Spis treści
Czym są pędraki i jak wyglądają?
Pędraki to larwy chrząszcza majowego i dla wielu rolników są uciążliwe. Proces rozwojowy owada trwa nawet kilka lat. Masowe rójki są cykliczne. Początkowo, małe pędraki, które wylęgną się z jaj, obcują w ziemi i żywią się pozostałościami roślin. W kolejnych latach ich apetyt wzrasta i zaczynają lubować się w korzeniach. Biolodzy zgodnie twierdzą, że larwy szkodzą najmocniej w trzecim roku życia, zwłaszcza w czerwcu. Przepoczwarzenie następuje dopiero w 4. lub 5. roku życia.
Wygląd pędraków jest charakterystyczny. Larwy są białe, zwinięte w literę C, ich odwłok ma ciemniejszy koniec. W tej formie rosną kilka lat, aby na końcu osiągnąć formę chrabąszcza.
Pędraki mogą narobić wielu szkód
- Pędraki chrabąszczy podgryzają korzenie roślin, dorosłe objadają liście i pąki drzew. Zwalczanie polega na otrząsaniu owadów z drzew i niszczeniu, na stosowaniu środków kontaktowych na owady dojrzałe i larwy. Spore ilości pędraków zjadają dziki i ptaki krukowate – tak definiują pędraki Lasy Państwowe.
Problem pędraków dotyczy terenów rolnych, leśnych, ogrodowych. Białe owalne larwy stopniowo nabierają kształtów i rozmiarów. Najpierw żerują na drobnych korzeniach, ale w kolejnych latach całkowicie uszkadzają korzenie wielu sadzonek lub drzew. Po przejściu w dorosłego osobnika chrabąszcz majowy jest zmorą sadowników. Zamiast korzeni, obgryza wtedy liście, hamując rozwój wielu drzew.
Sposoby na pędraki. Co zrobić, aby uchronić ogród lub pole przed plagą?
Pędraki schowane w ziemi często są niezauważalne. Oderwane kępy trawy? Ogrodnicy wskazują, że brązowienie trawników i ich osłabienie to zazwyczaj wina larw.
Gdy ilość larw będzie duża, nie obejdzie się bez środków ochrony roślin. Wielu rolników i ogrodników walkę zaczyna jednak najpierw od niszczenia dorosłych owadów. W porze nocnej strąca się je z drzew na specjalnie przygotowany materiał, ograniczając tym samym dostęp samic do upraw, w których mogłyby złożyć jaja.
W przypadku młodych pędraków często porusza i przekopuje się ziemię, aby wynurzyć część larw na powierzchnię. Daje to ptakom dostęp do pożywienia, a rolnikom szansę na wyeliminowanie niechcianych gości z gleby. Specjaliści polecają także montaż stałego nawodnienia, grabienie trawników, a także używanie czarnej folii.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Kenwood Prospero + KHC29.W0SI
Ten sprzęt jest nowy, został rozpakowany , nie uży…
kup teraz

Bosch MUM4875EU Biały
Robot kuchenny Bosch MUM 4875EU idealnie sprawdzi …
kup teraz

KitchenAid 5KFC3516EWH Biały
Mini malakser jest intuicyjny i bardzo prosty w ob…
kup teraz

MPM Termorobot Wi-Fi MRK-18
Wielofunkcyjny, gotujący robot kuchenny marki MPM …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót