Chcą inwestować w rozwój gospodarstw. Wolą robić to ostrożnie

Redakcja
Michał Sergot, rolnik z Trzemiętowa (pow. bydgoski) inwestuje także w nowoczesne maszyny
Michał Sergot, rolnik z Trzemiętowa (pow. bydgoski) inwestuje także w nowoczesne maszyny Dariusz Bloch
Unijne programy kuszą rolników, jednak każdy gospodarz musi zdecydować, w co warto inwestować. Na ich pytania odpowiadają pracownicy ARiMR w Toruniu.

- Chciałbym skorzystać ze wsparcia narozwój produkcji prosiąt - mówi rolnik zpow. żnińskiego, który przyznaje, że ma obawy, bo sytuacja na rynku trzody chlewnej jest bardzo dynamiczna. - Wtym roku wniosku nie złożyłem, czy wprzyszłym będzie to możliwe? Ijeszcze chciałbym się dowiedzieć, czy gdybym ztakiej pomocy unijnej skorzystał, apotem musiałbym zpowodu afrykańskiego pomoru świń opróżnić chlewnię najakiś czas, to czy musiałbym unijne pieniądze oddawać? 

 

Pracownicy toruńskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyjaśniają: - Wszelkie informacje o planowanych naborach wniosków w ramach PROW 2014-2020 dostępne są w harmonogramie publikowanym na stronie internetowej ARiMR www.arimr.gov.pl. Zgodnie z w/w harmonogramem na I kw. 2017  r. został zaplanowany między innymi nabór w ramach obszaru a  - rozwój produkcji prosiąt.

 

ARiMR wyjaśnia, że zgodnie z zapisami umowy o przyznanie pomocy, w przypadku niewykonania co najmniej jednego ze zobowiązań określonych w umowie z powodu zaistnienia okoliczności o charakterze siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności, określonych w przepisach unijnych, Beneficjent może zostać całkowicie lub częściowo zwolniony przez Agencję z wykonania tego zobowiązania lub za zgodą Agencji zmianie może ulec termin jego wykonania. 

 

Choroba to siła wyższa

Agencja dodaje, że za„siłę wyższą”  i„nadzwyczajne okoliczności”, zgodnie zRozporządzeniem Parlamentu Europejskiego iRady (UE) NR 1306/2013, mogą zostać uznane „choroby epizootyczne dotykające odpowiednio cały inwentarz żywy należący dobeneficjenta lub część tego inwentarza”.

Zajrzyj też tu: Co trzeba wiedzieć o wypłacie zaliczek dopłat 2016? [wideo]

 

Należy przy tym pamiętać - podkreśla ARiMR - że w sprawie zwolnienia z wykonania któregokolwiek ze zobowiązań lub zmiany terminu wykonania zobowiązań, Beneficjent powinien złożyć w oddziale regionalnym wniosek, zawierający opis sprawy wraz z uzasadnieniem oraz niezbędnymi dokumentami, w terminie 15 dni roboczych od dnia, w którym Beneficjent lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać czynności złożenia takiego wniosku.

 

Byle z rozsądkiem

Producentem prosiąt jest m.in. Michał Sergot, rolnik z Trzemiętowa, który uważa, że sytuacja na rynku trzody chlewnej (m.in. w związku z ASF-em)  jest niestabilna i każdą inwestycję należy bardzo dokładnie przemyśleć. On, owszem, inwestuje w gospodarstwo. - Robię to głównie za swoje środki - dodaje rolnik. 

 

Inni rolnicy chętnie korzystają z funduszy unijnych. Krzysztof Sulkowski, rolnik z Wierzniczki (pow. lipnowski) zainwestował w maszyny i uzyskał pomoc z PROW-u na lata 2007-2013. - Szkoda, że nie mogę skorzystać ze wsparcia także w tym rozdaniu, bo moje gospodarstwo przekracza nieco ponad trzysta hektarów - dodaje rolnik z pow. lipnowskiego. 

 

Z kolei gospodarz z pow. inowrocławskiego w poprzednim PROW-ie nie korzystał ze wsparcia na modernizację, ale chce zrobić to teraz. - Złożyłem wniosek o pomoc na modernizację, bo chcę kupić opryskiwacz - mówi. - Mam nadzieję, że otrzymam wsparcie. Chciałbym się jednak dowiedzieć, czy za to, że ktoś wcześniej w ogóle nie korzystał z pomocy na modernizację (z PROW 2007-2013) otrzyma więcej punktów, niż ten, kto już taką pomoc na maszyny brał?

 

ARiMR wyjaśnia: - W ramach operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” nie przyznaje się dodatkowych punktów za to, że Wnioskodawca nie korzystał wcześniej z pomocy w ramach PROW 2007-2013.

 

Rolnicy zabiegają o punkty

Inny gospodarz pyta: - Czy namaszyny douprawy pasowej można dostać więcej punktów starając się opomoc namodernizację? Czy nataki agregat można wziąć pomoc zinnego działania? Jeśli tak, to jakiego?

 

Pracownicy toruńskiego oddziału ARiMR odpowiadają : - Na zakup zestawu z nawożeniem pasowym można starać się o refundację w ramach operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w obszarze związanym z „racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu”. Dodatkowo za w/w maszynę można uzyskać dodatkowe punkty za kryterium odnoszące się do operacji służących ochronie środowiska lub zapobieganiu zmianie klimatu, bowiem zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia pod pozycją 86. zostały wymienione „zestawy do uprawy i siewu bezpośredniego (bezorkowa uprawa gleby), w tym zestawy z nawożeniem pasowym”.

 

ARiMR  podkreśla, że pomoc na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” przyznaje się wyłącznie na inwestycje związane z prowadzeniem działalności rolniczej, uzasadnioną ekonomicznie, w tym pod względem racjonalności jej kosztów oraz uzasadnioną ze względu na przydatność/ komplementarność technologiczną, profil i skalę produkcji w gospodarstwie.

Na małe przetwórstwo

- Jestem żoną rolnika - mówi nasza Czytelniczka. - Gospodarstwo prowadzimy wspólnie od około ośmiu lat i od tego czasu jestem ubezpieczona w KRUS-ie (wcześniej w ZUS-ie). Czy mogę złożyć wniosek na „małe przetwórstwo”? 

 

Pracownicy ARiMR w Toruniu wyjaśniają: - Zgodnie z paragrafem 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 5 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 pomoc przyznaje się rolnikowi będącemu osobą fizyczną, domownikowi lub małżonkowi tego rolnika, jeżeli między innymi podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników  w pełnym zakresie. 

 

Zatem małżonka rolnika ubezpieczona w pełnym zakresie w KRUS spełnia jeden z podstawowych warunków uzyskania pomocy w ramach tzw. „małego przetwórstwa” - wyjaśnia ARiMR. -  Należy jednak pamiętać, że rozporządzenie wymienia szereg innych warunków, które muszą być spełnione łącznie przez osobę wnioskującą o przyznanie pomocy. 

 

Tekst rozporządzenia opublikowany został w Dzienniku Ustaw RP z 2015 r. poz. 1581, nowelizacja rozporządzenia w Dzienniku Ustaw RP z 2016 poz. 1191.

 

Dopłaty dla grup

W kolejnym pytaniu skierowanym do ARiMR czytamy: - Zajmujemy się produkcją przyczep rolniczych. Mamy do zaoferowania kilka typów, są to trójstronne wywrotki i przyczepy do transportu zwierząt. Naszej firmie pomoc bardzo by się przydała. Jakie musimy spełniać warunki, aby się móc ubiegać o dofinansowanie z projektu „Dopłaty dla grup producentów rolnych”?

 

Kujawsko-Pomorski Oddział Regionalny ARiMR wyjaśnia: - Działanie 9  „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2016 r. poz. 1284) - to działanie  kierowane do producentów rolnych, których celem jest organizowanie się w grupy producentów rolnych (minimum 5 członków) w celu dostosowania produktów rolnych i procesu produkcyjnego do wymogów rynkowych, wspólnego wprowadzania towarów do obrotu, w tym przygotowania do sprzedaży, centralizacji sprzedaży i dostawy do odbiorców hurtowych, ustanowienia wspólnych zasad dotyczących informacji o produkcji ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów i dostępności produktów rolnych, rozwijania umiejętności biznesowych, marketingowych oraz organizowania i ułatwiania procesów wprowadzania innowacji, a także ochrony środowiska naturalnego .

 

Do grup producentów rolnych mogą należeć wyłącznie osoby fizyczne a grupy muszą działać jako przedsiębiorcy i mieć osobowość prawną - dodaje ARiMR. Każdy członek grupy zobowiązany jest produkować ten produkt lub grupę produktów na które grupa  została utworzona.

 

Agencja podsumowuje: - Wobec powyższego jako producent przyczep rolniczych nie są Państwo potencjalnym beneficjentem działania 9 „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Jeśli prowadzą Państwo produkcję rolną jako osoba fizyczna, mogą Państwo zostać członkiem Grupy Producentów Rolnych lub też taka Grupę utworzyć.  

 

Szczegółowe informacje na temat działania można uzyskać tu: tworzenie grup producentów i organizacji producentów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcą inwestować w rozwój gospodarstw. Wolą robić to ostrożnie - Gazeta Pomorska