Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy grójeckie jabłka są szkodliwe? Związek Sadowników Polskich odpiera zarzuty autora filmu

Agnieszka Rudnicka
Agnieszka Rudnicka
Archiwum Echa Dnia
Marcin Bustowski, działacz społeczny z Jeleniej Góry, wielokrotnie opowiadający się na tematy zdrowej i toksycznej żywności w Polsce, kontrowersyjnie nastawiony wobec wielu przedsięwzięć społecznych, zamieścił w internecie filmik, który ma pokazywać bardzo negatywne działania grójeckich sadowników względem swoich owoców

Rzekomo stosują oni duże ilości roślinobójczych oprysków bezpośrednio pod drzewkami owocowymi. Substancje te mają likwidować chwasty rosnące wokół nich, ale zarazem przenikają do owoców, powodując ich toksyczne działanie w organizmie konsumenta.

Glifosat to substancja rakotwórcza

Już wiele razy Bustowski alarmował na temat niezdrowej, zakażonej żywności, jaka puszczana jest w obieg na polskim rynku. Jego zdaniem, w większości produktów żywnościowych stosuje się jako wypełniacz glifosat, czyli soję transgeniczną, rakotwórczy związek chemiczny. Społecznik alarmował w mediach zwłaszcza na temat importu tych produktów z zagranicy. W ramach Konfederacji Rolniczo-Konsumenckiej opowiadał się głośno w obronie konsumenta i alarmował na temat wielokrotnie przekroczonej normy tej substancji w organizmach badanych rzekomo dzieci w wieku szkolnym. Teraz piętnuje i oskarża grójeckich sadowników o stosowanie w nadmiarze bardzo toksycznych oprysków. Link do filmiku poniżej.

Argumenty Związku Sadowników Polskich

Jako odparcie tych zarzutów i wobec zniewagi grójeckich sadowników, Prezes Związku Sadowników Polskich Mirosław Maliszewski wystosował argumenty, które pokazują, jak niesprawiedliwy, jego zdaniem, był to osąd. W oświadczeniu wyjaśnił, że polscy sadownicy produkują owoce, stosując środki ochrony roślin zgodnie z prawnie ustanowionymi zasadami. Użycie pestycydów odbywa się wyłącznie w przypadku zagrożenia upraw przez choroby, szkodniki czy chwasty, a produkcja jest ściśle nadzorowana przez państwowe instytucje. Stosowane preparaty są przebadane i wcześniej przetestowane odnośnie oddziaływania na zdrowie konsumentów.

- Gospodarstwa sadownicze stosują Integrowaną Ochronę Roślin oraz inne metody zapewniające owocom wysoką jakość, potwierdzoną licznymi certyfikatami - zaznacza Maliszewski. Pełna treść oświadczenia Związku Sadowników znajduje się w poście poniżej.

Bardzo duża kontrola polskich owoców

Polskie owoce kierowane do handlu są bardzo często poddawane kontroli odbiorców, w tym szczególnie sklepów, hurtowni,
przetwórni i importerów, a w przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, dana partia jest wycofywana z handlu.
Mirosław Maliszewski zapewnia, że bardzo dobre wyniki handlowe wytwarzanych w Grójcu owoców świadczą, iż są bezpieczne dla zdrowia konsumentów, a w tym również dla dzieci, dlatego są częstym produktem serwowanym w polskich szkołach.
Prezes Związku Sadowników Polskich Rzeczypospolitej Polskiej ostro przeciwstawia się takim bezpodstawnym, w Jego ocenie, zarzutom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto