Czy opłaca się inwestować w ziemię rolną? Analitycy uważają, że ceny będą wyraźnie rosły. Tyle kosztuje hektar

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Gdzie lokować kapitał, by pieniądze nie traciły wartości? Jedną z wybieranych opcji jest zakup ziemi. Ile trzeba wydać na hektar gruntów rolnych? Podajemy średnie ceny --->
Gdzie lokować kapitał, by pieniądze nie traciły wartości? Jedną z wybieranych opcji jest zakup ziemi. Ile trzeba wydać na hektar gruntów rolnych? Podajemy średnie ceny --->pixabay.com/AGW
Ziemia jest uważana za jedną z lepszych inwestycji. Dane GUS pokazują, że niemal nieustannie od zakończenia II wojny światowej grunty drożeją. Dostępna powierzchnia jest ograniczona, a zainteresowanie duże. Nie tylko rolników, którzy chcą powiększać swoje gospodarstwa. Polacy spełniają marzenia o domu za miastem albo zwyczajnie inwestują, by w trudnych czasach zabezpieczyć przyszłość. Czy inwestycja w grunty rolne nadal się opłaca? Na co trzeba uważać?

Analitycy szacują, że tendencja wzrostowa cen ziemi będzie w najbliższych latach jeszcze wyraźniejsza. Na tle Europy grunty rolne w Polsce są stosunkowo tanie, co najprawdopodobniej przełoży się na dalszy wzrost cen, uważają eksperci z firmy Horyzont Inwestycji. Przyjrzeli się polskiemu rynkowi i dzielą obserwacjami dotyczącymi inwestowania w ziemię.

Ile kosztuje hektar ziemi rolnej w Polsce?

Średnia cena hektara ziemi ornej w Polsce w II kwartale 2021 roku wyniosła 47 510 zł. Była nieco niższa od podanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (na podstawie danych GUS) w IV kwartale 2020 r. - 48 805 zł/ha. Mieliśmy zatem do czynienia ze spadkiem o 1 295 zł. W podziale na klasy gruntów średnie ceny wyliczono na:

  • 59 304 zł/ha - dobre ziemie (kl. I, II, IIIa)
  • 48 675 zł/ha - średnie ziemie (kl.IIIb, IV)
  • 34 488 zł/ha - słabe ziemie (kl. V, VI)

Najwięcej za hektar gruntów płacą kupujący w województwach wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Najtańsze są ziemie w Lubuskim i Podkarpackim. Poznaj zestawienie, ile konkretnie wyniosła średnia dla poszczególnych województw:

Spadki cen ziemi rolnej są jednak sporadyczne i stosunkowo niewielkie. Firma specjalizująca się w inwestycjach w nieruchomości przypomina, że w 2004 roku hektar ziemi rolnej kosztował nieco ponad 6 tysięcy złotych. W 2014 roku za ten sam kawałek ziemi trzeba było zapłacić ponad 32 tysiące złotych.

Inwestowanie w ziemię rolną może być kuszące, ale też kosztowne

- Nieustanny wzrost cen ziemi to nie jedyna zaleta inwestowania w grunty. Zwłaszcza jeśli rozpatrywać to w kontekście dalszych inwestycji - w mieszkania czy działki budowlane - wskazują eksperci z firmy Horyzont Inwestycji. Nie bez znaczenia jest to, że grunty rolne są obarczone najniższymi podatkami.

Wyliczają na bazie danych Głównego Urzędu Statystycznego, że średnia roczna stopa zwrotu z takiej inwestycji wynosi około 30 proc. - Ze względu na to, że ziemie rolne są najbardziej pierwotną formą inwestycji, są też zdecydowanie tańsze niż działki budowlane.

- Wielu inwestorów decyduje się przekształcić ziemię rolną, podnosząc tym samym jej wartość. Cały proces nie zajmuje wiele czasu, nie wymaga też dużych nakładów finansowych – informuj, Michał Chimko z firmy Horyzont Inwestycji.

Ogromne znaczenie dla ceny danego hektara ziemi ma klasyfikacja gruntów. Spółka inwestycyjna podaje, że to ziemia klasy IV-VI drożeje najszybciej ze względu na to, że nie jest w żaden sposób prawnie chroniona, a do tego oferuje bardzo wiele możliwości w kontekście jej dalszego przekształcania. Z tego powodu, kto ma fundusze, najchętniej inwestuje w takie grunty, chociaż ich cena jest znacznie wyższa.

Klasy gruntów I-III są zarezerwowane na działalność rolniczą, mają wysoki potencjał plonotwórczy i ich wyłączenie z produkcji rolnej jest trudne, do tego bardzo kosztowne. Im słabsza ziemia, tym niższe koszty przekształcenia.

Na atrakcyjność ziemi wpływa także:

  • lokalizacja,
  • łatwość dojazdu,
  • dostęp do mediów.

Szacuje się, że grunty rolne, które teraz są po prostu polami, ale znajdują się w niedużej odległości od większych miast, już niedługo znacznie zyskają na wartości.

Nie na każdej ziemi rolnej można postawić dom. Przekształcenie ziemi na działkę budowlaną

Rozpoczynając poszukiwania działki - pod budowę domu czy inwestycyjnej bez konkretnych planów w danym momencie, trzeba wiedzieć, że nie każdą działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną. Wiele na temat możliwości powie nam miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Grunty muszą spełniać określone warunki, a potrzebne informacje znajdziemy w Ustawie z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz we wspomnianym MPZP.

- Jest on fundamentem dla każdego, kto poważnie podchodzi do zakupu gruntu, także rolnego z zamiarem przekształcenia na działkę budowlaną. Powinniśmy dokładnie wczytać się nie tylko w dokumentację, jaka jest zawarta w MPZP, ale także w mapę zawierającą wiele informacji, które przeoczone lub błędnie zinterpretowane mogą spowodować, iż inwestycja nie będzie możliwa do zrealizowania - zauważa Michał Chimko z firmy Horyzont Inwestycji.

Źródło: informacja prasowa Horyzont Inwestycji

Święto sadów w Wierzchowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie