Czy coś się zmieni w dopłatach do ubezpieczeń rolniczych w 2023 roku? Znamy projekt rozporządzenia

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W kraju mamy ok. 1,3 mln gospodarstw rolnych o pow. powyżej 1 ha użytków rolnych. Pogłowie bydła wyniosło 6,3 mln sztuk, 11,2 mln sztuk świń - dane z Powszechnego Spisu Rolnego 2020.
W kraju mamy ok. 1,3 mln gospodarstw rolnych o pow. powyżej 1 ha użytków rolnych. Pogłowie bydła wyniosło 6,3 mln sztuk, 11,2 mln sztuk świń - dane z Powszechnego Spisu Rolnego 2020. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Dopłaty mają zachęcać rolników do zabezpieczania swojej produkcji za pośrednictwem ubezpieczeń. Wciąż jednak z takiego rozwiązania rolnicy korzystają w niewystarczającym stopniu, m.in. ze względu na koszty. Jaka będzie dopłata do ubezpieczanych upraw i zwierząt w 2023 roku?

Spis treści

Tylko część rolników ubezpiecza uprawy i zwierzęta

Zacznijmy od przyjrzenia się danym. Powierzchnia ubezpieczonych upraw z dopłatami z budżetu państwa wynosi rocznie ok. 3,7 mln hektarów, a zawieranych jest ok. 188 000 szt. umów ubezpieczenia upraw rolnych. Natomiast liczba ubezpieczonych zwierząt gospodarskich wynosi ok. 22 mln szt. rocznie (wydaje się, że dużo, jednak w tym głównie drób), ok. 810 szt. umów.

Tymczasem na podstawie prowadzonych szacunków GUS ocenia, że powierzchnia uprawy samych zbóż ogółem w 2022 r. wyniosła około 7,2 mln ha, rzepak i rzepik około 1,1 mln ha, ziemniaki i buraki cukrowe po 0,2 mln ha. Według wstępnych wyników Powszechnego Spisu Rolnego w 2020 r. powierzchnia użytków rolnych ogółem w gospodarstwach rolnych wyniosła ok. 14,6 mln ha.

Wysokość dopłaty do ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich 2023

Zaskoczenia nie będzie. W 2023 r. dopłata do składki z tytułu ubezpieczenia:

 • upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych – wynosi 65 proc. składki do 1 ha uprawy;
 • bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń – wynosi 65 proc. składki do 1 sztuki.

Zgodnie z ustawą dopłaty z budżetu państwa do składek ubezpieczenia przysługują producentom rolnym w wysokości do 65% składki, w przypadku zawarcia przez producenta rolnego umowy ubezpieczenia zawierającej pakiet rodzajów ryzyka i określenia przez zakład ubezpieczeń stawki taryfowej nieprzekraczających 9% sumy ubezpieczenia.

Jeśli uprawy są prowadzone na użytkach rolnych klasy V i VI, wówczas powyższa stawka taryfowa będzie mogła zostać określona w wyższej wysokości (odpowiednio 12% i 15% sumy ubezpieczenia tych upraw). Po przekroczeniu stawek dopłata będzie proporcjonalnie pomniejszana, czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

W przypadku ubezpieczenia zwierząt gospodarskich dopłaty przysługują producentom rolnym w wysokości do 65% składki, w przypadku określenia przez zakłady ubezpieczeń stawek taryfowych ubezpieczenia od łącznego ubezpieczenia zwierząt nie przekraczających 0,5% sumy ubezpieczenia

Dopłata do ubezpieczenia rolnego obejmuje szereg upraw rolnych (zboża, kukurydzę, rzepak, rzepik, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe, truskawki, ziemniaki, buraki cukrowe lub rośliny strączkowe - od zasiewu lub wysadzenia do ich zbioru) od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez:

 • huragan,
 • powódź,
 • deszcz nawalny,
 • grad,
 • piorun,
 • obsunięcie się ziemi,
 • lawinę,
 • suszę,
 • ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne.

W przypadku zwierząt gospodarskich ubezpieczenie z dopłatą może dotyczyć: bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę oraz w wyniku uboju z konieczności.

Źródła: RCL, GUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera