Czy emerytura rolnicza z KRUS może być wyższa? Rolnik pyta o to ministra

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Składki na ubezpieczenie społeczne KRUS są niskie, emerytury też.
Składki na ubezpieczenie społeczne KRUS są niskie, emerytury też. pixabay.com/RitaE
Temat wysokości emerytury rolniczej wypłacanej przez KRUS od lat budzi duże emocje. Z jednej strony niższa składka niż w przypadku ZUS jest mniejszym obciążeniem dla portfela producenta rolnego, ale z drugiej niska emerytura na niewiele pozwala. Jeden z rolników zapytał ministra rolnictwa, Henryka Kowalczyka o możliwość podwyższenia emerytury rolnicze z KRUS. Co on na to?

- Alkoholicy z opieki dostają tyle, ile rolnik emerytury. To trochę jest krzywdzące, bo rolnik, który całe życie ciężko pracował, dostaje tyle samo - żalił się gospodarz podczas spotkania z ministrem rolnictwa 22 listopada w Pułtusku. - Składki na emerytury się podwoiły, a emerytury nie.

Dlaczego emerytury rolnicze z KRUS są niskie?

Henryk Kowalczyk, wicepremier oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi: - Ja bym tak nie oceniał. Ona jest minimalna, to tak trzeba powiedzieć - mówił o rolniczej emeryturze, którą wypłaca KRUS. Uświadamiał jednak rozmówcy, z czego to wynika.

- 95% emerytury pochodzi z dotacji, 5% ze składek. Można dyskutować o przejściu na wyższe emerytury, ale to oznacza wyższe składki. Składkami byśmy rolnictwo zadusili - tak to powiem wprost.

Dalej Henryk Kowalczyk tłumaczył: - Zawsze emerytura przy tego typu składkach będzie niższa. Nie widzę możliwości w poczuciu sprawiedliwości społecznej, by podnieść emerytury rolnicze, bez podnoszenia składek.

Przekazał, że w skali kraju dotacja do emerytur KRUS wynosi 19 mld zł.

Zasiłek chorobowy z KRUS wymaga urealnienia

- Powinniśmy urealnić zasiłek chorobowy, bo jest nierealny na dzisiejsze czasy - przekazał przy okazji rozmowy o składkach i świadczeniach z KRUS minister rolnictwa. - Co do emerytur nie widzę sposobu jeśli zostaniemy w systemie krusowskim

Inny z uczestników spotkania z ministrem pytał o możliwość przejścia na emeryturę we wcześniejszym wieku, jak było to dawniej. - Na tym etapie nie przewiduje się powrotu do wcześniejszych emerytur dla rolników, ale w kancelarii prezydenta pracują nad emeryturą stażową - padła odpowiedź ze strony Henryka Kowalczyka.

Emerytury rolnicze w KRUS

Obecnie rolnicy mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni). Liczba emerytów i rencistów KRUS we wrześniu 2021 roku wynosiła 1 026 882 osoby. Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne rolników jest uzależniona o wielkości gospodarstwa rolnego (hektarów) oraz tego, czy rolnik poza działalnością rolniczą w gospodarstwie, prowadzi również pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przykładowo rolnik/małżonka (-ek) rolnika prowadzący działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o powierzchni w ha przeliczeniowych płacił za IV kwartał 2021 roku:

  • do 50 ha - 429 zł
  • powyżej 50 ha do 100 ha - 795 zł
  • powyżej 100 ha do 150 ha -1 158 zł

Rolnik/małżonka (-ek) rolnika prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą i działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o pow. w ha przelicz.:

  • do 50 ha - 732 zł
  • powyżej 150 ha do 300 ha - 1 827 zł
  • powyżej 300 ha - 2 193 zł
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera