Spis treści
Jemioła to jeden z symboli świątecznych. Wróży miłość, szczęście i dostatek. Na wielu wsiach wciąż wierzy się też w prozdrowotne właściwości półpasożyta. W domach roślina najczęściej wieszana jest na drzwiach lub pod sufitem. Gdy kończą się święta, pojawia się zagwozdka – jak bezpiecznie pozbyć się jej z domu. Sprawdzamy.
Właściwości jemioły. Ma dobry wpływ na zdrowie
Dla większości jemioła kojarzy się tylko z okresem świątecznym. Nic bardziej mylnego - właściwości rośliny można korzystać cały rok, a wszystko za sprawą preparatów na jej bazie. Półpasożyt długo utrzymuje liście, kiedyś zwano go magicznym. To, jakie może mieć działanie, uzależnione jest od drzewa, na którym rośnie. Jemioła ma działanie m.in.:
- moczopędne,
- przeciwnowotworowe,
- regulujące ciśnienie krwi,
- regulujące przemianę materii,
- uspokajające,
- łagodzące objawy menopauzy.
Jak zastosować jemiołę w domu?
Życzenia złożone, czas z rodziną spędzony, powoli zastanawiamy się, co zrobić z choinką i jemiołą. W drugim przypadku można ją zasuszyć. Surowcem są świeże owoce lub całe ziele. Najlepiej cały pęczek powiesić w suchym miejscu i czekać. Posłuży on do przygotowania m.in. nalewki, maści, balsamu lub naparu. Trzeba je stosować ostrożnie, aby uniknąć przedawkowania. Co ważne, nie spożywamy świeżej jemioły! Działa toksycznie.
Gdzie wyrzucić jemiołę? Przyda się zwierzętom
Gdy jednak zdecydujemy się wyrzucić jemiołę, warto zrobić to nie w pobliskiej altanie śmietnikowej, a w… lesie. Miejsce ma znaczenie, nie można tego zrobić byle gdzie. Gałązki sprawdzą się jako pożywienie dla saren lub danieli, które w okresie zimowym żywią się roślinami lub korą drzew. Tam najlepiej podrzucić „niechcianą” jemiołę. Dla zwierząt będzie to najlepszy poświąteczny prezent.
Jak nie do lasu, to gdzie?
Ogrodnicy coraz częściej wykorzystują pozostałe kule lub pęczki na swoich terenach. Roślina może być doskonałą wyściółką dla pojawiających się na wiosnę owadów i zwierząt. Niektórzy trzymają gałązki i palą je w ogniu, ma to przynieść szczęście. Ludowe tradycje mówią o spaleniu po święcie Trzech Króli.
Najbardziej przyziemnym i wygodnym, zwłaszcza dla mieszkańców bloku, rozwiązaniem jest wyrzucenie jemioły do pobliskiego kosza. Warto jednak zrobić to porządnie, uschniętych gałązek nie wrzucamy do pierwszego lepszego pojemnika, tylko do kontenera na bioodpady. Pozostałości rośliny, podobnie jak choinkę, przyjmie też PSZOK.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?