Co jest najważniejsze w ubezpieczeniach rolnych? Odpowiada ekspert

Materiał informacyjny - Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia S.A.
Rolnictwo w Polsce staje się coraz bardziej nowoczesne – wykorzystywane są nowe technologie, rodzaje maszyn, sprzętu i metody agrotechniczne. Ubezpieczenia rolne muszą spełniać wysokie wymagania profesjonalnych klientów, dlatego też stają się coraz bardziej zaawansowane. Od roku na tym rynku prężnie działa ERGO Hestia. Sopocka firma jest znana w Polsce z ubezpieczania największego biznesu. Rozwiązania, które się tam sprawdziły, teraz oferują rolnikom. Dlaczego warto wybrać to ubezpieczenie – wyjaśnia Jakub Welz, menedżer projektu ERGO Ubezpieczeń Rolnych.

Mimo ponad 30 lat naznaczonej sukcesami obecności na rynku, w kwestii ubezpieczeń rolnych ERGO Hestia jest relatywnie nowym ubezpieczycielem. Co przekonało do Was do tego produktu?

Jakub Welz: Z rozmów z rolnikami wiemy, że elastyczność naszej oferty oraz sprawna likwidacja szkód są najważniejsze. Elastyczność jest ważna, bo ubezpieczenia rolne to produkt mocno sezonowy, który ponadto podlega specjalnym regulacjom prawnym. A dobra likwidacja to po prostu podstawa biznesu ubezpieczeniowego. Zresztą jako nowy podmiot na rynku musimy sobie stawiać poprzeczkę wyżej. Ponad 3 dekady doświadczeń w ubezpieczeniach majątkowych sprawia, że znamy najlepsze praktyki oraz technologie, dzięki którym możemy reagować szybko i profesjonalnie.

Jak staracie się przekonać rolników do Waszej oferty?

JW: Zbudowaliśmy bardzo konkurencyjną ofertę, pozwalającą na dopasowanie ubezpieczenia do konkretnego rolnika, który nieustannie musi mierzyć się z szeregiem zagrożeń. Pogoda coraz częściej pokazuje swoje nieprzewidywalne oblicze, a sytuacja wokół nas wprowadza niepewność związaną z kosztami upraw, cenami nawozów i energii oraz późniejszą ceną skupu produktów rolnych. Oferujemy pakiet ubezpieczeń upraw, dzięki któremu rolnicy łatwo zabezpieczą źródło swojego dochodu przed skutkami zdarzeń losowych.

Na co konkretnie może liczyć rolnik?

JW: Na ofertę ubezpieczenia dopasowana do swoich potrzeb. Rolnicy najczęściej szukają ubezpieczenia dla upraw podlegających dotowaniu, dlatego stawiamy przede wszystkim na te uprawy, do których należą m.in. zboża, kukurydza rzepak, ziemniaki i buraki cukrowe, rośliny strączkowe, warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe, czy truskawki. Jesteśmy otwarci także na ubezpieczenie tych upraw, które dotacjom na ten moment nie podlegają, m.in. rośliny okopowe przemysłowe i pastewne, oleiste z wyłączeniem rzepaku, ozdobne, sadownicze w szkółkach, włókniste, zielarskie czy trawy. Oferujemy ochronę przed skutkami gradu, przymrozków wiosennych, ujemnych skutków przezimowania i tzw. 5 ryzyk dobrowolnych (deszcz nawalny, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi i lawina). Rolnik może też rozszerzyć ochronę o suszę, powódź oraz pożar.

Przygotowaliśmy także szeroki zakres klauzul dodatkowych do ubezpieczeń upraw zawierający m.in.: zastoiska wodne, ryczałt za utraconą słomę, szkody jakościowe w przypadku ziemniaków przemysłowych i szkody jakościowe w uprawie buraków cukrowych. Do tego dochodzi brak stosowania udziałów własnych.

A co szykujecie dla rolników na nadchodzącą wiosnę?

JW: Sezonowość to kluczowy element ubezpieczeń rolnych, a wiosna to sezon na ubezpieczenie upraw. Mówimy tu przede wszystkim o uprawach jarych. Natomiast ci rolnicy, którzy z różnych przyczyn nie ubezpieczyli swoich upraw ozimych, mogą to zrobić na wiosnę w odniesieniu do większości ryzyk, do czego namawiamy W kolejnym etapie, który już niedługo przed nami, wprowadzimy do oferty ubezpieczenie maszyn rolniczych, które sprawi, że nasza oferta dla rolników stanie się całkowicie kompleksowa. Na stałe w naszej ofercie są też ubezpieczenia budynków i odpowiedzialności cywilnej rolnika – obowiązkowe oraz znacznie szersze, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Rolnik znajdzie też w naszej ofercie jedno z najszerszych na rynku ubezpieczeń fotowoltaiki.

A jak likwidacja wygląda w praktyce z punktu widzenia rolnika?

JW: Rolnik, u którego doszło do szkody, może ją zgłosić na kilka sposobów: online, u przedstawiciela ERGO Hestii lub telefonicznie. Każda szkoda otrzymuje swojego opiekuna, który od momentu jej zgłoszenia, prowadzi klienta przez proces likwidacji i jest z nim w stałym kontakcie. Współpracujemy z wysoko wykwalifikowanymi ekspertami, którzy dysponują szeroką wiedzą i doświadczeniem w tym obszarze. Wiemy, jak ważną rolę przy likwidacji szkód z upraw może odgrywać czas. Dlatego oględziny mogą być wykonywane również przez naszych likwidatorów mobilnych. To zależy od poziomu skomplikowania sprawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie