Częstochowa. Dożynki Jasnogórskie z Andrzejem Dudą. "By pomyślność była we wszystkich polskich domach"

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Dożynki Jasnogórskie. Gościem był prezydent Andrzej DudaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dożynki Jasnogórskie. Gościem był prezydent Andrzej DudaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
W niedzielę 5 września na Jasnej Górze odbywają się Dożynki Jasnogórskie. W uroczystej mszy świętej na jasnogórskich błoniach bierze udział prezydent Andrzej Duda, który dziękował rolnikom za ich ciężką pracę i życzył wszystkim, "by pomyślność była we wszystkich polskich domach, byśmy mogli spokojnie pracować, spokojnie wychowywać dzieci'

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę września na Jasnej Górze odbywają się dożynki jasnogórskie. Tradycją jest, że w uroczystej mszy świętej uczestniczy prezydent Polski. Wcześniej w klasztorze gościli śp. Lech Kaczyński oraz Bronisław Komorowski.

"By podziękować polskim rolnikom"

W niedzielę (5 września) na Jasną Górę zawitał prezydent RP, Andrzej Duda. Prezydent podziękował rolnikom za ich trud oraz wspólną modlitwę za Ojczyznę podczas jasnogórskich dożynek. W swoim przemówieniu Andrzej Duda nawiązywał do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się już 12 września. Przypomniał jego postawę i nauczanie, które uwrażliwiały na miłość do Polski i jej spraw, że także „glebę uprawia się przez miłość do ziemi ojczystej i wszystkiego, co ją stanowi”.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Ogromnie się cieszę, że możemy się spotkać tutaj, na tych dożynkach jasnogórskich, w roku wielkiego Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i razem modlić się za Ojczyznę, razem dziękować za ten rok, dziękować za plony, dziękować za jego wstąpienie w poczet błogosławionych, co już wkrótce nastąpi – podkreślił Andrzej Duda cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry..

- Dziękuję za wszystkie działania, które prowadzone są dla polskiego rolnictwa. Zadaniem prezydenta jest patrzenie na Polskę całościowo, także na polską wieś – mówił prezydent.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie. Podczas drugiego dn...

- Jesteśmy tutaj, by podziękować polskim rolnikom, pokłonić się, ale też po to, by razem z wami pochylić głowę przed Wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej, modląc się za Ojczyznę, za nasz naród, modląc się o to, by pomyślność była we wszystkich polskich domach, byśmy mogli spokojnie pracować, spokojnie wychowywać dzieci. Niech Pan Bóg błogosławi polskim rolnikom, niech Pan Bóg błogosławi polskiej wsi! Szczęść Boże! Niech żyje Polska! – zakończył swoje przemówienie Andrzej Duda.

Wcześniej do rolników zwrócił się przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. W obchodzony dziś dzień solidarności z Afgańczykami, zapewnił o modlitwie, by nikomu nie zabrakło środków koniecznych do godnego życia.

- Chcemy w tym dniu pamiętać o rodzinach i poszczególnych osobach, które musiały opuścić swoją ojczyznę z obawy przed prześladowaniami i zagrożeniem utraty życia. Ufni w to, że możliwa jest solidarna pomoc, apelujemy do wszystkich sprawujących władzę oraz instytucji międzynarodowych, aby jak najszybciej zażegnali kryzys humanitarny w tych regionach świata, gdzie ludzie cierpią z powodu braku podstawowych środków do życia - apelował przeor, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Nie przeocz

Arcybiskup Depo: "Człowiek współczesny gotowy jest połknąć wszystkie kłamstwa genderyzmu"

Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, który podkreślał, jak ważna w życiu rolników jest natura i chrześcijańska tradycja.

- Słowa natury, naturalny zostały odrzucone. Człowiek współczesny gotowy jest połknąć wszystkie kłamstwa genderyzmu, byle tylko nie użyć tych słów: natura i naturalny, w odniesieniu do człowieka i moralności czy odpowiedzialności przed Bogiem - mówił metropolita częstochowski.

- Pozostańcie wierni tradycji Waszych praojców. Oni podnosząc wzrok znad ziemi nad horyzont, gdzie niebo łączy się z ziemią, do nieba zanosili modlitwę o urodzaj, o ziarno dla chleba. Oni w imię boże rozpoczynali każdy dzień i z Bogiem rolnicze dzieło kończyli. Pozostańcie wierni tej prastarej tradycji. Ona wyraża najgłębszą prawdę o sensie i doniosłości Waszej pracy. Niech z ust polskiego rolnika nie znika to piękne pozdrowienie "Szczęść Boże" i "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Pozdrawiajcie się tymi słowami, przekazując w ten sposób najlepsze życzenia. W nich zawarta jest nasza chrześcijańska godność i nie dopuście, aby ją Wam odebrano - dodawał arcybiskup Wacław Depo.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera