Ceny za koszenie kukurydzy jesienią 2021 rosną przez drogie paliwo. Trwa zbiór na kiszonkę, zaczyna się na ziarno

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/Couleur
Rolnicy już kilka tygodni temu zaczęli kosić kukurydzę na kiszonkę, a miejscami ostatnio nawet na ziarno. Przyglądamy się stawkom za koszenie kukurydzy w sezonie 2021. Na ceny cięcia kukurydzy wpływają wyższe niż przed rokiem ceny paliwa.

Usługa zbioru kukurydzy 2021 jest coraz częściej poszukiwana, bo uprawa jest gotowa do koszenia. W województwie kujawsko-pomorskim rozpoczął się zbiór kukurydzy na kiszonkę, której zawartość suchej masy wynosić powinna od 30 do 35% przy dojrzałości ziarna od późno woskowej do początku pełnej, wskazuje ośrodek doradztwa rolniczego.

Cena za koszenie kukurydzy w sezonie 2021

Świadczący usługi koszenia kukurydzy w ogłoszeniach zastrzegają, że stawka jest ustalana indywidualnie, zależna od powierzchni pola do skoszenia i odległości od miejsca usługodawcy. Im większy areał, tym łatwiej wynegocjować niższą cenę.

"W poprzednim sezonie cena usługi koszenia kukurydzy na kiszonkę wahała się od 500 do 900/ ha zł netto. Cena średnia w 2020 roku wyniosła 650 zł/ha", przypomina Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

To też może Cię zainteresować

KPODR: W tym sezonie ceny mogą wzrosnąć, ponieważ ceny paliw są na wyższym poziomie, a one najbardziej wpływają na cenę usługi. Według Kujawsko-Pomorskich Notowań cen rolniczych ceny aktualnie wahają się od 600 do 900/ha zł netto. W przypadku kukurydzy na ziarno stawka za hektar wynosi zazwyczaj 400 zł.

Rolnicy na forach wymieniają się informacjami o stawkach za koszenie kukurydzy jesienią 2021. Stawki za koszenie kukurydzy na kiszonkę podawane w komentarzach: w Wielkopolsce 850 zł z dowozem, Lubelskie 1300 z odwozem, 1300 z gnieceniem, 1100 bez gniecenia, podaje kolejny rolnik.

To też może Cię zainteresować

Sieczkarnia plus 2 odwozy 900 zł/ha, Łódzkie 1250 netto z ha, inny dzieli się stawką, jaką rok temu zapłacił w kujawsko-pomorskiem "jaguar z kemperem 8 rzędowym +2 ciągniki odwożące 1250 za godzinę, 150 zł/h za każdy kolejny ciągnik odwożący". "Biorę 300 zł za ha + paliwo sieczkarnią. Na pryzmę ciągnik ugniatający, a na tuzie spych. Jeden ciągnik dwie roboty zrobione, 170 zł za godz.+paliwo płacisz".

  • Wielkopolskie: Sieczkarnia 500 za ha. Odwozy 140 za ha.
  • Mazowieckie: 650 za h i jeden odwóz
  • Mazowieckie: 850 z dowozem na kiszonkę
  • Kujawsko-Pomorskie: na ziarno 350+ transport 15 zł/t

Cena kukurydzy mokrej w Kujawsko-Pomorskiem po 20 września 590-630 zł/t, suchej 950-1000 zł/t.

Źródło: Kujawsko-Pomorskie Notowania cen rolniczych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera