Czy coś się zmieni w dopłatach do ubezpieczeń rolniczych w 2023 roku? Znamy projekt rozporządzenia

Agata Wodzień-Nowak
W kraju mamy ok. 1,3 mln gospodarstw rolnych o pow. powyżej 1 ha użytków rolnych. Pogłowie bydła wyniosło 6,3 mln sztuk, 11,2 mln sztuk świń - dane z Powszechnego Spisu Rolnego 2020.
W kraju mamy ok. 1,3 mln gospodarstw rolnych o pow. powyżej 1 ha użytków rolnych. Pogłowie bydła wyniosło 6,3 mln sztuk, 11,2 mln sztuk świń - dane z Powszechnego Spisu Rolnego 2020. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Dopłaty mają zachęcać rolników do zabezpieczania swojej produkcji za pośrednictwem ubezpieczeń. Wciąż jednak z takiego rozwiązania rolnicy korzystają w niewystarczającym stopniu, m.in. ze względu na koszty. Jaka będzie dopłata do ubezpieczanych upraw i zwierząt w 2023 roku?

Spis treści

Tylko część rolników ubezpiecza uprawy i zwierzęta

Zacznijmy od przyjrzenia się danym. Powierzchnia ubezpieczonych upraw z dopłatami z budżetu państwa wynosi rocznie ok. 3,7 mln hektarów, a zawieranych jest ok. 188 000 szt. umów ubezpieczenia upraw rolnych. Natomiast liczba ubezpieczonych zwierząt gospodarskich wynosi ok. 22 mln szt. rocznie (wydaje się, że dużo, jednak w tym głównie drób), ok. 810 szt. umów.

Tymczasem na podstawie prowadzonych szacunków GUS ocenia, że powierzchnia uprawy samych zbóż ogółem w 2022 r. wyniosła około 7,2 mln ha, rzepak i rzepik około 1,1 mln ha, ziemniaki i buraki cukrowe po 0,2 mln ha. Według wstępnych wyników Powszechnego Spisu Rolnego w 2020 r. powierzchnia użytków rolnych ogółem w gospodarstwach rolnych wyniosła ok. 14,6 mln ha.

Wysokość dopłaty do ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich 2023

Zaskoczenia nie będzie. W 2023 r. dopłata do składki z tytułu ubezpieczenia:

  • upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych – wynosi 65 proc. składki do 1 ha uprawy;
  • bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń – wynosi 65 proc. składki do 1 sztuki.

Zgodnie z ustawą dopłaty z budżetu państwa do składek ubezpieczenia przysługują producentom rolnym w wysokości do 65% składki, w przypadku zawarcia przez producenta rolnego umowy ubezpieczenia zawierającej pakiet rodzajów ryzyka i określenia przez zakład ubezpieczeń stawki taryfowej nieprzekraczających 9% sumy ubezpieczenia.

Jeśli uprawy są prowadzone na użytkach rolnych klasy V i VI, wówczas powyższa stawka taryfowa będzie mogła zostać określona w wyższej wysokości (odpowiednio 12% i 15% sumy ubezpieczenia tych upraw). Po przekroczeniu stawek dopłata będzie proporcjonalnie pomniejszana, czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

W przypadku ubezpieczenia zwierząt gospodarskich dopłaty przysługują producentom rolnym w wysokości do 65% składki, w przypadku określenia przez zakłady ubezpieczeń stawek taryfowych ubezpieczenia od łącznego ubezpieczenia zwierząt nie przekraczających 0,5% sumy ubezpieczenia

Dopłata do ubezpieczenia rolnego obejmuje szereg upraw rolnych (zboża, kukurydzę, rzepak, rzepik, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe, truskawki, ziemniaki, buraki cukrowe lub rośliny strączkowe - od zasiewu lub wysadzenia do ich zbioru) od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez:

  • huragan,
  • powódź,
  • deszcz nawalny,
  • grad,
  • piorun,
  • obsunięcie się ziemi,
  • lawinę,
  • suszę,
  • ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne.

W przypadku zwierząt gospodarskich ubezpieczenie z dopłatą może dotyczyć: bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę oraz w wyniku uboju z konieczności.

Źródła: RCL, GUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro