Ceny zbóż wciąż szaleją. Pszenica w porcie po 1910 zł/t! Jak wyglądają krajowe i światowe rynki pszenicy, żyta i kukurydzy?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Choć deficyt jakichkolwiek zbóż nie grozi Polsce, w portach i skupach widać wyraźne wzrosty cen.
Choć deficyt jakichkolwiek zbóż nie grozi Polsce, w portach i skupach widać wyraźne wzrosty cen. 123rf/ollinka
Konflikt na Ukrainie w znacznym stopniu odbił się na rynku zbóż. Wschodni producenci są odcięci od importu, a na giełdach notowania osiągają rekordowe wyniki. Niektóre państwa wstrzymują eksport, a pod koniec pierwszego tygodnia marca zaobserwowano zwyżki cen w polskich portach.

Na światowych giełdach zbóż padają rekordy

Ostatni tydzień przyniósł zwyżki cen zbóż na światowych giełdach. Pszenica na giełdzie w Chicago osiągnęła poziom najwyższy od kilkunastu lat, historyczne rekordy odnotowano też na paryskim MATIF-ie.

- Uczestnicy rynku zastanawiają się jak pokryć dostawy do końca bieżącego sezony, gdy Ukraina jest wyłączona z eksportu, a wiele krajów unika importu z Rosji – napisała w mediach społecznościowych prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska.

Takich cen rolnicy dawno nie widzieli?

Wojna Rosji z Ukrainą odbija się zwłaszcza na europejskim rynku zbóż. Import z Ukrainy został wstrzymany, niektóre z państw także zaczęły wprowadzać ograniczenia.

- Węgrzy zakazali wszelkiego eksportu zboża ze skutkiem natychmiastowym ze względu na wzrost cen spowodowany rosyjską inwazją na Ukrainę, wynika z piątkowej wypowiedzi ministra rolnictwa Istvana Nagyego dla kanału telewizyjnego RTL – podaje portal devdiscourse.com.

Eksperci BST Brokers podają jednak, że ograniczenie nie będzie zakazem, a bardziej kontrolą. Na ograniczenia zdecyduje się też Bułgaria, co oznacza, że kolejny rynek zaprzestanie dostaw do Europy.

Ukraina i Rosja stanowią jednych z głównych eksporterów pszenicy i kukurydzy, produkują również dużo oleju słonecznikowego. Zdaniem branży rolniczej, w obecnej sytuacji załamanie na rynku ukraińskim jest nieuniknione.

- Ukraina może mieć problem ze zbiorem zbóż ozimych i zadbaniem o nie, mogą nastąpić kłopoty z zaopatrzeniem w paliwo, czy środki ochrony roślin. Nieczynne mogą być także dotychczasowe kierunki eksportu Ukrainy, z uwagi na brak dostępu do portów na Morzu Czarnym - mówi Strefie Agro Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Jak dodaje, niskie zapasy światowe mogą oznaczać braki w pszenicy, czy też kukurydzy, a to wiąże się z rosnącym zapotrzebowaniem i rosnącymi cenami dalszych produktów.

- Wysokie ceny zbóż to także wysokie ceny pasz dla zwierząt. Może w związku z tym dojść do wzrostu cen artykułów spożywczych pochodzenia zwierzęcego (mięsa, jaj, mleka). Wobec przedłużającej się wojny, wzrost ten jest nieprzewidywalny - podsumowuje Szmulewicz.

Wojna osłabiła złotego, rosną ceny zbóż w kraju

Polski rynek zbóż także odczuwa napiętą sytuację na Wschodzie. Choć deficyt jakichkolwiek zbóż nam nie grozi, producenci i tak odczują pewne zmiany. Jak poinformowała prezes IZP Monika Piątkowska, wzrosty na światowych giełdach oraz słabnący złoty przełożyły się pod koniec pierwszego tygodnia marca na zwyżkę cen pszenicy w polskich portach.

4 marca 2022 roku ceny w portach kształtowały się następująco:

  • pszenica konsumpcyjna 12,5 proc. białka – 1900/1910 zł/t,
  • kukurydza – 1610 zł/t.

Od początku wojny ceny w krajowych skupach podrożały, w przypadku pszenicy nawet o kilkaset złotych na tonie. Zamykające się rynki innych państw spowodowały, że wzrosło zainteresowanie zbożem u nas.

- Świat będzie musiał wypełnić lukę, która powstanie z powodu zamknięcia ukraińskich portów, dlatego ceny – choć już są wysokie – nadal będą rosły – mówi na łamach „Gazety Pomorskiej” Sławomir Matusiak, przedsiębiorca z Aleksandrowa Kujawskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ceny zbóż na kujawsko-pomorskich skupach rosną. "Świat musi wypełnić lukę z powodu zamknięcia ukraińskich portów"

Jak podaje e-WGT, 3 marca 2022 roku pszenica konsumpcyjna do portów kupowana była max. za 1650-1700 zł/t, z kolei za kukurydzę można było dostać nawet 1500 zł/t. Rzepak dotarł do poziomu 4000 zł/t.

Zboża paszowe, według danych e-WGT, nie zanotowały aż takich podwyżek. Prezentowały się następująco:

  • pszenica paszowa w gospodarstwie – maksymalnie 1450 zł/t,
  • pszenżyto – 1320 zł/t,
  • żyto paszowe – 1180 zł/t,
  • żyto konsumpcyjne – 1280 zł/t,
  • jęczmień paszowy – 1280 zł/t,
  • jęczmień konsumpcyjny – 1380 zł/t.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera