Czarnia. KGW Surowe - poznajcie aktywne i energiczne panie

Kazimierz Żyra
KGW Surowe. Na zdjęciu Ewa Kossakowska i Cecylia Dąbrowska (pełni także funkcję sołtysa wsi).
KGW Surowe. Na zdjęciu Ewa Kossakowska i Cecylia Dąbrowska (pełni także funkcję sołtysa wsi). Kazimierz Żyra
Czarnia. Jeszcze 3 lata temu na terenie gminya nie było żadnego koła. Obecnie działają już 4. Pionierkami były gospodynie z Surowego.

Koła Gospodyń Wiejskich są organizacjami, które integrują lokalne społeczności w małych ośrodkach. Jeszcze 3 lata temu na terenie gminy Czarnia nie było żadnego koła. Obecnie działają już 4 tego typu organizacje. Pionierkami były gospodynie z Surowego.

KGW Surowe. Jak to się zaczęło?

W grudniu 2016 r. grupa 11 kobiet z tej miejscowości podjęła decyzję o stworzeniu KGW. Inicjatorką jego powstania była Ewa Kossakowska. Organizacja formalnie rozpoczęła działalność w styczniu 2017 r. Początki były trudne. Nie było lokalu i środków finansowych. Nie brakowało jednak energii i chęci do działania. Latem 2017 r. panie z tutejszego KGW były głównymi organizatorkami pierwszego festynu wiejskiego w Surowem. Jego przygotowanie było możliwe dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez LGD „Kurpsie Razem”. Potem panie pisały kolejne projekty. Z FIO „Mazowsze lokalnie” pozyskano środki na zakup mebli do siedziby KGW. Gospodynie z Surowego były także inicjatorkami wybudowania na działce wiejskiej altan, które służą jako miejsce rekreacji i wypoczynku dla wszystkich mieszkańców wsi. Powstała również ścieżka edukacyjna „Śladami przyrody, która składa się z 8 tablic informacyjnych o treści ekologicznej.

Cel? Integracja

Panie z KGW prowadzą działalność, która ma w zamierzeniu integrować mieszkańców wsi i całej gminy. Dlatego też prowadzą zajęcia kulinarne, organizują zajęcia fitness i przeprowadzają konkursy. Jedną z form integracji lokalnej społeczności był bal ostatkowy, w którym uczestniczyło wielu mieszkańców Surowego zaangażowanych w budowę altan. W tym roku planują organizację wspólnego sylwestra. W ramach kultywowania tradycji i łączenia pokoleń chcą zapoczątkować cykl spotkań „Wieczorne bajania”. Podczas nich osoby starsze będą opowiadać młodym ludziom ciekawe historie z przeszłości. Pod koniec sierpnia gospodynie z Surowego wyjeżdżają na imprezę masową koło Giżycka. Współpracują bowiem ze stowarzyszeniem „Aktywne Spytkowo”. Na Mazury zabiorą ze sobą jeden ze specjałów tradycyjnej kuchni kurpiowskiej, czyli fafernuchy.

KGW Surowe z nagrodą marszałka Mazowsza

Działalność KGW w Surowem dostrzegają nie tylko mieszkańcy gminy. W czerwcu 2019 marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik docenił pracę i zaangażowanie organizacji z gminy Czarnia. Gospodynie z Surowego otrzymały wyróżnienie w pierwszej edycji konkursu „Koło Gospodyń Wiejskich-wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie”.

Koło Gospodyń Wiejskich Surowe z nagrodą marszałka

Gmina Czarnia. Koło Gospodyń Wiejskich Surowe z nagrodą mars...

Pochlebnie o paniach z organizacji wyraża się wójt Marek Piórkowski.
- Koła Gospodyń Wiejskich pełnią ważną rolę w życiu społeczno-kulturalnym każdej miejscowości. Dzięki nim integrują się nie tylko mieszkańcy jednej wsi. W przygotowania ostatniego festynu wiejskiego w Surowem włączyły się również członkinie podobnych kół z Bandyś, Brzozowego Kąta i Długiego. Jest to wspaniały przykład współdziałania osób z różnych miejscowości. Staram się zachęcać mieszkańców pozostałych wsi, by tworzyli u siebie koła. Władze gminne dołożą wszelkich starań, by lokalne organizacje dysponowały własnymi lokalami. Najłatwiej jest tam, gdzie funkcjonują jednostki OSP. Poza remizami istnieją jeszcze m.in. budynki po byłych szkołach podstawowych. Podejmujemy działania, by adaptować je do potrzeb lokalnych społeczności - mówi włodarz gminy.

Wsparcie dla KGW

Działalność KGW w pewnym stopniu ułatwiają wprowadzone niedawno regulacje prawne. Każde koło może otrzymać wsparcie z ARiMR (w zależności od liczby członków). Do KGW w Surowem należy ponad 30 kobiet. Dzięki otrzymanym środkom organizacja realizuje niektóre ze statutowych zadań. Na pozostałe trzeba pozyskać finansowanie zewnętrzne.

Cieszę się, że aktywizujemy sporą liczbą gospodyń w naszej wsi. Nie zawsze możemy spotkać się w pełnym gronie. Tworzymy jednak wspólnotę i wzajemnie się uzupełniamy. Ja zajmuję się pisaniem projektów i sprawami organizacyjno-prawnymi, natomiast nasza nowa sołtys, Cecylia Dąbrowska, robi najlepsze na świecie kotlety grzybowe

- mówi ze śmiechem Ewa Kossakowska.

Panie z Surowego kupiły koszulki firmowe. Marzą się im jednak stroje kurpiowskie. Może to marzenie kiedyś zostanie zrealizowane, tak jak dotychczasowe plany oraz zamierzenia aktywnych i energicznych kobiet z Surowego.

Zobacz inne materiały

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czarnia. KGW Surowe - poznajcie aktywne i energiczne panie - Tygodnik Ostrołęcki