Chwasty prawdę powiedzą… o glebie w ogrodzie. To przydatne wskazówki na drodze do zdrowego i pięknego ogrodu

Justyna Madan
Justyna Madan
Chwasty nie powinny być jedynym wyznacznikiem naszej wiedzy o stanie gleby w ogrodzie, ale na pewno mogą być pomocne.
Chwasty nie powinny być jedynym wyznacznikiem naszej wiedzy o stanie gleby w ogrodzie, ale na pewno mogą być pomocne. pixabay.com
Ogrodnicy nie lubią chwastów. Mimo że część z nich jest jadalna, potrafią zdusić nasze uprawy, przez co mamy słabe zbiory. Okazuje się jednak, że czasem warto spojrzeć na chwasty bardziej przychylnym okiem, chociażby dlatego, że są to rośliny idealnie przystosowane do niektórych sytuacji. Co mogą nam przekazać? Chociażby to, jaki rodzaj gleby mamy w ogrodzie, co może być pomocne przy sadzeniu roślin z konkretnymi wymaganiami. Czy to oznacza, że chwasty mają więcej zalet niż wad? To zależy.

Gatunki inwazyjne, zazwyczaj takie, które nie są roślinami rodzimymi, powinniśmy eliminować najszybciej, jak to jest możliwe. Mogą one nam przysporzyć więcej kłopotów niż pożytku, ale pospolite, krajowe chwasty mają też szereg pozytywnych zastosowań. Są jadalne, lecznicze, mogą nam na przykład wiele powiedzieć o glebie, jaką mamy w ogrodzie.

– Powszechna definicja chwastu mówi nam, że jest to każda roślina niepożądana w łanie roślin uprawnych. Różnica pomiędzy chwastami a tym, co można nazwać godnymi szacunku roślinami, ma nie tyle charakter botaniczny, co jest wynikiem ludzkich ocen ich wartości. Chwasty rosną tam, gdzie są niechciane i wypierają rośliny, które dla nas z różnych względów są cenne, takie jak rośliny uprawne, kwiaty. Richard Mabey nazywa chwasty „intruzami”, „partyzantami warzywnymi” i „wyjętymi spod prawa” – wymienia prof. Zuzanna Sawińska.

Co chwasty mogą nam powiedzieć o naszym ogrodzie?

Rozpoznawanie chwastów, a konkretnie wiedza o tym, jakie warunki lubią najbardziej i gdzie rosną bez opamiętania, może ujawnić sporo informacji i stanie naszego ogrodu. Dzięki temu lepiej zrozumiemy, jakie rośliny posadzić, aby pięknie i zdrowo rosły. Chwasty nie zdradzą nam wszystkich tajemnic o ogrodzie, ale na pewno ułatwią podejmowanie części ogrodowych decyzji.

Czy gleba jest żyzna?
O tym może nam powiedzieć np. pokrzywa. To chwast, który jest coraz bardziej doceniany, ponieważ można go wykorzystać na wiele sposobów, wyjdzie z niej przepyszna zupa. Poza tym, że parzy, jeśli nieumiejętnie zabieramy się za zbieranie, to im więcej pokrzywy w ogrodzie, tym większa szansa, że ziemia w naszym ogrodzie jest żyzna. Taką właśnie glebę, żyzną i bogatą w azot lubią pokrzywy.

Poza pokrzywą, glebę bogatą w azot lubią również tobołki polne, to bardzo charakterystyczna i popularna roślina z rodziny kapustowatych. Jej nasiona bywają dodawane do mieszanek łąki kwietnej. Jeśli jednak gleba jest uboga w azot, to w ogrodzie może pojawić się np. banka średnia, komonica zwyczajna.

Czy gleba jest wilgotna?
Z pomocą chwastów możemy określić, która część ogrodu jest bardziej wilgotna, a która wymaga dodatkowego nawadniania. O dużej wilgotności z pewnością powiedzą nam stokrotki, gwiazdnica, firletka poszarpana, trzęślica i wiązówka błotna. Dowodem na wilgotną glebę może też być skrzyp polny i nawłoć. Jeśli jest ona podmokła, w ogrodzie zagoszczą podbiał, skrzyp polny i rdest wężownik. W suchej glebie chętnie będą się rozwijać krwawnik, jaskier bulwiasty i macierzanka.

Co z pH gleby?
Chwasty mogą czasami zdradzić nam informacje o pH gleby, warto jednak pamiętać, że chwasty często zaczynają nakładać się na siebie i rozwijać się w różnych warunkach. Dlatego, chociaż czytanie chwastów jest pomocne, nie zdradzą nam one wszystkiego.

pH gleby można spróbować sprawdzić domowym sposobem. Potrzebujemy próbek ziemi, które zalewamy w słoiczkach destylowaną wodą, aż powstanie błotniska maź. Następnie do jednego pojemnika wsypujemy szczyptę sody oczyszczonej, do drugiego odrobinę octu. Jeśli soda zaczyna się pienić, oznacza to, że gleba jest kwaśna. Syczący ocet oznacza odczyn zasadowy.

O kwaśnej glebie powie nam też koniczyna polna, przetacznik leśny lub szczaw. Jeśli ziemia jest alkaliczna, mogą zdradzić nam to cykoria podróżnik i wilczomlecz.

Chwasty nie powinny być jedynym wyznacznikiem w podejmowaniu decyzji o tym, jakie rośliny zasadzić, ale mogą nam to ułatwić. Przede wszystkim chwasty bywają pożyteczne, a skoro wiele z nich można zjeść, warto spojrzeć na nie bardziej przychylnym okiem. Lepsze zrozumienie naszego ogrodu powinno być kluczowym celem w zrównoważonym, ekologicznym ogrodnictwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera