Co święci się 15 sierpnia w kościele i co to właściwie za święto?

Agata Wodzień-Nowak
15 sierpnia w kościołach robi się barwnie za sprawą przynoszonych bukietów z ziół i kwiatów, a także koszy warzyw i owoców.
15 sierpnia w kościołach robi się barwnie za sprawą przynoszonych bukietów z ziół i kwiatów, a także koszy warzyw i owoców. pixabay.com/utroja0
Co tego dnia zabiera się do kościoła do poświęcenia? 15 sierpnia przypada w 2024 roku w czwartek i jest dniem wolnym od pracy. W Kościele katolickim to święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w całej Polsce nazywane też Świętem Matki Boskiej Zielnej. Na Wschodzie niekiedy wciąż określane jako Zaśnięcie Matki Bożej. To ważny dzień dla rolników. 15 sierpnia przypadają również uroczystości świeckie — Święto Wojska Polskiego.

Spis treści

Matki Boskiej Zielnej, czyli w ludowej tradycji święto plonów

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest od 1950 roku w kościele katolickim jednym z dogmatów, ustanowionym przez papieża Piusa XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus. Wcześniej Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny było nazywane Zaśnięciem Matki Bożej — tak funkcjonowało po ustaleniu w Rzymie w VII wieku.

Dziś często zamiennie WNMP nazywa się w Polsce Świętem Matki Boskiej Zielnej i obchodzi się 15 sierpnia jako święto plonów.

„Największe i najbardziej znane obchody Wniebowzięcia NMP mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje przedstawiające Zaśnięcie Maryi oraz jej Wniebowzięcie, a także w Kalwarii Pacławskiej na Podkarpaciu”, przypominała w jednym ze swoich wpisów Konferencja Episkopatu Polski.

15 sierpnia najważniejsze uroczystości z udziałem biskupów odbywają się w Częstochowie na Jasnej Górze. W sierpniu do tego miejsca przybywa najwięcej pieszych i rowerowych pielgrzymek z całego kraju. Kulminacją są właśnie uroczystości WNMP.

Co święci się w kościołach 15 sierpnia?

Księża z parafii na terenie dużych miast zachęcają wiernych do przyniesienia 15 sierpnia do kościoła kwiatów i ziół, na wsiach i w małych miasteczkach towarzyszą im kłosy zbóż albo całe wieńce. Czasem przynoszone są również warzywa i owoce. Rolnicy dziękują za zebrane w danym roku plony i proszą o urodzaj w kolejnym.

W dniu Matki Boskiej Zielnej wiele parafii proponuje swoim wiernym parafialne dożynki. Przed ołtarzami są ustawiane wieńce i bukiety, które tego dnia zostają poświęcone. Zdobią kościoły przez kolejne dni.

Od X wieku w dniu Matki Boskiej Zielnej błogosławi się kłosy zbóż, owoce i kwiaty. „Jest to piękna kompozycja teologiczna: dziękczynienia Bogu za płody ziemi i upraszania urodzajów z symbolem dojrzałości Maryi i Jej pełni łask, którymi Bóg zechciał ją ubogacić”, przypomina na swojej stronie internetowej parafia pw. Najświętszej Maryi Panny w Nowym Wiśniczu.

Jakie kwiaty i zioła do bukietu na 15 sierpnia?

Jak wspomina Muzeum Narodowe we Wrocławiu, wiązankę, w zależności od regionu, nazywa się zielem, ograbką, rózgą, kępką albo po prostu bukietem. Do bukietu wkładano zioła o właściwościach leczniczych:

  • bylicę,
  • macierzankę,
  • miętę, piołun,
  • chaber,
  • kopytnik i krwawnik;
  • kwiaty polne i ogrodowe,
  • kłosy zbóż,
  • len,
  • makówki i konopie,
  • warzywa i owoce: marchew, jabłko, gałązkę z późnymi wiśniami, gałązki leszczynowe z orzechami.

„Miały one – poza dziękczynieniem za plony – przypominać również, że apostołowie po otwarciu grobu Maryi znaleźli tylko kwiaty i zioła”, wskazuje na stronie muzeum Dorota Jasnowska, kustosz w Dziale Folkloru i Ceramiki Muzeum Etnograficznego.

Magiczna moc poświęconych bukietów Matki Boskiej Zielnej

To, co poświęcone w kościele, zyskiwało właściwości zabezpieczające i lecznicze. Na wsiach mocno w to wierzono. Dorota Jasnowska opisuje to tak:

Zioła z niego wykorzystywano w leczeniu ludzi i zwierząt gospodarskich, okadzano nimi izbę i obejście dla ochrony przed burzą, pożarem i epidemią lub po to, by diabeł nie kusił. Poświęcone wiązanki przechowywano za świętymi obrazami, obok wianków z Bożego Ciała nad drzwiami wejściowymi, czy na ścianie frontowej, na strychu, w oborach koło okna, w sąsiekach stodoły. Zatknięte na polu chroniło przed piorunami i robakami, umieszczone w stodołach przed myszami.

Poszczególne elementy poświęconego bukietu czy kosza były również wykorzystywane do leczenia ludzi i to w bardzo konkretnych sytuacjach. I tak na przykład

  • marchew przy żółtaczce,
  • jabłka przy bólach zębów i gardła,
  • główki kapusty stosowano w weterynarii,
  • mak na bezsenność.

Skąd wziął się zwyczaj święcenia ziół, kwiatów, zbóż i owoców?

Parafia w Nowym Wiśniczu przywołuje tu Tradycję Apostolską:

„Genezy zwyczaju błogosławieństwa ziół, kwiatów, pierwocin zbóż, nowych owoców z lasów, pól i ogrodów należy szukać w ogólnoludzkim zamyśle doceniającym znaczenia tych ziół w życiu człowieka. Niezaprzeczalnie mają one terapeutyczny wpływ na zdrowie. Zwyczaj ma także podstawy biblijne. Księga Wyjścia wspomina o przynoszeniu do świątyni pierwocin z płodów ziemi w dowód wdzięczności. Zwyczaj ten został podjęty przez chrześcijan. Przykładem jest błogosławieństwo owoców w pierwszym wieku czy błogosławieństwo winogrona na zakończenie żniw w Zaśnięcie Matki Bożej (Dormitio)”.

Podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mieszkańcom miejskich parafii przypominane jest, że ich stoły mogą być zastawione dzięki ciężkiej - i często niedocenianej - pracy rolników.

15 sierpnia to też rocznica Cudu nad Wisłą oraz Święto Wojska Polskiego.

Źródła: Episkopat, Parafia Wiśnicz, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hańba. Precz z gestaPO
15 sierpnia 2023, 9:31, Grom:

Ma[wulgaryzm]a w objawieniach apeluje o pokój....a Polska bezczelnie robi defiladę w Jej święto. Hej polskie cwaniaki, zaraz możecie nieść w ręku zamiast bukietu ziół i kwiatów, broń!

15 sierpnia, 9:01, Gość:

Ma[wulgaryzm]a ukazała się tego dnia nad niebem i wojska ścierwa sovieckiego uciekły bojąc się kary Boga ty przygłupie gestapowski.

Od kiedy słowo "M A R Y J A" jest zakazane wy lewackie ścierwa. Przeklęte diable bękarty z i.pl PO -SBeckie bydło

G
Gość
15 sierpnia 2023, 9:31, Grom:

Ma[wulgaryzm]a w objawieniach apeluje o pokój....a Polska bezczelnie robi defiladę w Jej święto. Hej polskie cwaniaki, zaraz możecie nieść w ręku zamiast bukietu ziół i kwiatów, broń!

Ma[wulgaryzm]a ukazała się tego dnia nad niebem i wojska ścierwa sovieckiego uciekły bojąc się kary Boga ty przygłupie gestapowski.

M
Marek
15 sierpnia 2023, 9:31, Grom:

Ma[wulgaryzm]a w objawieniach apeluje o pokój....a Polska bezczelnie robi defiladę w Jej święto. Hej polskie cwaniaki, zaraz możecie nieść w ręku zamiast bukietu ziół i kwiatów, broń!

D E B I L

G
Gość
15 sierpnia 2019, 09:09, gość z czwartku:

Pan Jezus Chrystus powiedział, że:

Jana 3:13

"NIKT NIE WSTĄPIŁ DO NIEBA, oprócz Tego, który z nieba zstąpił - Syna Człowieczego."

Zatem jeśli uważasz, że Jezus mówi prawdę, to znaczy, że dogmat o wniebowstąpieniu Maryji jest oszustwem.

Musisz zatem jasno określić, komu tak na prawdę będziesz służyć i się kłaniać.

Czy będzie to kłamstwo, czy może będzie to tylko Jezus?

Decyzja należy do Ciebie.

Wiedz, że każdy przed Bogiem zda sprawę z tego, komu oddawał cześć i chwałę.

Izajasz 42:8

"Ja, Pan, a takie jest moje imię, NIE ODDAM mojej czci NIKOMU ani mojej chwały bałwanom rytym."

(1 Koryntian 5:6)

"Wcale nie macie się czym chlubić! Czyż nie wiecie, że odrobina kwasu całe ciasto zakwasza? "

Zatem ile razy trzeba skłamać, aby być kłamcą?

Czy 5 razy wystarczy? A może tylko 3 razy?

Nie, mój Przyjacielu.

Wystarczy oszukać tylko mały, drobny RAZ, aby stać się kłamcą.

Wobec tego jeśli katolicyzm uważa się od wieków za przedłużenie linii apostolskiej oraz stanowi się ostoją Boga na ziemii, a mimo to kłamie - to w takim razie, już wiesz, że Twoje kroki powinny odejść od kłamstwa, a zwrócić się do Tego, który mówi o sobie, że jest: "Jam jest Drogą, Prawdą i Życiem." (Jana 14:6)

Niech będzie namydlony i pochylony !

Tak purpurat Paetz zwracał się do kleryków

Prałat Jankowski , Dymer, Wesołowski, .. i wielu wielu innych zboczków tzw. hierarchów udajacych wierzacych duchownych

G
Grom
Maryja w objawieniach apeluje o pokój....a Polska bezczelnie robi defiladę w Jej święto. Hej polskie cwaniaki, zaraz możecie nieść w ręku zamiast bukietu ziół i kwiatów, broń!
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro