Spis treści
Tylko część rolników ubezpiecza uprawy i zwierzęta
Zacznijmy od przyjrzenia się danym. Powierzchnia ubezpieczonych upraw z dopłatami z budżetu państwa wynosi rocznie ok. 3,7 mln hektarów, a zawieranych jest ok. 188 000 szt. umów ubezpieczenia upraw rolnych. Natomiast liczba ubezpieczonych zwierząt gospodarskich wynosi ok. 22 mln szt. rocznie (wydaje się, że dużo, jednak w tym głównie drób), ok. 810 szt. umów.
Tymczasem na podstawie prowadzonych szacunków GUS ocenia, że powierzchnia uprawy samych zbóż ogółem w 2022 r. wyniosła około 7,2 mln ha, rzepak i rzepik około 1,1 mln ha, ziemniaki i buraki cukrowe po 0,2 mln ha. Według wstępnych wyników Powszechnego Spisu Rolnego w 2020 r. powierzchnia użytków rolnych ogółem w gospodarstwach rolnych wyniosła ok. 14,6 mln ha.
Wysokość dopłaty do ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich 2023
Zaskoczenia nie będzie. W 2023 r. dopłata do składki z tytułu ubezpieczenia:
- upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych – wynosi 65 proc. składki do 1 ha uprawy;
- bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń – wynosi 65 proc. składki do 1 sztuki.
Zgodnie z ustawą dopłaty z budżetu państwa do składek ubezpieczenia przysługują producentom rolnym w wysokości do 65% składki, w przypadku zawarcia przez producenta rolnego umowy ubezpieczenia zawierającej pakiet rodzajów ryzyka i określenia przez zakład ubezpieczeń stawki taryfowej nieprzekraczających 9% sumy ubezpieczenia.
Jeśli uprawy są prowadzone na użytkach rolnych klasy V i VI, wówczas powyższa stawka taryfowa będzie mogła zostać określona w wyższej wysokości (odpowiednio 12% i 15% sumy ubezpieczenia tych upraw). Po przekroczeniu stawek dopłata będzie proporcjonalnie pomniejszana, czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.
W przypadku ubezpieczenia zwierząt gospodarskich dopłaty przysługują producentom rolnym w wysokości do 65% składki, w przypadku określenia przez zakłady ubezpieczeń stawek taryfowych ubezpieczenia od łącznego ubezpieczenia zwierząt nie przekraczających 0,5% sumy ubezpieczenia
Dopłata do ubezpieczenia rolnego obejmuje szereg upraw rolnych (zboża, kukurydzę, rzepak, rzepik, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe, truskawki, ziemniaki, buraki cukrowe lub rośliny strączkowe - od zasiewu lub wysadzenia do ich zbioru) od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez:
- huragan,
- powódź,
- deszcz nawalny,
- grad,
- piorun,
- obsunięcie się ziemi,
- lawinę,
- suszę,
- ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne.
W przypadku zwierząt gospodarskich ubezpieczenie z dopłatą może dotyczyć: bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę oraz w wyniku uboju z konieczności.
Źródła: RCL, GUS
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?