Czy rolnicy muszą składać oświadczenia o prądzie? Osłona przed wzrostem cen energii

AGW
Ceny prądu dla korzystających z taryfy G są zamrożone na II półrocze 2019
Ceny prądu dla korzystających z taryfy G są zamrożone na II półrocze 2019 pixabay
Z takim pytaniem prosto ze swojej obory, w której praca bez prądu byłaby dziś bardzo trudna, zadzwonił do nas Czytelnik. "Słyszałem o przedłużonym terminie na oświadczenia o prądzie i zastanawiam się, czy rolnicy też muszą je składać?". Sprawdzamy, kto może skorzystać z osłony przed podwyżkami, a kto nie musi nawet przygotowywać formularza.

Przedsiębiorcy dostali dodatkowe 2 tygodnie na składanie oświadczeń, które mają uchronić przed podwyżkami cen energii elektrycznej. Nowy obowiązujący termin to 13 sierpnia 2019. 31 lipca 2019 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych. Następnie zajmie się nią Senat, z potem trafi do Prezydenta RP.

- Dzięki uchwalonej wczoraj (31.07 - przyp. red.) nowelizacji, termin składania oświadczeń przez mikro i małych przedsiębiorców korzystających z innych taryf niż taryfa G, także tych prowadzących działalność rolniczą, został przesunięty na 13 sierpnia 2019 r. Były sugestie, by termin ten był jeszcze dłuższy ale, chciałbym podkreślić, znacząco opóźniłoby to wypłaty rekompensat spółkom energetycznym oraz opóźniło termin zmiany umów – odbiorcom – mówił 1 sierpnia Krzysztof Tchórzewski, minister energii

Rolnicy i zamrożenie podwyżek prądu. Kto powinien złożyć oświadczenie?

Złożone oświadczenie ma zapewnić brak wzrostu cen prądu. Czy musi je złożyć każdy korzystający z energii? Nie. Gospodarstwa domowe, nie muszą składać oświadczeń i automatycznie skorzystają z działań osłonowych w II półroczu 2019 r. To samo dotyczy rolników korzystających z taryfy G, gdzie "w pewnym uproszczeniu całe gospodarstwo - gospodarstwo domowe i część produkcyjna są na jednym wspólnym liczniku", tłumaczył 1 sierpnia minister Jan Krzysztof Ardanowski. Oświadczenia składają mikro i mali przedsiębiorcy, także będący rolnikami.

Zamrożenie ceny energii elektrycznej przysługuje rolnikom z taryfą G (korzysta z niej większość gospodarzy) automatycznie z mocy ustawy.

Jest grono rolników, którzy zdecydowali się na taryfę C, czyli mają rozdzielone zużycie energii na gospodarstwo domowe i część produkcyjną. Ta grupa może skorzystać z mechanizmu osłonowego, składając do 13 sierpnia tego roku wspomniane już oświadczenie.

W zależności od wielkości gospodarstwa rolnego, w szczególności ilości osób zatrudnionych, osiąganych przychodów, przepisy unijne dotyczące pomocy w rolnictwie (Rozporządzenia Komisji nr 702/2014) zaliczają rolników do mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw. Te same kryteria wynikają z krajowych przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców. Dlatego warunkiem skorzystania z przygotowanych rozwiązań jest spełnienie odpowiednich kryteriów – dodał minister Ardanowski.

– Zachęcam rolników, którzy korzystają z taryfy C, aby podobnie jak przedsiębiorcy z innych branż, skorzystali z rozwiązań stabilizujących ceny prądu. Apeluję do wszystkich, którzy spełniają te kryteria, żeby do 13 sierpnia złożyli oświadczenia potwierdzające ich status, po to aby w II półroczu br. mogli skorzystać z zamrożonych cen energii. Jest to ważne, bo przecież musimy dbać o koszty w rolnictwie. Od tych kosztów zależy również nasza konkurencyjność – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Zgodnie z prawem unijnym, a także przepisami prawa krajowego, przedsiębiorcą jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą bez względu na jego formę prawną, dlatego:

  • rolnicy korzystający z grupy taryfowej G nie muszą składać oświadczenia i zamrożenie ceny energii elektrycznej przysługuje im automatycznie z mocy ustawy;
  • mikro i mali przedsiębiorcy będący rolnikami, korzystający z innych taryf niż G, którzy dotychczas nie złożyli oświadczeń, aby w II półroczu skorzystać z zamrożonych cen energii, powinni złożyć do sprzedawców energii, z którymi łączą ich aktualne umowy, najpóźniej do 13 sierpnia, oświadczenie (według wzoru z załącznika nr 1 do ustawy) potwierdzające ich status jako zatrudniających mniej niż 10 pracowników albo 50 pracowników i których roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 mln albo 10 mln EUR;
  • rolnicy będący średnimi i dużymi przedsiębiorcami, będą uprawnieni do złożenia do Zarządcy Rozliczeń Cen wniosku o dofinansowanie, stanowiące pomoc de minimis. Wnioski o tę pomoc będzie można składać w październiku za okres lipiec-wrzesień oraz w styczniu za okres październik-grudzień.

Oświadczenie powinno zostać złożone przedsiębiorstwu energetycznemu (sprzedawcy), które jest stroną umowy sprzedaży energii elektrycznej albo umowy kompleksowej z odbiorcą.

Oświadczenie można złożyć:

  • złożyć osobiście w punktach obsługi klienta danej spółki obrotu,
  • przesłać pocztą w wersji papierowej,
  • przesłać za pomocą poczty elektronicznej, o ile oświadczenie zostało podpisane podpisem kwalifikowanym.

Oświadczenie musi być podpisane przez upoważnione do tego osoby.

Mikroprzedsiębiorca – jest to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro;

Mały przedsiębiorca – przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat
obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro – i który nie jest mikro-przedsiębiorcą

Źródła: MRiRW, ME

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czy rolnicy muszą składać oświadczenia o prądzie? Osłona przed wzrostem cen energii - Gazeta Pomorska