Chcesz zwiększyć wydajność swojej zmywarki? Oto kilka cennych wskazówek. Czy zmywarka jest bardziej ekologiczna niż ręczne zmywanie naczyń?

Justyna Madan
Justyna Madan
Tak naprawdę wystarczy kilka prostych sztuczek, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy i zwiększyć wydajność zmywarki.
Tak naprawdę wystarczy kilka prostych sztuczek, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy i zwiększyć wydajność zmywarki. unsplash.com
Zmywanie naczyń to zużyta woda, energia i chemikalia. Cały czas toczy się debata, która opcja jest bardziej ekologiczna – zmywarka, czy zmywanie ręczne, ale jeśli masz zmywarkę lub planujesz jej zakup, warto znać sposoby na to, aby zwiększyć jej wydajność, a przy okazji oszczędzić trochę pieniędzy. To dobra opcja w czasach, kiedy rachunki za prąd są coraz wyższe.

Jeśli chodzi o wątpliwość, która opcja jest bardziej ekologiczna, to naukowcy z Uniwersytetu w Bonn w Niemczech zbadali tę kwestię. Do jakich doszli wniosków? Według nich zmywarka zużywa połowę energii, 1/6 wody i mniej detergentów niż zmywanie ręczne takiego samego zestawu naczyń. Badanie wykazało również, że naczynia ze zmywarki były czystsze niż te umyte ręcznie. Jest to więc powód, aby rozważyć zakup takiego urządzenia, jeśli jeszcze go nie mamy.

Jak zwiększyć wydajność zmywarki?

  • Mądry wybór – zanim kupisz zmywarkę poczytaj, sprawdź, dowiedz się więcej na jej temat i wybierz tę, która jest najlepiej oceniana pod kątem energooszczędności i zużycia wody. Należy pamiętać, że produkty najbardziej energooszczędne mają oznaczenie klasy energetycznej A+++, które na etykiecie jest wyróżnione na zielono. Zwróć też uwagę na decybele, aby oszczędzić sobie hałasu w całym mieszkaniu.
  • Załaduj przed uruchomieniem – nie włączaj w połowie pustej zmywarki, poczekaj aż zapełnisz ją do końca (poza tym zasada ta dotyczy również pralki). W ten sposób maksymalnie wykorzystasz energię, wodę i detergent.
  • Rozmiar – to bardzo ważne, aby zastanowić się jak dużo naczyń wykorzystujemy w ciągu dnia i kupić zmywarkę odpowiednią do naszych potrzeb. W związku z tym, że powinno się uruchamiać zmywarkę tylko kiedy jest w pełni załadowana, nie chcemy przecież czekać kilku dni, aż zapełnimy wszystkie przegrody. Chcemy też uniknąć odwrotnej sytuacji, czyli uruchamiania zmywarki więcej niż raz dziennie.
  • Płukanie wstępne – większość dzisiejszych zmywarek jest wystarczająco mocna, aby usunąć wszystkie zabrudzenia, więc płukanie naczyń przed umieszczeniem ich w zmywarce nie tylko nie ma sensu, ale też przyczynia się do bardzo dużego zużycia wody.
  • Suszenie – zamiast pozwolić, aby zmywarka suszyła naczynia po ich zmyciu pomiń ten punkt i po prostu otwórz drzwiczki i pozwól naczyniom wyschnąć tak jak w przypadku zmywania ręcznego.
  • Sąsiedztwo – duże urządzenia powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od siebie. Umieszczenie zmywarki obok lodówki sprawi, że lodówka będzie musiała pracować ciężej ze względu na ciepło odprowadzane ze zmywarki.

- Zmywarki są dobrym rozwiązaniem, jeśli spełniasz dwa proste kryteria: uruchamiasz ją tylko, gdy jest pełna i nie płuczesz naczyń przed włożeniem ich do zmywarki – mówi John Morril z American Council for an Energy- Efficient Economy.

Zmywarka bardziej wydajna niż mycie ręczne?

Jeśli chodzi o wodę, zmywarki są teraz znacznie bardziej wydajne, a gdy są używane tylko w pełni zapełnione, zużywają trzy lub cztery razy mniej wody niż mycie tej samej ilości naczyń ręcznie. W przypadku zużycia energii, zmywarka jest generalnie bardziej energooszczędna niż ręczne zmywanie naczyń, ale wszystko zależy od tego w jaki sposób myjesz swoje naczynia ręcznie.

Zmywarka jest właściwie bardziej energooszczędna niż ręczne zmywanie naczyń, ale wszystko zależy to od tego, jak myjesz naczynia ręcznie. Są różne szkoły - niektórzy używają wody z kranu tylko do wstępnego i końcowego płukania, inni pozostawiają kran odkręcony bez przerwy (co jest najmniej ekologiczne i ekonomiczne) lub napełniają zlew czy miskę i tylko płuczą naczynia na końcu.

Jeśli chodzi o zużycie wody i energii, to nowoczesna zmywarka będzie miała mniejszy ślad węglowy niż mycie ręczne. Dzieje się tak, ponieważ podgrzewanie wody zajmuje urządzeniu mniej czasu niż odkręcenie kranu.

Korzystanie ze zmywarki do naczyń może zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, zakładając, że nie zmywasz wstępnie i uruchamiasz tylko raz dziennie w pełni załadowaną zmywarkę. Jeśli kilka razy dziennie używasz do połowy załadowane urządzenie lub Twoja zmywarka jest stara i mniej energooszczędna, mycie ręczne jest prawdopodobnie bardziej ekologicznym wyborem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera