Chcą dorobić poza rolnictwem, ale wolą z rolą się nie żegnać

LUCYNA TALAŚKA-KLICH
Piotr Pająk z Małopolski uważa, że coraz więcej osób musi szukać zajęcia poza rolnictwem
Piotr Pająk z Małopolski uważa, że coraz więcej osób musi szukać zajęcia poza rolnictwem Lucyna Talaśka-Klich
Udostępnij:
- Właściciele mniejszych gospodarstw łatwo nie mają - mówi Piotr Pająk, prowadzący gospodarstwo w Gronkowie (pow. nowotarski, woj. małopolskie). - Coraz więcej osób będzie musiało szukać zajęcia poza rolnictwem. Jego gospodarstwo duże nie jest, więc pan Piotr dorabia do rolniczego budżetu w firmie garbarskiej. Nie on jeden, bo gospodarze z Małopolski zawsze byli zaradni i pracowici.

- Kiedyś w co drugim domu pracował kuśnierz, ale odkąd turystów z Rosji jest mniej, sprzedaż kożuchów spadła - dodaje Piotr Pająk, który sprawdził, po jaką pomoc można sięgnąć z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

 

Coraz trudniej o dobry biznes

 

O "Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej" Piotr Pająk także słyszał. - Sto tysięcy złotych premii to mało nie jest, ale coraz trudniej o biznes, który mógłby być opłacalny - uważa gospodarz z Małopolski. - A jeśli się nie uda i trzeba będzie oddać pieniądze? Lepiej dobrze się zastanowić!

 

Biznesplan w tym działaniu zakłada utworzenie co najmniej jednego miejsca pracy w przeliczeniu średniorocznym. Może to być także samozatrudnienie. Niektórych rolników zniechęca to, że osoba korzystająca z tej pomocy musi zarejestrować działalność. I to, że "beneficjent zobowiązuje się do podlegania ubezpieczeniu społecznemu na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych do dnia upływu okresu związania celem". Zatem do tego czasu nie będzie podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w KRUS-ie.

 

- To rzeczywiście może niektórych zniechęcić - mówi Jerzy Wzorek z Witoldowa (pow. bydgoski, woj. kujawsko-pomorskie). 

 

Domownik też skorzysta

 

Jednak - zdaniem gospodarzy - plusem jest to, że z pomocy na rozpoczęcie działalności mogą skorzystać nie tylko rolnicy, ale także małżonkowie gospodarzy, a nawet domownicy (ważne, by byli ubezpieczeni w KRUS-ie w tzw. pełnym zakresie). 

 

- Sto tysięcy złotych dla właścicieli dużych gospodarstw to by było niewiele, więc dobrze, że ograniczono pomoc dla tych mniejszych - uważa Jerzy Wzorek.

 

W PROW-ie zapisano, że gospodarstwo rolne, w którym pracuje wnioskodawca, ma wielkość  ekonomiczną nie większą niż 15 tysięcy euro. 

 

Poza tym, żeby wsparcie trafiło do prawdziwych rolników, jeden z warunków dotyczy płatności do gruntów rolnych. Powinny być przyznane temu gospodarstwu w roku poprzedzającym złożenie wniosku. 

 

Na sklep i nie tylko

 

- Dla osób z mniejszych gospodarstw to może być znacząca pomoc - ocenia rolnik z Witoldowa. - Jeśli ktoś chce zainwestować na przykład w sprzedaż bezpośrednią albo w sklepik na wsi, te pieniądze na pewno się przydadzą.

 

Premia w wysokości 100 tys. złotych będzie wypłacana w dwóch ratach. Pierwsza stanowić będzie 80 procent kwoty pomocy, druga - 20 procent.

 

Ale to nie wszystko, ponieważ pomoc może być przyznana także tej osobie, która wystąpiła już o wsparcie w ramach poddziałania  "Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa"!

 

Rolnicy potrzebują szkoleń

 

- Z jednej strony to dobrze, bo niektórzy rolnicy mają dość codziennej walki o przetrwanie - mówi gospodarz z Podlasia. - Jeśli zajmą się czymś innym, to mają szansę odbić się od dna. Jednak nie oszukujmy się - właściciele małych gospodarstw to nie są biznesmeni. Prowadzę rachunkowość, ale wielu moich sąsiadów nie ma o tym zielonego pojęcia. 

 

Jego zdaniem przydałyby się bezpłatne szkolenia na ten temat w całej Polsce. - I na temat prowadzenia działalności gospodarczej - dodaje. - Wiem, iż czasami strach ma wielkie oczy, ale inne mądre przysłowie mówi, że lepiej dmuchać na zimne. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie