Forum Rolnicze Gazety Pomorskiej 2021 za nami
Forum rozpoczęło się od rozmów w studio z zaproszonymi gośćmi - na kolejne spotkania transmitowane online powracaliśmy jeszcze w przerwach między turami paneli i przed debatą. W pierwszej części paneli tematycznych (od godz. 12 do 12:30) rozmawialiśmy uprawie bezpłużnej, maszynach autonomicznych i innych nowoczesnych rozwiązaniach, oszczędzaniu energii w rolnictwie czy automatyzacji hodowli bydła.
Druga tura paneli była poświęcona takim zagadnieniom, jak wycofywanie środków ochrony roślin, rola youtuberów czy zagrożenia podczas podpisywania umów dzierżawy gruntu pod fotowoltaikę i propozycje grupy Orlen dla rolnictwa.
Po godzinie 16:30 rozpoczęliśmy ponad 2-godzinną debatę z byłymi i obecnymi przedstawicielami ministerstwa rolnictwa na temat Europejskiego Zielonego Ładu, o szansach i zagrożeniach.
Finał Forum Rolniczego stanowiła gala wręczenia nagród dla Rolnika i Sołtysa Roku 2021.
Poznaj laureatów
Dyskusja o Europejskim Zielonym Ładzie podczas Forum Rolniczego 2021
Zaproszony na Forum do Bydgoszczy komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przesłał nagranie wideo, w którym tłumaczył uczestnikom, że Zielony Ład nie będzie opierał się na przymusie, a systemie zachęt. Cała wypowiedź komisarza jest dostępna tutaj: Komisarz Janusz Wojciechowski: Europejski Zielony Ład to bardzo dobry kierunek [wideo]
Po raz pierwszy od początku organizacji Forum przez Gazetę Pomorską, z powodu obowiązków, które zatrzymały go w Warszawie, nie mógł uczestniczyć w nim Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa, poseł z regionu oraz przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. On również przesłał swoje stanowisko na temat Zielonego Ładu.
Tłumaczy z nim, że potrzebna jest realna ocena, a nie zielona propaganda. Cała wypowiedź byłego ministra jest dostępna tutaj: Jan Krzysztof Ardanowski o Zielonym Ładzie: nastąpi gwałtowny spadek produkcji żywności [wideo]
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi reprezentował Ryszard Kamiński, jeszcze do 30 września 2021 wiceminister: - Zielony Ład stawia wysoko poprzeczkę wszystkim, którzy zajmują się rolnictwem. Pytanie, jaką postawę powinniśmy przyjąć? Czy wskazany kierunek to jest wymyślony przez biurokratów, czy konsumenci również stoją po tej stronie? Na ile polskie rolnictwo odstaje od europejskiego? - stawiał pytania Ryszard Kamiński. Przypomniał, że w Polsce stosuje się 1/3 mniej środków ochrony roślin niż średnia unijna. - Prawdopodobnie polskim rolnikom nie będzie bardzo trudno się dostosować.
W forum po raz pierwszy wziął udział Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa w latach 2015-2018. - Jest dużo nieporozumienia w tej dyskusji o Zielonym Ładzie, która w kraju się toczy. Ardanowski wprowadza opinię publiczną w błąd - uważa były minister, obecnie europoseł. Podkreśla, że to akty wykonawcze ustalą zasady.
- Jestem przeciwnikiem Zielonego Ładu - mówił wprost Wojciech Mojzesowicz. - Doprowadzi do tego, że zwiększymy koszty produkcji - przekonuje. - Będziemy musieli ponieść koszty zmian, nie wszystkim się uda.
Mojzesowicz podkreślał również, że ekologia wiąże się z mniejszą produkcją, większą pracą i koniecznością zwiększenia zatrudnienia w gospodarstwach.
Kolejny uczestnik debaty, Roman Jagieliński też uważa zielony Ład za zagrożenie dla rolnictwa.- Bez bardzo intensywnej produkcji z 20 hektarów nie da się utrzymać. Liczy na to, że Wojciechowski zmieni zdanie.
- Nie ma ważniejszej debaty, niż ta o rolnictwie - twierdzi Gabriel Janowski i przypomina, że będą na nie wpływały również Polski Ład, Wspólna Polityka Rolna i Krajowy Plan Odbudowy. - Przestudiowałem te programy i jestem zasmucony. Sznur zaciska się coraz bardziej na szyi polskiego rolnika.
Jacek Janiszewski zaznaczył, że nigdy nie był radykalny. - Nikt tak bardzo jak rolnik nie rozumie presji, a może szansy wyniającej z czasu. Zielonym Ładem jeszcze nie straszny siebie, ale też nie zachwycajmy. Zbyt szybkie wprowadzenie będzie błędem 100-procentowym.
Ryszard Zarudzki, były wiceminister rolnictwa: Boimy się czegoś, czego nie znamy. Musimy dużo się nauczyć, dużo poznać. Postęp gwarantuje, że się utrzymamy, a eko-schematy pozwolą chronić środowisko.
Komisarza Wojciechowskiego w czasie debaty reprezentował Maciej Golubiewski, dyrektor gabinetu komisarza UE ds. rolnictwa. Podkreślił, że w rozmowie o Zielonym Ładzie trzeba być szczegółowym, bo są to polityczne strategie rozłożone na 10 lat. - Polska znajduje się w pozycji bardzo uprzywilejowanej w porównaniu do wielu państw. To dynamiczny proces, zmiany w całym łańcuchu - mówił Maciej Golubiewski. - Zachowajmy spokój, patrzmy na fakty.
Do debaty zaprosiliśmy również Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, który zwrócił uwagę, że strona społeczna jest wyłączona z ustaleń. - Boję się decyzji nieprzemyślanych, podejmowanych na szybko.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?