Co sadzić w kwietniu? Przygotuj swój ogród na nowy sezon. Sprawdź kwiaty, warzywa i zioła, które ozdobią i upiększą ogród. Wiosenne sadzenie

aw
Wiosenny ogród w zasięgu ręki. Sprawdź co sieje się w kwietniu i jakie kwiaty zaczynają teraz kwitnąć. Przygotuj rabaty i grządki na nowy sezon ZOBACZ WIĘCEJ >>>
Wiosenny ogród w zasięgu ręki. Sprawdź co sieje się w kwietniu i jakie kwiaty zaczynają teraz kwitnąć. Przygotuj rabaty i grządki na nowy sezon ZOBACZ WIĘCEJ >>>pixabay
Co sadzić w kwietniu? Przygotowanie ogrodu to nie zadanie na jedno popołudnie czy jeden dzień. Kwiatowy ogród ożywi okolicę domu czy mieszkania. Wykaż się pomysłem i zorganizuj przestrzeń wyznaczając strefy kwiatowe, warzywne i ziołowe w swoim ogrodzie. W kwietniu rozpoczyna się sezon na najbardziej kolorowe kwiaty: hiacynty, krokusy, narcyzy, tulipany. Początek wiosny. Co jeszcze można sadzić w kwietniu?

Do organizacji przestrzeni w ogrodzie przyda się wcześniej opracowany plan. Wyznacz miejsce, w którym posadzone będą kwiaty, a także strefę owocowo-warzywną, która przeznaczona będzie na uprawę. Kwiecień, jak sama nazwa wskazuje, jest okresem kwitnienia. W kwietniu zakwitają rośliny cebulkowe, bulwiaste, rośliny dwuletnie, byliny, krzewy i drzewa.

Ogród łatwy w uprawie. 10 rad dla każdego

Warzywa w wiosennym ogrodzie. Co sadzić w kwietniu?

Posiadanie ogrodu to przywilej. Wykorzystaj zieloną przestrzeń do uprawy własnych warzyw owoców i ziół. Na początku kalendarzowej wiosny w ogrodzie na pewno posadzić można groch i bób, a także cebulę, pasternak i pietruszkę korzeniową. Po 15. kwietnia nastąpi sezon siania buraka ćwikłowego i pora. Zaś przez cały miesiąc można siać koper, pietruszkę naciową, pierwsze odmiany marchwi oraz białą rzodkiew, czerwoną rzodkiewkę i szpinak.

Zioła w wiosennym ogrodzie. Co sadzić w kwietniu?

Zioła nie potrzebują osobnej przestrzeni w ogrodzie. Z łatwością można je posadzić również pomiędzy grządkami z warzywami. Niektóre zioła w takim towarzystwie będą rosnąć lepiej, szybciej niż w samodzielnej grządce ziołowej. Uprawa współrzędna warzyw i ziół w ogrodzie może mieć pozytywny wpływ na wzrost wybranych gatunków. Kilka przykładów uprawy współrzędnej:

Szałwia będzie rosła zdrowo posadzona obok kapusty lub marchwi,
Mięta zaowocuje aromatycznymi liśćmi zasiana w sąsiedztwie fasoli, grochu, kapusty, kalarepy lub brokułów,
Koper najlepiej wysiać w sąsiedztwie ogórków,
Cząber dobrze wpłynie na wzrost cebuli i czosnku.

ABC Natury - powrót do Edenu, czyli słów kilka o ogrodzie ekologicznym

Zioła, które warto posadzić w kwietniu to m.in:

  • rumianek pospolity,
  • kminek,
  • cząber,
  • majeranek,
  • kolendra
  • lubczyk,
  • mięta,
  • szałwia lekarska

Niektóre z nich są jedno- inne dwu-letnie. Kuchnia ze świeżymi ziołami nigdy nie będzie nudna, a ich zapach będzie się unosił w całym ogrodzie.

Kwiatowy ogród – jakie kwiaty kwitną w kwietniu?

  • Hiacynt – kwiat cebulkowy, który ozdobi wnętrze domu i ogród. Kwitnie w kwietniu i maju. Hiacynt wypuszcza mnóstwo małych kwiatów. Dostępny w różnych odcieniach, od bieli i żółci, przez czerwienie aż po fiolet.
    Kosaciec żyłkowany – wyjątkowy chabrowy kwiat nadaje się na niskie rabaty złożone z niskich bylin.
  • Krokus - łatwe w uprawie, kolorowe kwiaty do posadzenia w niskich rabatach. Najlepiej wyglądają w większej kumulacji.
  • Narcyz – jasne, urokliwe kwiaty, wizualny zwiastun wiosny. Idealnie do ogrodu a później do domowych wazonów.
  • Szachownica kostkowata – wyjątkowa, rzadko spotykana roślina, która może wyróżnić Twój ogród spośród innych. Fioletowe kwiaty na płatkach mają wyjątkową strukturę szachownicy.
  • Szafirek – nie trudne w uprawie za to bardzo efektowne wizualnie. Kwiaty tworzą zagęszczone kępy, więc rezultat będzie jeszcze lepszy, jeśli posadzimy je w grupie.
  • Tulipan – choć kojarzą się z kwiatami ściętymi łatwo je hodować w ogrodzie.
Wiosenny ogród w zasięgu ręki. Sprawdź co sieje się w kwietniu i jakie kwiaty zaczynają teraz kwitnąć. Przygotuj rabaty i grządki na nowy sezon ZOBACZ WIĘCEJ >>>

Co sadzić w kwietniu? Przygotuj swój ogród na nowy sezon. Sp...

Rośliny dwuletnie
W kwietniu ponownie zakwitają również rośliny dwuletnie. Ogrody zaczynają się zielenić, a na trawie pojawiają się dzikie stokrotki. Do życia budzą się też bratki i niezapominajki.

Rośliny wieloletnie
Rośliny wieloletnie (byliny), które zakwitają w kwietniu to gwarancja kolorowego ogrodu bez konieczności corocznego zasiewu. Wczesną wiosną kwitną kwiaty, które dobrze znamy, np.: fiołek, kaczeniec, pierwiosnek, sasanka, zawilec. Wybierając odpowiednie gatunki można stworzyć kolorowe rabaty, które będą cieszyć oko nie tylko w tym roku, ale i w następnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo