Co dalej z cłami na import żywności z Rosji? Jest stanowisko

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Są kraje członkowskie, które uważają, że wymiana handlowa nie powinna być ograniczana ze względu na bezpieczeństwo żywnościowe UE - powiedział Czesław  Siekierski, minister rolnictwa.
Są kraje członkowskie, które uważają, że wymiana handlowa nie powinna być ograniczana ze względu na bezpieczeństwo żywnościowe UE - powiedział Czesław Siekierski, minister rolnictwa. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Minister rolnictwa Czesław Siekierski powiedział w Brukseli, że Polska popiera przedłużenie wyższych ceł na import żywności z Rosji. Jednak wśród państw członkowskich Unii Europejskiej nie ma jednomyślności w tej sprawie.

Podczas dyskusji na Radzie ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli poruszono temat ceł na produkty żywnościowe z Rosji. Łotewski minister ds. rolnictwa, Armands Krauze, jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia, podkreślił, że dotychczasowe wyższe cła na produkty rosyjskie przyniosły efekty, ponieważ import z Rosji do UE znacząco się zmniejszył.

- Zaproponujemy przedłużenie ceł na żywność z Rosji, a także wyższe cła na inne produkty, zwłaszcza owoce, warzywa i ryby, oraz przedłużenie sankcji na import m.in. alkoholu - stwierdził Armands Krauze, łotewski minister ds. rolnictwa.

Stanowisko Polski ws. ceł

Polski minister rolnictwa, Czesław Siekierski, w rozmowie z dziennikarzami wyraził poparcie dla wyższych ceł. Jednak zaznaczył, że nie wszystkie kraje członkowskie UE podzielają to stanowisko.

- Są kraje członkowskie, które uważają, że wymiana handlowa nie powinna być ograniczana ze względu na bezpieczeństwo żywnościowe UE - powiedział Czesław Siekierski, minister rolnictwa.

Obecne rozporządzenie Rady Unii Europejskiej, które podwyższa cła na rosyjskie i białoruskie zboża, nasiona oleiste oraz inne produkty, obowiązuje od 1 lipca. Polska, Czechy, Litwa, Łotwa i Estonia były wśród krajów, które zabiegały o jego przyjęcie. Celem wyższych ceł było uczynienie importu wybranych produktów na rynek UE nieopłacalnym dla Rosji i Białorusi.

Wpływ wyższych ceł

Według Komisji Europejskiej, przyjęte rozporządzenie nie miało negatywnego wpływu na światowe bezpieczeństwo żywnościowe ani na tranzyt produktów objętych wyższymi cłami przez terytorium UE do krajów trzecich. W ramach sankcji gospodarczych na Rosję za inwazję na Ukrainę, UE wprowadziła również zakaz importu niektórych produktów z Rosji, w tym alkoholu. Sankcje te obowiązują do 31 lipca 2025 roku.

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro