Ćma czarna wiedźma zwiastuje śmierć? Symbolika owadów ma szeroki zasięg. A nasze ćmy? Zobacz, jakie spotkasz w Polsce i czy są groźne

Strefa Agro
Barczatka sosnówka występuje na terenie całego kraju, wzmożoną aktywność obserwuje się w sierpniu. Wyróżnia ją brązowy odcień oraz wydłużony tułów. Na pierwszej parze skrzydeł widoczne są rozstawione białe plamki. Stawonogi żerują w lasach iglastych, zwłaszcza wśród sosen, rzadziej świerków.
Barczatka sosnówka występuje na terenie całego kraju, wzmożoną aktywność obserwuje się w sierpniu. Wyróżnia ją brązowy odcień oraz wydłużony tułów. Na pierwszej parze skrzydeł widoczne są rozstawione białe plamki. Stawonogi żerują w lasach iglastych, zwłaszcza wśród sosen, rzadziej świerków. GettyImages/Tomasz Klejdysz
Ćmy zazwyczaj postrzega się jako nocne motyle, od wieków jednak ich znaczenie sięga podłoża duchowego. W kulturze motyw owada symbolizował dualizm życia i śmierci, walkę światła z ciemnością. Do tej pory wiele osób wierzy, że ćma, która wleci do domu, oznacza nieszczęście lub bodziec do zmian. Jakie gatunki są najpopularniejsze? Gdzie możemy je spotkać? Czy polskie ćmy są niebezpieczne?

Spis treści

Symbolika ćmy. W niektórych krajach ma ona szczególne znaczenie

Każdy z nas choć raz widział ćmę późnym wieczorem. Na świecie żyje ich ponad 100 tys. gatunków, o wiele więcej niż motyli dziennych. Niektóre wyglądają imponująco, ale są szkodnikami. Zwłaszcza gąsienice potrafią zniszczyć uprawy. Cykl życiowy ćmy jest taki sam, jak u motyla. Gąsienice tworzą kokony, aby następnie przejść w fazę rozwiniętego owada. Odzwierciedlenia tej transformacji często szuka się w codziennym życiu człowieka.

Postrzeganie ćmy jako pośrednika między ziemią a światem pozagrobowym znane jest w niektórych kulturach. Rdzenni Amerykanie wierzą, że pojawienie się owada przynosi przemianę w mistycznym znaczeniu. Tylko w jednym przypadku symbolika sięga śmierci fizycznej. Gdy na drodze stanie nam czarna wiedźma, nazywana też czarną czarownicą (Ascalapha odorata), zwiastuje to nieszczęście lub zgon chorej osoby.

W Polsce gatunek czarnej wiedźmy nie występuje, można ją znaleźć na południu Stanów Zjednoczonych i w niektórych krajach Ameryki Południowej. Widok nocnego motyla może przerazić, osobniki są ogromne, a ich skrzydła mają rozpiętość kilkunastu centymetrów. W locie może więc przypominać małego ptaka lub nietoperza.

Jak interpretować pojawienie się ćmy?

Ćma jako zły znak? Niekoniecznie. O ile spotkanie z czarną wiedźmą może być w niektórych krajach traktowane jako zwiastun czegoś złego, o tyle inne gatunki niosą za sobą przesłankę do odmiany stylu życia lub nawyków. Dla niektórych spotkanie ze skrzydlatym stworzeniem jest ostrzeżeniem lub motorem napędowym do zmian. Zwłaszcza na Zachodzie taka interpretacja nie jest czymś nowym.

W Polsce istnieją tysiące gatunków ciem. Niektóre wyglądają jak z filmu

W Polsce mało kto traktuje ćmę jako posłańca. Ich pojawienie się jest naturalne; podobnie jak komary lub meszki mogą zakłócać wieczorny wypoczynek na tarasie lub w ogrodzie. Wyróżnia się kilka tysięcy gatunków, niektóre mają dość egzotyczny wygląd, przez co mogą wzbudzić konsternację.

Zobacz, jak wyglądają polskie ćmy. Te gatunki spotkasz latem:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera