Ceny za mleko doszły do szczytu możliwości rynku. Masło na giełdzie potaniało

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Monika Przychodzka z Plebanki, która ma 46 krów mlecznych, jest zadowolona z obecnych cen za mleko, ale słyszała już o możliwych spadkach stawek surowca w przyszłym roku
Monika Przychodzka z Plebanki, która ma 46 krów mlecznych, jest zadowolona z obecnych cen za mleko, ale słyszała już o możliwych spadkach stawek surowca w przyszłym roku Lucyna Talaśka-Klich
Ceny skupu mleka są wysokie, ale w przyszłym roku możliwe są obniżki. Oczekują tego handlowcy i konsumenci, lecz niższe stawki za surowiec i przetwory zaszkodzą rolnikom i mleczarniom.

- Obecne stawki za mleko pozwalają nam wyjść na finansową prostą po inwestycjach w gospodarstwie - mówi Monika Przychodzka z Plebanki (gm. Radziejów), laureatka konkursu Rolnik Roku 2022. - Szczególnie ceny za surowiec od października są zadowalające. W listopadzie dostaliśmy więcej niż w październiku, a w grudniu stawki jeszcze wzrosną.

Surowiec drożeje wolniej niż towary w sklepach

- W porównaniu do czerwca tego roku, w drugim półroczu litr surowca podrożał o 60 groszy - twierdzi Maciej Latos, rolnik z miejscowości Stronno (gm. Dobrcz), który ma 130 krów mlecznych.

Główny Urząd Statystyczny podał, że średnia cena skupu mleka w październiku 2022 r. wyniosła 260,35 zł /1 hl i była wyższa o 59,0 % niż w październiku 2021 r. W Kujawsko-Pomorskiem ta średnia w październiku br. wyniosła 253,00 zł/1 hl.

- Jednak nie jest tak różowo w produkcji mleka, bo koszty także bardzo wzrosły - podkreśla Monika Przychodzka.

Podobnie uważa gospodarz ze Stronna. - Słyszałam, że od początku przyszłego roku stawki za mleko mogą spadać i obawiam się, że nie do końca będą one uzasadnione z powodu spekulacji na rynku - dodaje rolniczka z Plebanki.

To też może Cię zainteresować

Zdaniem rolników mleko na sklepowych półkach drożeje szybciej i bardziej niż stawki za surowiec. Dotyczy to także przetworów mlecznych.

A koszty przetwórstwa wciąż rosną. - Tymczasem handlowcy oczekują na obniżki cen towarów - mówi Mariusz Falgowski, prezes Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej we Włocławku, który zauważa, że od około dwóch tygodni obserwuje się spadek sprzedaży na przykład mleka w proszku i masła. To przekłada się na wahania cen tych towarów.

Masło zaczyna tanieć

Podczas aukcji na nowozelandzkiej giełdzie produktów mleczarskich (Global Dairy Trading), która odbyła się w drugim tygodniu grudnia, zdecydowana większość produktów wciąż drożała, ale w przypadku masła odnotowano spadek indeksu o 1,9%.

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych zauważa, że skup mleka krowiego w Unii Europejskiej od stycznia do września 2022 r. był nieco poniżej poziomów z analogicznego okresu 2021 r. (-0,4 %), ale wartość produkcji była zdecydowanie wyższa i wyniosła 46 316 mln euro (35 284 mln euro w 2021 roku), co oznacza wzrost o około 31%.

„(...)Średnia cena mleka w pierwszych dziewięciu miesiącach bieżącego roku ukształtowała się na poziomie 47,8 euro/100 kg i była najwyższa od 2016 roku” - podaje federacja. „Cena skupu mleka utrzymuje trend wzrostowy, we wszystkich państwach członkowskich, od stycznia 2021 roku.(...)”

Federacja podkreśla, że w Polsce skup mleka jest większy niż w roku ubiegłym, jednak w czerwcu odnotowaliśmy spadek pogłowia krów mlecznych o 12%. Zaś z powodu inflacji i niepewnej sytuacji na rynku rolnicy nie inwestują, spada zainteresowanie kredytami.

- Jesteśmy blisko szczytu cen skupu mleka, w pierwszym kwartale przyszłego roku możliwy jest spadek tych stawek - mówi Jakub Olipra, starszy ekonomista z Credit Agricole Bank Polska. Jego zdaniem słabnie popyt na produkty mleczarskie i jest to skutkiem nie tylko inflacji i zaciskania pasa przez konsumentów, ale także np. tego, że Chiny robią mniejsze zakupy poza swoimi granicami.

Mariusz Falgowski rozumie, że konsumenci czekają na obniżki żywności. Jednak, aby nie zaszkodziły one branży mleczarskiej - jego zdaniem - powinny za tym iść zarówno obniżki cen surowców jak i innych kosztów produkcji - nie tylko w zakładach przetwórczych, ale i w gospodarstwach rolnych. A to jest raczej nierealne.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny za mleko doszły do szczytu możliwości rynku. Masło na giełdzie potaniało - Gazeta Pomorska