"Nowym elementem w aktualnej sytuacji rynkowej, jest bardzo niska podaż ziarna", sygnalizuje Polski Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo - Młynarskiego. "Producenci wstrzymują się ze sprzedażą pszenicy czy żyta, licząc na dalsze wzrosty cen".
To też może Cię zainteresować
Z informacji związku wynika, że ograniczenie sprzedaży dotyczy wszystkich kanałów zbytu: na eksport, do młynów czy mieszalni pasz. "Te decyzje są tłumaczone dramatycznymi podwyżkami cen nawozów, energii czy paliwa".
Zboża drożeją, więc kto nie musi, nie sprzedaje
Na rynku krajowym utrzymuje się wzrostowa tendencja cen zbóż, co pokazuje najnowszy raport Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z ostatniego tygodnia października. Przeciętne ceny w Polsce uzyskiwane w skupach w tygodniu 25-31.10.2021:
- pszenica konsumpcyjna - 1107 zł/t, o 2,5% więcej niż tydzień wcześniej i o 9% więcej niż przed miesiącem. Cena tego zboża była o 36% wyższa niż przed rokiem.
- żyto konsumpcyjne - 892 zł/t, o 2% wyższym niż w poprzednim tygodniu i o 8% wyższym niż miesiąc wcześniej. W porównaniu z notowaniami sprzed roku zboże to było o 67,5% droższe.
- jęczmień paszowy - 919 zł/t i była o 2% wyższa niż tydzień wcześniej. Zboże to było o 4,5% droższe niż przed miesiącem i o 45% droższe niż przed rokiem.
- pszenżyto - 958 zł/t, o 3% więcej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie cena ta była o 6% wyższa niż przed miesiącem i o 41,5% wyższa niż w analogicznym okresie 2020 r.
- owies konsumpcyjny - 843 zł/t, o 12% wyższym niż tydzień wcześniej i o 27% wyższym niż przed miesiącem. Zboże to było o 50% droższe niż przed rokiem.
Cena pszenicy w listopadzie 2021 rekordowo wysoka
Kilka dni temu Polski Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo - Młynarskiego przekazał, że ceny pszenicy osiągnęły rekordowe poziomy, nigdy wcześniej w Polsce nienotowane.
"Aktualnie proponowane przez młyny ceny to dobrze ponad 1200 PLN. A przecież pszenica stanowi nawet 80% kosztów produkcji. To oznacza, że czeka nas kolejna fala podwyżek cen mąki, chleba, makaronów czy innych wyrobów, które powstają z mąki. Stanie się to najprawdopodobniej jeszcze przed końcem roku".
Zbiory kukurydzy w sezonie 2021 jeszcze trwają. Będę wyższe niż rok temu
KOWR: W Unii Europejskiej w dniach 25–31.10.2021 r. przeciętna cena kukurydzy wyniosła 247 EUR/t (1138 zł/t). Cena tego zboża była o 4% wyższa niż tydzień wcześniej i o 5% wyższa niż przed miesiącem oraz o 37% wyższa niż rok wcześniej.
Krajowa cena kukurydzy wyrażona w walucie unijnej wyniosła 209 EUR/t i była o 16% niższa niż średnio w UE. Cena ta była m.in. o 5% wyższa niż na Słowacji i o 9% wyższa niż w Rumunii.
To też może Cię zainteresować
Przypominamy, że w połowie października Agro Nawigator PKO BP prognozował, że wysokie ceny zbóż utrzymają się do końca bieżącego sezonu z uwagi na napięty bilans na świecie.
"Dynamika cen skupu pszenicy w Polsce w 1h22 może jednak wyhamować do +8-10% r/r wobec wzrostu o ok. 25% r/r w 1h21. Czynnikiem wsparcia będą m.in. wysokie ceny nawozów, wynikające m.in. ze znaczących podwyżek cen gazu. Wartość krajowego eksportu zbóż, z uwagi na wyższe ceny, utrzyma się w tendencji wzrostowej. Wolumen eksportu ograniczany będzie zmniejszonymi zapasami na początku sez. 2021/22, z uwagi na rekordową sprzedaż zagraniczną w minionym sezonie oraz mniejszymi zbiorami w kraju i wzrostem eksportu z krajów UE, które w sez. 2020/21 odnotowały spadek produkcji i sprzedaży zagranicznej (Francja, Rumunia)".
Źródła: KOWR,