Co oznacza typ mąki i która będzie najlepsza do chleba, pizzy albo naleśników?

Agata Wodzień-Nowak
Odpowiedni dobór mąki może przyczynić się do sukcesu lub porażki w kuchni.
Odpowiedni dobór mąki może przyczynić się do sukcesu lub porażki w kuchni. pixabay.com
Jakiej mąki użyć do ciasta drożdżowego, pierogów, chleba, biszkoptu lub pizzy? Typ mąki jest ważny i od tego, czy wybierzesz odpowiednią, w dużym stopniu zależy kulinarny sukces lub porażka. Ciasto nie wyrosło, pierogi są twarde, a pieczywo się kruszy? Mąka mące nierówna. Sprawdź, co oznacza typ mąki i która do czego jest odpowiednia.

Spis treści

Mąka jest podstawą wielu produktów i dań na świecie, w tym w Polsce, gdzie uprawa zbóż ma wielowiekową tradycję. Dziś coraz chętniej białe pieczywo zamieniamy na to z pełnego przemiału. Pełnoziarniste kupujemy lub robimy także naleśniki, gofry, pierogi, a nawet drożdżówki.

Popularne mąki. Rodzaje i zastosowania

Najpopularniejszymi mąkami są pszenna i żytnia, jednak na rynku znajdziemy także kukurydzianą, orkiszową, gryczaną, ryżową czy jaglaną. Polski Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego chętnie prezentuje na swoim profilu informacje branżowe i ciekawostki dla konsumentów, np. w cyklu „O pszenicy prawie wszystko…”. Związek zaprezentował swego czasu typy mąki, które wahają się zwykle od 450 do 2000 i wyżej.

Co oznacza typ mąki? 450, 550, 2000 i pozostałe

Na opakowaniu mąki w sklepie, oprócz nazwy, znajdziemy również oznaczenie jej typu, np. 450, 500 czy 2000. Liczby te oznaczają tzw. wskaźnik oczyszczenia mąki z zewnętrznej okrywy ziaren. Typ mówi o tym, ile popiołu, czyli mikroelementów zawiera dana mąka. Wartość świadczy o tym, ile g składników mineralnych zostanie po spaleniu 100 kg mąki (np. w mące o typie 450 będzie to 450 g popiołu), wyjaśniał związek młynarski w swoich mediach społecznościowych.

Wystarczy przyjrzeć się mące, by zauważyć, czy jest bogata w popiół. Im jest ona ciemniejsza, tym więcej zawiera cennych mikroelementów oraz witamin.

Typy mąki pszennej i żytniej i ich zastosowanie. Jaka mąka do pierogów i chleba?

Mąkę tortową przed jej dodaniem do miski, z której powstaje np. biszkopt, warto przesiać, by wypieki były jeszcze bardziej puszyste i lekkie. Z jakiej mąki robić kruche ciasto? Jaka będzie idealna do pierogów, naleśników albo do zrobienia żuru? Odpowiedź na kilku slajdach

Typy mąki pszennej

  • typ 450 – mąka tortowa, jak sama nazwa wskazuje, doskonale sprawdzi się przy wypieku tortów. Ich bazą jest najczęściej lekki biszkopt.
  • typ 500 – mąka krupczatka, jest polecana np. do przygotowania ciast kruchyc
  • typ 500 – mąka poznańska, białostocka, warto po nią sięgnąć, robiąc np. makaron.
  • typ 500 – mąka wrocławska, zda egzamin podczas wypieku ciast francuskich czy do ciasta naleśnikowego.
  • typ 550 – mąka luksusowa, jest to typ dość uniwersalny i idealnie nadaje się do ciast drożdżowych, także wypieku chleba na drożdżach
  • typ 750, 850, 1050, do przygotowania chleba czy pizzy
  • typ 1850 – mąka graham, do pieczywa pełnoziarnistego

Typy mąki żytniej

  • typ 720
  • typ 1400 - mąka sitkowa
  • typ 2000 - mąka razowa

Uprawa zbóż w Polsce

Główny Urząd Statystyczny wstępnie szacuje powierzchnię uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2024 r. na ok. 5,7 mln hektarów, w tym m.in. pszenicy ok. 2,4 mln ha, żyta ok. 0,7 mln ha, jęczmienia ok. 0,7 mln ha, owsa ponad 0,5 mln ha.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Agnieszka
Ja się nauczyłam używać mąki pełnoziarnistej, dodaję zawsze do ciasta gazowaną cisowiankę i ciasto wychodzi mega puszyste :)
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro