Spis treści
Wyrzucanie jedzenia, to oczywiście przede wszystkim wyrzucanie do kosza pieniędzy, które na nie wydaliśmy, ale poza tym warto też zastanowić się, jaki to ma wpływ na naszą planetę.
Ile żywności jest marnowane?
Na świecie marnuje się 1/3 wyprodukowanej żywności. W Polsce marnuje się ok. 9 mln ton żywności rocznie, z czego blisko połowa w gospodarstwach domowych. Najczęściej do kosza trafiają: pieczywo, owoce, wędliny i warzywa.
Wyrzucana żywność gnije na wysypisku i emituje metan, który jest jednym z najbardziej szkodliwych gazów cieplarnianych. Poza tym, gdy żywność została wyprodukowana, ale nie została wykorzystana, a wylądowała w koszu na śmieci, wszystko to, co zostało wykorzystane do produkcji, w tym energia czy woda, zostały również zmarnowane.
Dobrą wiadomością jest jednak to, że istnieją proste sposoby na to, aby wydłużyć trwałość owoców i warzyw i dzięki temu zapobiec marnotrawstwu.
Sposoby, aby dłużej zachować świeżość warzyw i owoców
Przede wszystkim owoców i warzyw nie powinno przechowywać się razem. Wiele owoców, takich jak banany, awokado i brzoskwinie, wytwarza etylen, który działa jak hormon dojrzewania i może przyspieszyć proces dojrzewania innych produktów.
Jabłka przyspieszają dojrzewanie innych owoców i warzyw. Przechowuj je w osobnym miejscu w lodówce.
Owoce pestkowe, takie jak nektarynki czy mango, warto zostawić w misce, aby dojrzały i dopiero kiedy będą wystarczająco miękkie przenieść je do lodówki.
Warto też pamiętać, że odpowiednia temperatura lodówki to klucz do wszystkiego. Ważna jest też wilgotność. Odrobina wilgoci to dobra rzecz, sprawi, że produkty będą świeższe, ale zbyt dużo wilgoci może powodować pleśń. Dlatego owoce i warzywa, przed umieszczeniem w lodówce, muszą być dokładnie wysuszone, chyba że zaleca się trzymanie ich w całości w wodzie.
Ponadto nie wypychaj lodówki po brzegi, lepiej, aby warzywa i owoce miały tam trochę przestrzeni, a nie były ściśnięte jedne obok drugich. Delikatne produkty, takie jak sałata trzymaj niżej, ponieważ najwyższa część lodówki jest podatna na wahania temperatury. Sałata tego nie lubi.
Naklejka wydłużająca trwałość owoców
Brzmi jak coś niemożliwego, ale wszystko wskazuje na to, że działa. StixFresh został założony przez Zhafri Zainudina w celu przedłużenia świeżości i trwałości niektórych owoców. Naklejki pokryte są mieszanką chlorku sodu i wosku pszczelego, która poprzez usunięcie etylenu spowalnia proces dojrzewania owoców.
Wynalazca naklejki StixFresh twierdzi, że działa ona w taki sam sposób, jak naturalna ochrona stosowana przez same rośliny. Zwykłe przyklejenie naklejki do owocu może przedłużyć jego okres przydatności do spożycia nawet o dwa tygodnie.
Jak to działa? Naklejki te wykorzystują w 100 proc. naturalne składniki, które odtwarzają związki przeciwdrobnoustrojowe. Po przyklejeniu naklejki do owocu chlorek sodu i wosku pszczelego rozprzestrzeniają się, tworząc warstwę ochronną pokrywającą powierzchnię owocu i spowalniającą proces dojrzewania.
Naklejki najlepiej sprawdzają się na jabłkach, awokado, cytrusach i mango. Zespół Zhafri Zainudin pracuje teraz nad nowymi wersjami, które zwiększą również okres przydatności do spożycia jagód i warzyw.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?