1/8
Zagranica chętnie kupuje od nas czarną porzeczkę, wiśnie,...

Polskie hity eksportowe - nie tylko drób i pieczarki

Zagranica chętnie kupuje od nas czarną porzeczkę, wiśnie, buraki, marchew czy cebulę, poza tym drób i słodycze. Artykuły rolno-spożywcze są 4. pod względem wartości grupą produktów eksportowanych z Polski.

"W ubiegłym roku wartość eksportu przewyższyła import aż o 8,5 mld euro. To rekordowy wynik salda, które rośnie niemal nieprzerwanie już od ponad 15 lat", podaje Natalia Olszewska w serwisie ikalkulator.pl, z którym przygotowała raport dotyczący polskiego handlu zagranicznego.

Nas interesuje najbardziej sprzedaż artykułów rolno-spożywczych, a ta według danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w 2017 r. przekroczyła 27,8 mld euro, co przekłada się na 13,5% całego eksportu.

EKSPORT I IMPORT
Jak wynika z analiz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), aż 81% żywności przeznaczonej na eksport trafia do krajów Unii Europejskiej. Handlujemy przede wszystkim z Niemcami (24%), Wielką Brytanią (9%), Holandią i Włochami (po 6%). Największym odbiorcą spoza UE są Stany Zjednoczone, gdzie sprzedaliśmy produkty rolno-spożywcze o wartości 523 mln euro – więcej niż w Rosji (463 mln euro) czy na Ukrainie (404 mln euro).

Niemcy są również naszym głównym partnerem w imporcie produktów spożywczych – co czwarty importowany towar z tej kategorii pochodzi właśnie od naszych zachodnich sąsiadów. Handel z państwami UE stanowi łącznie 81% importu towarów rolno-spożywczych, a oprócz Niemiec kupujemy żywność przede wszystkim od Holendrów (11%), Hiszpanów, Belgów i Duńczyków (po 5%). Poza Unią handlujemy także m.in. z Argentyną (4%), Ukrainą (3%) czy Norwegią (2%).

Gdzie trafia polska żywność, skąd importujemy jej najwięcej i jakie produkty są naszymi hitami eksportowymi? Zobaczcie --->

Źródło danych: Handel zagraniczny - raport z bloga ikalkulator.pl
__________________
Agro Pomorska odcinek 41

2/8
Aż 1/5 polskiego eksportu żywności stanowi mięso. Jesteśmy...

MIĘSO

Aż 1/5 polskiego eksportu żywności stanowi mięso. Jesteśmy potęgą w eksporcie drobiu – według KOWR w ubiegłym roku wpływy z jego eksportu wyniosły niemal 2 mld euro, co daje nam drugi wynik w Europie (za Holandią) i czwarty na świecie (liderami od lat są Brazylia i USA). Polska jest także trzecim największym eksporterem wołowiny w Unii Europejskiej.

Co z wieprzowiną? To również dominująca pozycja, tyle że w polskim imporcie – w 2017 r. był on blisko 1,5 raza większy niż eksport. Ulubione mięso Polaków przyjeżdża do kraju przede wszystkim z Niemiec, Belgii i Danii.

3/8
10% polskiego eksportu rolno-spożywczego stanowią owoce i...

OWOCE I WARZYWA

10% polskiego eksportu rolno-spożywczego stanowią owoce i warzywa oraz ich przetwory. Wśród hitów eksportowych wymienić można choćby czarną porzeczkę, wiśnie, buraki, marchew czy cebulę.

Powszechnie znanym faktem jest mocna pozycja Polski w produkcji jabłek. Choć w 2014 r. na krajowych sadowników padł w cień postaci rosyjskiego embarga (dotychczas niemal 9 na 10 polskich jabłek trafiało właśnie do Rosji), udało im się przetrwać kryzys – nie tylko wzmocnili eksport do krajów unijnych, ale również znaleźli nowe rynki zbytu, m.in. w Chinach czy Indiach. Spory potencjał wciąż tkwi również w krajach arabskich.

Popularnością na zagranicznych rynkach cieszą się również krajowe przetwory z owoców i warzyw oraz soki, nektary i napoje.

Importowym hitem ostatnich lat jest z kolei awokado. W ciągu ostatnich kilku lat jego import zwiększył się niemal pięciokrotnie, tak samo jak popyt na ten jeszcze do niedawna wyjątkowo egzotyczny owoc. Awokado przyjeżdża do nas przede wszystkim z Izraela, Hiszpanii i RPA.

4/8
Nie mamy sobie równych, jeśli chodzi o pieczarki. Jesteśmy...

Pieczarki

Nie mamy sobie równych, jeśli chodzi o pieczarki. Jesteśmy ich największym producentem w Europie oraz największym eksporterem na świecie. Co trzecia zjadana pieczarka pochodzi właśnie z Polski.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Najlepsze sąsiedztwo dla fasoli. Możesz uprawiać w ogródku i na balkonie

Najlepsze sąsiedztwo dla fasoli. Możesz uprawiać w ogródku i na balkonie

Czas na zakupy! Ceny warzyw na targowiskach przed Wielkanocą

Czas na zakupy! Ceny warzyw na targowiskach przed Wielkanocą

Najlepsze rośliny towarzyszące dla rzodkiewki. To posadź obok

Najlepsze rośliny towarzyszące dla rzodkiewki. To posadź obok

Zobacz również

Legendarne Ursusy na sprzedaż. Ile kosztują?

Legendarne Ursusy na sprzedaż. Ile kosztują?

Najlepsze rośliny towarzyszące dla rzodkiewki. To posadź obok

Najlepsze rośliny towarzyszące dla rzodkiewki. To posadź obok