Coraz więcej oszustw „na traktor”. Pieniądze wpłacone, a sprzętu brak. Na co rolnicy powinni uważać w Internecie?

Katarzyna Zawada
Rolnicy coraz częściej padają ofiarami oszustów. Jak się bronić przed stratą pieniędzy w sieci?
Rolnicy coraz częściej padają ofiarami oszustów. Jak się bronić przed stratą pieniędzy w sieci? GettyImages/12521104
Oszuści internetowi nie zwalniają tempa, szukają szybkiego zarobku w różnych sektorach, także rolniczym. O przypadkach strat na kilka lub kilkanaście tysięcy złotych słyszy się zbyt często. Ostatnio ofiarą naciągacza był mieszkaniec powiatu sokólskiego, który chciał kupić ciągnik, przelał zaliczkę, a kontakt ze sprzedającym nagle się urwał. Jak zachować czujność w sieci? Na co zwrócić uwagę dokonując transakcji?

Spis treści

Większość z nas dokonuje zakupów w internecie, jest to sposób szybki i wygodny. Także rolnicy coraz chętniej korzystają z wirtualnych udogodnień. Na portalach ogłoszeniowych szukają maszyn, narzędzi, wystawiają też własne produkty na sprzedaż.

Rolnicy na celowniku oszustów

Branża rolnicza uważana jest za dochodową, dlatego pada ofiarą przestępstw. Na początku lutego lubelska policja zatrzymała 51-latka, który prowadząc firmę skupującą owoce i warzywa, nie wywiązywał się z wypłat. Łączna kwota strat, jakie ponieśli pokrzywdzeni, sięga ponad 9,5 miliona złotych.

Decydując się na jakąkolwiek transakcję, warto zachować czujność. Ostatnio ofiarą oszusta padł mieszkaniec woj. podlaskiego, który chciał kupić ciągnik rolniczy. Mężczyzna wpłacił zaliczkę w wysokości ponad 4 tys. złotych na wskazane konto, po wykonaniu przelewu kontakt ze sprzedawcą się urwał. Klient został bez pieniędzy i bez sprzętu.

Jak nie dać się oszukać? Policja przestrzega

Atrakcyjne oferty, fikcyjne opinie klientów, czy żądanie przedpłaty – internetowi oszuści chwytają się różnych sposobów, żeby wyłudzić od nas pieniądze – informuje KPP Sokółka.

Funkcjonariusze policji przypominają, że na portalach sprzedażowych można trafić na nieuczciwych sprzedawców. Aby nie stać się ofiarą oszusta, należy:

  • kierować się ograniczonym zaufaniem do internetowego sprzedającego;
  • zachować korespondencję ze sprzedawcą;
  • sprawdzić, czy sklep lub osoba podaje adres i numer telefonu;
  • uzgodnić metodę płatności, jeśli ktoś nie zgadza się na odbiór osobisty lub wysyłkę „za pobraniem”, powinno to wzbudzić naszą czujność;
  • nie wierzyć we wszystkie „super promocje”, często niska cena to tylko haczyk.

Co zrobić, jeśli jednak padniemy ofiarą oszustwa?

Wszelkie próby wyłudzenia pieniędzy są karalne, niezależnie od kwoty. Gdy padniemy ofiarą oszustów i stracimy pieniądze, najlepiej szybko powiadomić administratorów danego serwisu oraz najbliższą jednostkę policji lub prokuratury. Warto mieć też ze sobą dowody, np. dokumenty związane z rozmową lub przelewem. Jeśli sprawa dotyczy aukcji internetowej, warto zachować jej datę i numer, a także dane wystawiającego – nick, adres mailowy oraz opis przedmiotu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro