Co teraz pyli? Na te rośliny alergicy muszą uważać. Zobacz kalendarz pylenia w sierpniu

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Chwast rośnie dziko w całym kraju i zwłaszcza w upalne dni nasila dolegliwości alergików.
Chwast rośnie dziko w całym kraju i zwłaszcza w upalne dni nasila dolegliwości alergików. GettyImages/weisschr
Wakacje nie są łatwe dla alergików. Upały i susze sprawiają, że w powietrzu nosi się o wiele więcej pyłków. Kichamy, pojawia się katar, a nasze oczy łzawią. Najczęściej uczulają trawy i chwasty, tych w sierpniu jest dość sporo. Zobacz, jakie rośliny pylą na zakończenie lata.

Niestety, choć sezon urlopowy kojarzy się z beztroskim wypoczynkiem, dla alergików oznacza zaopatrzenie się w apteczkę pełną leków. Wysokie temperatury cieszą, ale w połączeniu z suchym powietrzem sprawiają, że obcujemy z większą ilością pyłków.

Jak objawia się alergia? To musisz wiedzieć

Uczulenie objawia się wodnistym katarem, puchnięciem lub zaczerwieniem oczu, niekiedy jest też suchy kaszel. Co więcej, alergie mogą się krzyżować. Powodują to np. owoce, które posiadają podobne do roślin białka. Zjedzenie jabłka, gdy jest się uczulonym na pyłki bylicy, może więc doprowadzić do nasilenia alergii wziewnej. Oprócz przyjmowania leków warto w tym czasie unikać spacerów w godzinach największego stężenia pyłów.

Kalendarz pylenia. Na te rośliny uważaj w sierpniu

W sierpniu króluje bylica. Intensywne pylenie wydziela się w ciepłe dni, najszybciej widać na południu i wschodzie Polski. Chwast jest dostępny praktycznie w całym kraju, podobnie jak pokrzywa, choć ta druga ma mniejsze wskaźniki alergizujące. Wśród roślin uciążliwe pod koniec lata mogą być też:

  • babka lancetowata,
  • ambrozja,
  • komosa,
  • szczaw zwyczajny.

Okres pylenia babki trwa do września, szczaw słabnie w połowie sierpnia, z kolei ambrozja nosi się po Polsce aż do października. Większość gatunków rośnie dziko, ich stężenie od lat jest dość wysokie. Dalej mogą pylić też dąb, leszczyna, olsza i brzoza.

Uczulają także trawy i grzyby. Które?

Sezon letni to także pylenie traw, na które alergicy narzekają już od wiosny. Istnieje kilkaset gatunków, ale traktuje się je jako jedną grupę ze względu na podobieństwo alergenów. Dobrze jest obserwować pogodę i dobierać wyjścia na spacer w zależności od natężenia.

Na liście uczulaczy znajdują się grzyby - Alternaria i Cladosporium. W kalendarzu widnieją od maja, ale ich stężenie rośnie w czasie wakacji. Namnażaniu sprzyjają ciepłe i wilgotne dni. Pleśniowe okazy mogą pojawić się w glebie, mokrym praniu, a nawet w kurzu. Ich braki w powietrzu zaobserwujemy dopiero w październiku lub listopadzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie