Czy będzie pomoc Unii Europejskiej dla rolników w związku z powodzią? Jest stanowisko Komisji Europejskiej

Katarzyna Laszczak
Opracowanie:
Pomoc dla rolników z zalanych terenów jest możliwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Trwa ocena sytuacji.
Pomoc dla rolników z zalanych terenów jest możliwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Trwa ocena sytuacji. Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Państwa członkowskie poszkodowane przez powódź, w tym Polska, będą mogły liczyć na pomoc finansową z Funduszu Solidarności. W przeszłości wsparcie z funduszy unijnych – rezerwy Wspólnej Polityki Rolnej – otrzymywali też rolnicy poszkodowani z powodu klęsk żywiołowych. Czy taka pomoc będzie możliwa w tym roku?

Komisja Europejska zapowiedziała możliwość udzielenia pomocy Polsce i innym krajom UE, które dotknęła powódź.

Jak dotąd nie otrzymaliśmy wniosków o wsparcie w ramach Funduszu Solidarności. Nie jest to zaskoczeniem, bo jest to instrument pomocy po katastrofie i państwa członkowskie mają 12 tygodni od dnia poniesienia pierwszych szkód, żeby złożyć taki wniosek do KE – powiedział w Brukseli rzecznik KE Stefan de Keersmaecker.

Po złożeniu wniosku Komisja Europejska ocenia go i może przekazać go do Parlamentu Europejskiego, który głosuje nad przyznaniem wsparcia.

Co z pomocą dla rolników?

W przeszłości wsparcie z funduszy unijnych – rezerwy Wspólnej Polityki Rolnej – otrzymywali też rolnicy poszkodowani z powodu klęsk żywiołowych. Źródło w Komisji Europejskiej powiedziało PAP, że jest jeszcze za wcześnie, by oceniać, czy w tym przypadku konieczne będzie uruchomienie pomocy finansowej. PAP zapytała również rzecznika KE Olofa Gilla o tę kwestię.

Komisja zawsze wspierała rolników w czasach kryzysów (...). Jesteśmy gotowi pomóc poszkodowanym państwom członkowskim w zapewnieniu najbardziej odpowiedniej pomocy w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Jesteśmy w kontakcie z władzami krajowymi zainteresowanych państw, abyśmy mogli otrzymać pełną ocenę sytuacji i jej wpływu na rolników. Pomoże nam to również wybrać najlepszy sposób działania, w ścisłej koordynacji z krajami – odparł Gill.

Z Funduszu Solidarności wypłacono w sumie 8 miliardów euro

Fundusz Solidarności został utworzony w 2002 roku w reakcji na katastrofalne powodzie, które nawiedziły Europę Środkową latem tamtego roku. Od tego czasu, wsparcie z Funduszu udzielono w ponad 130 przypadkach. Dotychczas z pomocy skorzystały 24 państwa członkowskie (w tym Wielka Brytania przed brexitem) oraz trzy kraje kandydujące (Albania, Czarnogóra i Serbia), a łącznie wypłacono ponad 8 miliardów euro.

Od 2021 roku, Fundusz Solidarności i rezerwa na pomoc nadzwyczajną są finansowane jako jeden instrument, zwany rezerwą na rzecz solidarności i pomocy nadzwyczajnej (SEAR). Maksymalny roczny budżet SEAR wynosi 1,2 miliarda euro.

W lutym 2024 roku dokonano przeglądu wieloletnich ram finansowych na lata 2021–2027, co zapewniło dodatkowe finansowanie na nowe i pojawiające się wyzwania stojące przed UE. W ramach tego przeglądu maksymalny roczny budżet SEAR zostanie zwiększony o 1,5 miliarda euro.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro