Co sadzić po ziemniakach? Wczesne odmiany zostawiają już wolne miejsce. Kluczowe poprawne zmianowanie

Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ziemniaki to popularne warzywo, chętnie uprawiane w polskich ogródkach i na polach. Ich uprawa wymaga starannego planowania, w tym wyboru odpowiednich przedplonów i roślin następczych. Zastanawiasz się, co sadzić po ziemniakach? W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą ci zaplanować płodozmian i cieszyć się obfitymi zbiorami warzyw.

Spis treści

W lipcu można już z powodzeniem wykopać na obiad ziemniaki uprawiane bez osłon. I to nie tylko te wczesnych odmian. To sprawia, że zarówno na plantacjach rolniczych, jak w przydomowych i działkowych ogródkach pojawia się wolne miejsce. Oczywiście zasadnicze wykopki rolnicy będą prowadzili od końca sierpnia nawet do początku października (zależnie od pogody).

Jeśli wcześniej wykopujesz ziemniaki, w ich miejsce możesz posiać lub posadzić inne rośliny.
Jeśli wcześniej wykopujesz ziemniaki, w ich miejsce możesz posiać lub posadzić inne rośliny. Agata Wodzień-Nowak

Co siać lub sadzić po ziemniakach? Warzywa

Czy pozostawić gołą ziemię po wykopaniu ziemniaków do przyszłego roku? Niekoniecznie. Nawet małą przestrzeń po kilku kępach można zagospodarować.

Możesz wysiać mieszankę poplonową, która użyźni glebę albo sięgać po nasiona warzyw, które poradzą sobie na stanowisko po ziemniakach.

Praktycy-działkowcy zalecają, by na miejscu w ogródku po ziemniakach siać/sadzić następujące warzywa:

  • groch
  • fasola
  • jarmuż
  • sałata
  • cebula
  • czosnek
  • rzodkiew

Dlaczego płodozmian jest tak ważny? To pełny cykl zamkniętego zmianowania, wyjaśniają eksperci. W jednej ze swoich metodyk poświęconej ziemniakom Instytut Ochrony Roślin tłumaczy:

Płodozmian obok wielu innych funkcji (ekonomiczna, fitosanitarna, ograniczająca zachwaszczenie) musi spełniać w produkcji integrowanej podstawową rolę, jaką jest zapewnienie trwałej żyzności gleby, która będzie gwarantować wysokie i dobrej jakości plony w dłuższej perspektywie czasu.

Jak już wspomnieliśmy, zmianowanie to podstawowa zasada uprawy ziemi, która ma kluczowe znaczenie dla utrzymania żyzności gleby i ograniczania chorób oraz szkodników. Sadzenie tych samych gatunków roślin w jednym miejscu przez dłuższy czas prowadzi do wyczerpania składników pokarmowych, nagromadzenia się patogenów i zwiększenia presji ze strony szkodników.

Natomiast stosowanie odpowiedniego płodozmianu pozwala na:

  • utrzymanie równowagi biologicznej gleby - uprawy o różnym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe i o odmiennym wpływie na strukturę gleby pomagają utrzymać jej żyzność i właściwości fizyczne;
  • zapobieganie chorobom i szkodnikom - przerwanie cyklu rozwojowego patogenów i szkodników poprzez zmianę gatunku rośliny uprawianej w danym miejscu ogranicza ich liczebność i chroni uprawy przed chorobami;
  • wzbogacanie gleby o składniki pokarmowe - rośliny leguminose, takie jak fasola czy groch, wiążą azot z powietrza, co wzbogaca glebę w ten cenny składnik pokarmowy.

Zmianowanie w uprawach rolniczych. Co siać po ziemniakach?

Na międzyplony można przeznaczać różne gatunki roślin rolniczych i warzywnych charakteryzujące się krótkim okresem wegetacji, które mogą zapewnić duże plony zielonej masy. Ziemniak, obok kukurydzy, należy do roślin, które najbardziej zubożają glebę z substancji organicznej.

"Metodyka integrowanej produkcji ziemniaka", zatwierdzona przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa (2023), zawiera wskazanie, dla jakich upraw rolniczych dobrym przedplonem jest ziemniak:

Ziemniaki to rośliny, które pozostawiają bardzo dobre stanowisko pod uprawę wieku roślin rolniczych; wolne od chwastów o dobrej strukturze. Po odmianach wczesnych z powodzeniem można uprawiać rzepak ozimy lub jęczmień ozimy. Natomiast po odmianach średnio wczesnych stanowisko bez przeszkód można przeznaczyć pod uprawę żyta czy pszenżyta, a po późnych pod uprawę jarych form zbóż.

Przed sadzeniem jakichkolwiek roślin po ziemniakach warto wzbogacić glebę o kompost lub obornik, aby poprawić jej strukturę i dostarczyć składników pokarmowych. Należy również dokładnie oczyścić teren z pozostałości ziemniaków, aby ograniczyć ryzyko rozwoju chorób i szkodników.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro