Co posiać na poplon? Międzyplony ozime w ekoschemacie mają określone terminy. Te mieszanki wybierają rolnicy

Agata Wodzień-Nowak
Gorczyca jest jedną z chętniej wybieranych roślin na poplon.
Gorczyca jest jedną z chętniej wybieranych roślin na poplon. unsplash/Vincent Keiman
Rolnicy, którzy zamierzają wysiać poplon, zastanawiają się, jakie nasiona kupić i wzajemnie doradzają sobie. Nadal sporo wątpliwości budzi ekoschemat, w którym obowiązują konkretne terminy wysiewu poplonu. Wyjaśniamy, kiedy realizować międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe i z jakich grup rośliny można wysiać. Po poplony chętnie sięgają także działkowcy.

Spis treści

Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, czyli jeden z wariantów ekoschematu rolnictwo węglowe należał do najpopularniejszych wśród wybieranych przez rolników w naborze 2023. Stawki dopłaty bezpośredniej z tego ekoschematu wynosiła 524,45 zł/ha (5 punktów). W 2024 roku również można uzyskać taką płatność. Jak zrealizować ekoschemat z międzyplonami?

Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe - terminy 2024/2025

W przypadku praktyki międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, punkty są przyznawane do powierzchni gruntów ornych, na których:

  • po plonie głównym lub po ugorowaniu są uprawiane międzyplony ozime, które nie są uprawą w plonie głównym w roku następującym po wysiewie tego międzyplonu, lub
  • wykonano wsiewkę śródplonową w uprawę w plonie głównym.

W praktyce realizacja ekoschematu polega na:

  • dokonaniu siewu międzyplonów ozimych w terminie od 1 lipca do 1 października i utrzymaniu ich co najmniej do 15 lutego roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, przy czym po 15 listopada dopuszcza się ich mulczowanie albo
  • utrzymaniu wsiewki co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub przez co najmniej 8 tygodni od dnia zbioru uprawy w plonie głównym w roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności.

Co posiać na poplon? Wytyczne ekochematu i rady rolników

Co teraz posiać na poplon, żeby do lutego stało na dopłaty? - zapytał rolnik na grupie w mediach społecznościowych. Koledzy po fachu pospieszyli z podpowiedziami. Podkreślają, że powinny to być rośliny wpisane we wniosku.

  • U mnie gorczyca z pszenżytem,
  • Od gorczycy, facelii, wyki, po sorgo, grykę,
  • Z uwagi na ciepłe zimy takie rośliny, które szybko przemarzają np. bobik i groch,
  • Żyto z wyką,
  • Facelia, rzepak, gorczyca,
  • To, co wpisałeś we wniosku o dopłaty,
  • U mnie pszenica z rzepakiem,
  • Słonecznik z gryka.
Gorczyca jest jedną z chętniej wybieranych roślin na poplon.
Gorczyca jest jedną z chętniej wybieranych roślin na poplon. unsplash/Vincent Keiman

Wytyczne dla ekoschematu mówią o tym, że międzyplon ozimy w formie mieszanki musi być utworzony z 2 gatunków roślin z następujących grup:

  • zboża,
  • oleiste,
  • pastewne,
  • bobowate drobnonasienne,
  • bobowate grubonasienne,
  • miododajne

- z wyłączeniem mieszanki złożonej wyłącznie z gatunków zbóż.

Warto również pamiętać, że na obszarze realizowanej praktyki obowiązuje zakaz stosowania środków ochrony rośli. Na międzyplonach ozimych – od ich wysiewu co najmniej do dnia 15 lutego roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, natomiast w przypadku wsiewek śródplonowych – przez okres ich utrzymania.

Roślina z międzyplonu może być potem główną uprawą?

W przypadku wątpliwości przydatne mogą być interpretacje resortu rolnictwa przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz. U. poz. 493):

  • Czy wsiewkę można wcześniej niż po 8 tygodniach zlikwidować, jeżeli planujemy zasiew rośliny następnej w okresie krótszym jak 8 tygodni od zbioru przedplonu, w którym była wsiewka? Dopuszcza się likwidację wcześniejszą wsiewki. Zgodnie z rozporządzeniem wsiewki utrzymuje się, co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub przez co najmniej 8 tygodni od dnia zbioru uprawy.
  • Czy w międzyplonie ozimym mogą być wysiane wyłącznie dwa gatunki roślin jarych lub roślina ozima + roślina jara? W międzyplonie można utrzymywać mieszankę roślin jarych lub mieszankę roślin jarych i ozimych.
  • Czy roślina występująca w mieszance zastosowanej jako międzyplon, może być uprawiana w plonie głównym następnego roku? Np. w międzyplonie żyto ozime i gorczyca, a w plonie głównym następnego roku gorczyca?W skład międzyplonu (utworzonego poprzez wysiew mieszanki) może wchodzić gatunek rośliny stanowiącej plon główny w roku wysiania międzyplonu.
    Jednocześnie roślina będąca składnikiem mieszanki, z której utworzony był międzyplon, może być wysiana w plonie głównym w roku kolejnym, przy czym wysiew rośliny następczej musi nastąpić w roku kolejnym po zasianiu mieszanki (międzyplon nie może stanowić uprawy w polonie głównym w kolejnym roku). Tym samym w przypadku mieszanki międzyplonu zasianej w 2023 roku składającej się z żyta ozimego i gorczycy, żyto ozime zasiane w roku 2023 nie może być rośliną w plonie głównym w roku 2024.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro