Ciągniki rolnicze sprzedają się słabiej niż rok temu. Producenci i dilerzy maszyn obawiają się przyszłości

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Sytuacja na rynku maszyn rolniczych zmienia się, a branża obawia się trwałych spadków.
Sytuacja na rynku maszyn rolniczych zmienia się, a branża obawia się trwałych spadków. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
W marcu sprzedaż ciągników rolniczych zarówno tych nowych, jak i używanych była słabsza od tej rok temu. Obserwatorzy rynku wskazują na wyraźny trend spadkowy. Aż 63,5 proc. badanych przewiduje, że sprzedaż pogorszy się w niewielkim lub znacznym stopniu.

Od początku roku zostało zarejestrowanych 27167 nowych ciągników rolniczych. Marzec był zdecydowanie najlepszym miesiącem z pierwszego kwartału - podaje Tomasz Rybak, Manager Projektu Agritrac. Według zgromadzonych przez niego danych rolnicy kupili 1191 nowych maszyn. Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych pisze w najnowszym raporcie o 1194 sztukach.

Rolnicy kupują mniej ciągników niż przed rokiem

- Porównując te wyniki do bardzo dobrego, ubiegłego roku, zauważalne są trendy spadkowe. Pierwszy kwartał zakończył się sprzedażą niższą o 5.5 proc., co przełożyło się na 158 traktorów. W marcu ten spadek były już jednak wyraźnie większy i wyniósł blisko 16 proc., a w zestawieniu ilościowym stanowiło to aż 226 maszyn - wylicza Tomasz Rybak.

PIGMIUR: Na rynku wtórnym po trzech miesiącach 2022 roku notujemy 5896 szt. ciągników używanych. To o 167 szt. mniej niż w tym samym okresie 2021 roku. Zatem mówimy o spadku o 2,9 proc.

Spadków sprzedaży branża obawia się w najbliższych miesiącach, co pokazuje badanie przeprowadzone w marcu 2022 r. przez PIGMiUR. Badania dotyczy obecnej i przewidywanej koniunktury w branży. Jest to cykliczne badanie powtarzane co pół roku i przeprowadzane od czerwca 2014 roku. Jej efektem jest wartość liczbowa – indeks, który obrazuje nastroje panujące w branży.

Jeszcze w październiku, podczas poprzedniej edycji badania nastroje panujące wśród przedsiębiorców z branży maszyn i urządzeń rolniczych były dobre. Po drodze jednak wynikło zamieszanie z systemem podatkowym, wybuchła wojna w Ukrainie. Przede wszystkim te wydarzenia przyczyniły się do zdecydowanego wzrostu negatywnych opinii i obaw co do przyszłości.

PIGMiUR: Po rocznym okresie, kiedy wynik indeksu był powyżej zera, co oznaczało przewagę nastrojów i ocen pozytywnych, w ostatnim czasie jego wartość spadła poniżej zera i to aż do wartości: -1,54. Właściwie niewiele zmieniła się ocena administracji państwowej, ale nadal niemal połowa badanych twierdzi, że obecne przepisy, prawo i podatki w zdecydowany sposób przeszkadzają w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Przyszłość firm rolniczych widziana w ciemniejszych barwach

Zdecydowane zmiany na gorsze widać w przewidywaniach przyszłej koniunktury i sprzedaży we własnych firmach.

  • Jeżeli chodzi o sprzedaż, obecnie 63,5 proc. badanych przewiduje, że się ona pogorszy w niewielkim lub znacznym stopniu. W październiku odsetek tego typu odpowiedzi wynosił 33,3 proc.
  • O połowę spadała ilość odpowiedzi dotyczący poprawy sprzedaży w firmach. Pół roku temu lepszej sprzedaży spodziewało się niemal 60% przedsiębiorców, obecnie ten odsetek wynosi niecałe 29 proc.
  • Wzrósł natomiast znacznie odsetek tych, którzy twierdzą, że poziom sprzedaży pozostanie na tym samy poziomie lub spadnie w stosunku do poprzedniego okresu

Wzrost pesymizmu widać w odpowiedziach dotyczących planowanych inwestycji. Obecnie 65% firm planuje inwestycje, w stosunku do 70% w październiku 2021. Znacznie wzrósł odsetek odpowiedzi dotyczący rezygnacji z wcześniej planowanych inwestycji.

Indeks nastojów w branży maszyn rolniczych poniżej zera

Wypadkową badania jest współczynnik obrazujący nastroje w branży. Wartość poniżej zera świadczy o przewadze nastrojów negatywnych i pesymistycznych. Tym razem, mamy do czynienia z przewagą odpowiedzi negatywnych co widać w wyniku indeksu. Ma on wartość ujemną, co oznacza, że wśród przedsiębiorców dominują negatywne nastroje i pesymistyczne przewidywania przyszłości.

Źródło: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych, Martin&Jacob

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie