Chłopczyk wpadł do szamba. Jak zabezpieczać zbiornik na nieczystości, aby dzieci były bezpieczne?

OPRAC.: ES
Tomasz Czachorowski Polska Press
Polską wstrząsnęła historia dwulatka, który wpadł do zbiornika na nieczystości. Nieprzytomne dziecko zabrał śmigłowiec LPR. Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę, jeśli na twoim terenie jest szambo.

Pod koniec 2020 roku w przydomowym szambie utonął 60-letni mężczyzna. Tragedia, do której doszło pod dolnośląską Oleśnicą, nie była jedynym takim dramatem. W styczniu strażacy wydobyli ze zbiornika z nieczystościami 53-letnią mieszkankę Świętokrzyskiego. Pomimo natychmiastowej reanimacji - zmarła.

Zbiorniki i otwory takie jak np. szamba, zbiorniki na gnojówkę i gnojowicę, są szczególnie niebezpieczne dla maluchów. Przypomnijmy, że w piątek 16 kwietnia 2021 doszło do dramatycznego wypadku w województwie lubuskim. Do szamba wpadł dwuletni chłopczyk.

Więcej: 2-letni chłopiec wpadł do szamba w Klenicy, niedaleko Zielonej Góry. Dziecko trafiło do szpitala w Poznaniu

Uczulamy, że niebezpieczeństwo stanowią nie tylko zbiorniki na nieczystości, ale również niezabezpieczone studnie, studzienki kanalizacyjne czy doły na wapno.

Jak zabezpieczyć szambo przed dziećmi

Bywa że dzieci wchodzą na przykrycia zbiorników, więc muszą one być wyjątkowo solidne. Zadbaj o to, by nie tylko wytrzymały określony ciężar, ale także uniemożliwiały otworzenie, podniesienie lub uchylenie przykrycia.

"W przypadku kiedy zbiornik na nieczystości płynne nie jest zabezpieczony solidnym i trwałym przykryciem, obowiązkiem jego właściciela jest jego ogrodzenie. Wysokość ogrodzenia to minimum 1,8 m, a dojście do niego powinno być także zabezpieczone", wskazuje KRUS.

Ba, groźne jest już samo pochylanie się nad szambem.

"W zetknięciu z siarkowodorem człowiek nie ma szans na przeżycie. Siarkowodór to gaz cięższy od powietrza, o zapachu zgniłych jaj. Poza przemysłem, zatrucia mogą mieć miejsce w szambach, kanałach, dołach kloacznych, starych, nie używanych i zanieczyszczonych studniach", uczula KRUS. I apeluje do rolników, by nie angażowali dzieci do prac związanych z opróżnianiem zbiorników  z nieczystościami płynnymi, wywozem gnojówki, gnojowicy i zawartości szamba.

Co istotne, ratujący nie powinien wchodzić, bez zabezpieczenia, do pomieszczenia zawierającego siarkowodór. Mowa choćby o linie zabezpieczającej, która umożliwi wyciągnięcie w razie utraty przytomności. Ponadto, należy szybko wezwać jednostkę Państwowej Straży Pożarnej wyposażoną w sprzęt do akcji z substancjami drażniącymi.

Źródło: KRUS

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chłopczyk wpadł do szamba. Jak zabezpieczać zbiornik na nieczystości, aby dzieci były bezpieczne? - Gazeta Pomorska