Czy w twoim kominie zmieści się Gwiazdor lub Mikołaj? Jak znaleźć kominiarza i jak często trzeba robić przeglądy instalacji?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Korporacja kominiarzy: W naszej pracy widzimy tragedie ludzkie związane z utratą bliskich osób czy też majątku, których można uniknąć, gdyby w porę wykonano zalecone przez służby kominiarskie prace remontowe.
Korporacja kominiarzy: W naszej pracy widzimy tragedie ludzkie związane z utratą bliskich osób czy też majątku, których można uniknąć, gdyby w porę wykonano zalecone przez służby kominiarskie prace remontowe. Robert Wozniak
Dzieci czekają, aż przez komin zjawi się Mikołaj, Gwiazda lub Gwiazdor z worem prezentów, tymczasem może najpierw komin twojego domu powinien odwiedzić kominiarz? To konieczność, a za brak przeglądów kominiarskich są kary, nie mówiąc już o większym ryzyku pożaru. Sadza zalegająca w kominie może się zapalić. W przypadku pożaru komina nie lej wody!

Spis treści

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy, drastycznie rośnie liczba wyjazdów strażaków do pożarów sadzy w kominach, poddaszy i dachów, sygnalizuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce. "W wielu przypadkach udałoby się uniknąć pożarów, gdyby właściciele obiektów dbali o kominy odprowadzające produkty spalania z pieców ogrzewających ich domy".

Czy w twoim kominie zmieści się Mikołaj albo Gwiazdor? Komin trzeba czyścić?

Komin to może niepozorny element budynku, ukryty i niezwracający na siebie uwagi, ale jakże ważny dla naszego bezpieczeństwa. Często właśnie przez niesprawny przewód kominowy dochodzi do pożarów budynków oraz podtrucia tlenkiem węgla (czadem), wskazuje Komenda Powiatowa PSP w Sokółce.

Pożary kominowe są bardzo groźne, bo początkowo niewidoczne, mogą spowodować pęknięcie komina i przeniesienie się ognia do wnętrza pomieszczenia. Stąd już krótka droga do rozprzestrzeniania się ognia na kolejne sąsiednie budynki.

Powinniśmy zadbać o komin, systematyczne czyszczenie przewodów dymowych we własnym zakresie lub wynajmując firmy zajmujące się tego typu usługami. Podstawą bezpieczeństwa jest - tak, jak w przypadku naszego zdrowia - profilaktyka. W praktyce oznacza to regularne czyszczenie komina.

Strażacy tłumaczą: sadza osiada na ściankach wewnętrznych w kominie i sukcesywnie go zatyka. Już zaledwie grubość sadzy rzędu kilku milimetrów może być przyczyną wystąpienia niechcianego pożaru. Dlatego wybieramy paliwo dobrej jakości – zarówno do pieca, jak i do kominka. Przegląd kominiarski i czyszczenie komina wykonujemy zawsze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i zlecamy to osobie uprawnionej – kominiarzowi.

Co zrobić, gdy zapali się sadza w kominie?

Tu strażacy ostrzegają, by nie wlewać do palącego się komina wody. To bardzo niebezpieczne, grozi jego rozerwaniem. Gdy zapali się sadza w kominie, jak najszybciej wzywamy Państwową Straż Pożarną, dzwoniąc pod numer 998 lub 112.

Należy wygasić ogień w piecu lub kominku oraz zamknąć dopływ powietrza do tych urządzeń. Kategorycznie zabronione jest wlewanie do palącego się komina wody, gdyż grozi to jego rozerwaniem, przypomina Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Słubicach

Jak znaleźć kominiarza?

Jest szereg firm skupiających się na usługach kominiarskich. Ogłoszenia znajdziemy w popularnych serwisach ogłoszeniowych. Korporacja Kominiarzy Polskich Stowarzyszenie Zawodowe zamieściło na swojej stronie wyszukiwarkę. Wybieramy województwo i przeglądamy wizytówki na korporacjakominiarzy.pl.

Korporacja kominiarzy przestrzega: Dostrzegamy wiele zagrożeń związanych z funkcjonowaniem przewodów kominowych w budynkach znajdujących się w Państwa zasobach. Z uwagi na brak koniecznych remontów, przewody kominowe z roku na rok niszczeją coraz bardziej. Nieszczelne przewody kominowe są źródłem pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla.

Ile kosztuje wizyta kominiarza?

Według serwisu extradom.pl w 2022 usługi kominiarskie są wyceniane następująco:

  • ekspertyza kominiarska od 150 do 290 zł
  • przegląd kominiarski od 2 do 4 zł/mb
  • czyszczenie komina 115-150 zł
  • kompleksowe usługi 235-275 zł

Zmiany w przeglądach kominiarskich w 2023 roku. E-protokół kominiarski

Krajowa Izba Kominiarzy Stowarzyszenie
Izba Kominiarzy:
zmiany dotyczące wprowadzenia elektronicznego protokołu z kontroli kominiarskich, w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i programu ZONE. Omówił funkcjonalność programu dla mistrzów kominiarskich. W II kwartale zostanie uruchomiana wersja testowa. Zachęcał do udziału w procesie testów i szkolenia. Uruchomienie użytkowej wersji programu jest założone na 1 lipca 2023r.

Czy przeglądy kominiarskie są obowiązkowe? To mówi prawo

Tak. Komenda Powiatowa PSP we Wschowie przypomina, że zgodnie z § 34 ust. 1, 2 i 3 rozporządzeniem MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów Dz. U. Nr 109 poz. 719, w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, istnieje prawny obowiązek nałożony na właścicieli lub zarządców obiektów związany z profilaktycznym usuwaniem zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących okresach, przez osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie:

  • Od palenisk opalanych paliwem stałym – co najmniej raz na 3 miesiące
  • Od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym – co najmniej raz na 6 miesięcy
  • W obiektach lub ich częściach usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Niezależnie od powyższego obowiązku, na podstawie z art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c Prawa Budowlanego Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 z późn. zm., co najmniej raz w roku należy poddać okresowej kontroli stan techniczny przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) przez uprawnionego kominiarza.

Podstawą wydania niniejszego nakazu jest treść § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów Dz. U. Nr 109 poz. 719, w którym zabroniono użytkowania instalacji (w tym przewodów kominowych) niepoddawanych okresowym kontrolom, o zakresie i częstotliwości wynikających z przepisów prawa budowlanego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera