na wzrosty może być niższa jakość zbiorów, a także sygnalizowane problemy z brakiem pracowników.
To też może Cię zainteresować
Agro Nawigator Banku PKO BP: Wysoka podaż jabłek (wysokie zapasy i wzrost produkcji) spowodowała, że przeciętna cena skupu jabłek (za MRiRW) we wrześniu wyniosła 1,00 zł/kg i była niższa o 44% r/r. W takiej samej skali zmalały ceny jabłek do przetwórstwa. Na uwagę zasługuje natomiast istotny wzrost cen malin do mrożenia, warunkowany niską podażą w kraju i zmniejszonymi dostawami z Serbii.
Źródła: Agro Nawigator Banku PKO BP paździenrik 2021, RH Bronisze, GUS
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?