Czy na działce ROD można hodować kury i pszczoły? Oto, co mówi regulamin Polskiego Związku Działkowców

Agata Wodzień-Nowak
Liczbę zwierząt dopuszczonych do chowu na danym ROD określa zarząd.
Liczbę zwierząt dopuszczonych do chowu na danym ROD określa zarząd. pixabay.com/giallopudding
Czy na działce ROD można hodować kury i mieć ule dla pszczół? Działka na własny użytek to świetny sposób na oszczędzanie na warzywach i owocach, które możemy uprawiać na swojej ziemi. Część z nas chce iść krok dalej i mieć własne jajka albo miód. Zarządy działek przypominają, że według ustawy o ROD ogrody są przede wszystkim miejscem zaspokajania potrzeb wypoczynkowych i rekreacyjnych. Co z chowem zwierząt?

Spis treści

Jakie zwierzęta można hodować na działce ROD?

Zgodnie z artykułem § 58 Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego chów zwierząt jest dopuszczalny. Lista jest dość krótka i musimy zachować odpowiednie warunki sanitarne i higieniczne. Działkowiec może prowadzić na działce wyłącznie chów

  • gołębi,
  • kur,
  • królików.

Dopuszczalną liczbę zwierząt określa zarząd.

Hodowla gołębi wymaga uprzedniej zgody walnego zebrania ROD i nie może być prowadzona w odległości do 5 km od granicy lotniska stosownie do wymogów określonych w ustawie – Prawo lotnicze.

Nasz działkowy kurnik, gołębnik czy klatka dla królików, czyli ogólnie pomieszczenia dla zwierząt, są integralną część altany działkowej i wlicza się je do określonej w regulaminie maksymalnej powierzchni altany działkowej.

Jeśli nasze zwierzę wyrządzi jakieś szkody, to działkowiec za nie odpowiada. Działkowiec odpowiada za szkody powstałe w związku z prowadzeniem chowu zwierząt.

Regulamin przyjęty przez PZD zastrzega również, że chów zwierząt jest dopuszczalny, o ile odrębne przepisy, w szczególności przepisy prawa miejscowego, nie stanowią inaczej.

Hodowla pszczół na działkach ROD. Można, ale tylko w postaci wspólnej pasieki

Na terenie ROD regulamin dopuszcza także hodowlę pszczół. Potrzebna jest na to zgoda walnego zebrania ROD. Co ważne, hodowla pszczół może być prowadzona wyłącznie w zbiorowej pasiece.

Przeczytaj też: Jedna kura to już zakład drobiu. Termin rejestracji mija w kwietniu. Rolnicy apelują o zmiany, resort bierze je pod uwagę

Pasieka ma być wydzieloną na ten cel częścią terenu ogólnego ROD, odizolowaną od pozostałej części ROD wysokim żywopłotem lub ekranem o wysokości co najmniej 3 metrów.

  • Wszelkie prace w pasiece należy prowadzić w sposób zapewniający bezpieczeństwo działkowców.
  • Działkowcy, którzy prowadzą hodowlę pszczół w pasiece ogrodowej, tworzą koło pszczelarzy.
  • Nadzór nad działalnością koła sprawuje zarząd ROD.

Przemyśl, czy twoje zwierzęta nie będą przeszkadzały innym działkowcom

Okręg Warmińsko-Mazurski w Olsztynie Polskiego Związku Działkowców przypomina, że obowiązkiem działkowca jest przestrzeganie zasad współżycia społecznego.

Chodzi o to, aby hodowla zwierząt na jednej z działek w ROD – nie stała się udręką dla sąsiadów. Dlatego przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu hodowli rozsądnie byłoby zapoznać się ze zdaniem sąsiadów na ten temat. Pozwoli to ustalić zasady, dzięki którym uda się uniknąć ewentualnych sporów w przyszłości. Warto też dowiedzieć się, czy chowu zwierząt na działkach nie zabraniają przepisy prawa miejscowego.

Zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa działkowcom dotyczy także naszych psów i kotów. Nie mogą zakłócać wypoczynku sąsiadom. Psy na terenie ROD powinny być prowadzone i trzymane na smyczy i w kagańcu. Mówi o tym punkt 10 przepisów porządkowych (§ 68). Zakazuje się także stałego utrzymywania kotów i psów na działce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro