Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska „substancje zubożające warstwę ozonową to substancje chemiczne, które są pochodnymi węglowodorów alifatycznych (metanu, etanu i propanu) zawierających atomy chloru, bromu lub fluoru, które wykazują potencjał niszczenia ozonu.”
– Działania na rzecz ozonu stanowią precedens dla działań na rzecz klimatu. Nasz sukces w stopniowym wycofywaniu chemikaliów niszczących warstwę ozonową pokazuje nam, co można i trzeba zrobić. W trybie pilnym odejść od paliw kopalnych, zredukować emisje gazów cieplarnianych, a tym samym ograniczyć wzrost temperatury – poinformował w komunikacie prasowym profesor Petteri Taalas, Sekretarz Generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej.
Po co Ziemi warstwa ozonowa?
Warstwa ozonowa jest ważna, ponieważ chroni rośliny i zwierzęta przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV). W szczególności promienie UV-B mogą powodować raka i uszkodzenia oczu u ludzi oraz utrudniać roślinom wzrost i magazynowanie dwutlenku węgla.
Jednak w latach 80. naukowcy zaobserwowali, że warstwa ozonowa przerzedza się z powodu uwalniania chemikaliów, które tę warstwę zubożają. Aby temu zaradzić, światowi przywódcy zgodzili się w 1987 roku na Protokół Montrealski w sprawie wymienionych wyżej substancji. Protokół pomógł wycofać nawet 99 proc. tych substancji, poza tym uzyskał poparcie każdego kraju na Ziemi.
Najnowszy raport wykazuje, że warstwa ozonowa powinna powrócić do poziomu z 1980 roku do około 2040 roku na większości planety, do 2045 roku w Arktyce i do około 2066 roku w przypadku Antarktydy.
A co z kryzysem klimatycznym?
Pojawiły się też dobre wieści związane z kryzysem klimatycznym. — Nie można przecenić wpływu protokołu montrealskiego na łagodzenie zmian klimatycznych. W ciągu ostatnich 35 lat Protokół stał się prawdziwym orędownikiem środowiska — powiedziała Meg Seki, sekretarz wykonawcza Sekretariatu ds. Ozonu Programu Narodów Zjednoczonych.
Nadal istnieją pewne czynniki, które mogą zakłócać odbudowę warstwy ozonowej. Jednym z nich jest sytuacja, w której światowi przywódcy zdecydują się rozwiązać kryzys klimatyczny, wysyłając cząstki odbijające światło słoneczne do górnej części atmosfery, podaje The Washington Post.
David Fahey, główny autor raportu podkreśla jednak, że dziura w warstwie ozonowej to problem innej skali niż zmiany klimatyczne, zarówno dlatego, że dwutlenek węgla pozostaje w atmosferze na dłużej i dlatego, że jest znacznie szerzej stosowany w społeczeństwie. – Zachęcenie każdej osoby na planecie do zaprzestania spalania paliw kopalnych to zupełnie inne wyzwanie – powiedział.
Źródło: EcoWatch
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dorota Gardias rozebrała się do naga przed obiektywem. Wygląda jak bogini! [zdjęcia]
- Tak w młodości wyglądała Magda Gessler. Była prawdziwą pięknością [zdjęcia]
- Popularna aktorka odsłania kulisy romansu z żonatym mężczyzną. Odważne wyznanie
- Znana dziennikarka nie wytrzymała. "Tym razem sprawę oddaję prawnikowi"
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM125EMH MilkShake
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
kup teraz

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Robot kuchenny Smeg SMF02PKEU, pastelowy różPromoc…
kup teraz

SMEG SMF03PKEU Pastelowy Róż
Rodzina produktówMikser planetarnyMoc (W)800...
kup teraz

SMEG SMF03PBEU Pastelowy błękit
Moc 800 W; Płynna regulacja prędkości; Misa o poje…
kup teraz

Clatronic KM 3709 szary
Robot kuchenny Clatronic KM 3709 1000W Robot kuche…
kup teraz

KitchenAid 5KSM185PSEGR Szary
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót