Co piąty wypadek przy pracy ma miejsce w rolnictwie. Najwięcej upadków i zdarzeń z maszynami. Można ich uniknąć?

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Rolnictwo to nie tylko wypas krów i wykop ziemniaków. Okazuje się, że w tej branży pracownicy narażeni są na niebezpieczeństwa.
Rolnictwo to nie tylko wypas krów i wykop ziemniaków. Okazuje się, że w tej branży pracownicy narażeni są na niebezpieczeństwa. GettyImages/Светлана Зайцева
W 2021 roku zgłoszono 68 tys. osób poszkodowanych podczas pracy, z czego 855 dotyczyło branży rolniczej – podaje Główny Urząd Statystyczny. Dane nie są optymistyczne. Okazuje się, że zawód rolnika nie jest taki bezpieczny. Czy pewnych zdarzeń da się uniknąć? Jakie środki bezpieczeństwa podjąć?

Do wypadków rolniczych dochodzi w gospodarstwach indywidualnych

Dane Głównego Urzędu Statystycznego nie objęły gospodarstw indywidualnych, a najczęściej właśnie tam zdarzają się wypadki rolnicze. Według Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w zeszłym roku zgłoszono aż 12 088 takich zdarzeń, co daje 18 proc. udziału w ogólnej liczbie zdarzeń.

Złożone środowisko pracy rolniczej wpływa na wysoką wypadkowość. Praca w gospodarstwie wiąże się z wykonywaniem wielu czynności, użyciem maszyn, narzędzi, stycznością ze zwierzętami. Istotny wpływ na intensywność zagrożeń mają miejsce wykonywania pracy, które często wystawione jest na zmienne warunki pogodowe, stopień zmechanizowania i czas pracy, co razem generuje niespotykaną w innych zawodach ilość zagrożeń.

Wypadki w rolnictwie. Czym są spowodowane?

KRUS podaje, że połowa wypadków wynikała z upadku osób (50,2 proc.). Uderzenie przez ruchome urządzenia stanowiło 12,7 proc. zdarzeń, natomiast uderzenie, przygniecenie lub pogryzienie przez zwierzęta to 11,8 procent całości. Pozostałe wypadki były spowodowane upadkiem przedmiotów, zetknięciem z ostrymi narzędziami i przedmiotami, uderzeniem i przygnieceniem przez przedmioty transportowane mechanicznie lub w nielicznych przypadkach przejechaniem lub uderzeniem przez środek transportu w ruchu.

- Niestety struktura wypadkowa pozostaje podobna od wielu lat, a jej przyczyny wciąż pozostają takie same. Najczęściej związane są ze złym stanem nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych, nieodpowiednimi przejściami i dojściami, niewłaściwą obsługą zwierząt i brakiem wiedzy na temat ich zachowania – mówi Joanna Misiun, Specjalista ds. BHP W&W Consulting.

Na wysoką wypadkowość mają też wpływ brak stosowania środków ochrony indywidualnej, błędy przy obsłudze maszyn oraz niska koncentracja. Okresem wzmożonych prac w rolnictwie jest czas letni podczas żniw, sianokosów i transportu płodów rolnych. Wtedy łatwo o pośpiech, presję zmiany pogody lub niedostateczną konserwację maszyn.

Rolnik jako pracodawca. Jakie ma obowiązki?

Kluczowy jest stan zdrowia pracownika. Rolnik jako zatrudniający musi dopuścić osobę z aktualnym orzeczeniem lekarskim, w którym nie ma przeciwwskazań do wykonywania ciężkich obowiązków. Musi także reagować na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowania poziomu ochrony zdrowia i życia.

- Z tym wiąże się również konieczność zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym poprzez odpowiednią organizację pracy, uwzględniającą np. ochronę zdrowia młodocianych. Istotną kwestią jest także zapewnianie wykonywania nakazów, decyzji i zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy oraz zapewnianie wykonania ewentualnych zaleceń inspektora pracy – wskazuje ekspert.

Bezpieczna praca obowiązuje w każdym sektorze. Wydawałoby się, że w rolnictwie każdy gospodarz sam sobie ustala obowiązki. Jak widać, brak zasad kończy się wypadkami. Warto postawić na dobrą organizację, odpowiedni stan techniczny sprzętu, jakościowe narzędzia i przeszkolenie pracowników.

Źródło: mat. prasowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro