Spis treści
Dobrostan każdego zwierzęcia to podstawa
Zakup lub przewóz jakiegokolwiek zwierzęcia powinien odbywać się w odpowiednich warunkach, bez stresu, z poszanowaniem wszelkich praw, dobrostanu i zapewnieniem maksymalnej ochrony. Najczęściej pupila odbiera się osobiście, zdarza się jednak, że odległość jest tak duża i potrzebne jest wsparcie przy transporcie. Wielu zastanawia się, czy kurier może dostarczyć żywy towar pod drzwi?
Większość przewoźników ma swoje zasady przewozu towarów, te wykluczają transport zwierząt ze względów humanitarnych. Istnieją jednak prywatne firmy, które specjalizują się tylko w dostarczaniu psów czy kotów z punktu A do punktu B. Zezwolenie na taką działalność wydaje Powiatowy Lekarz Weterynarii. Kurierzy firm takich, jak InPost, Orlen Paczka czy DPD nie przewiozą szczeniaka lub innego zwierzęcia.
Nasz regulamin zabrania nadawania tego typu przesyłek, informuje InPost.
DPD Polska sp. z o.o. odmawia zawarcia umowy albo może odstąpić od wykonania usługi po zawarciu umowy, jeżeli Zleceniodawca lub Nadawca naruszy niniejszy regulamin, m.in. jeśli przesyłka zawiera żywe rośliny lub zwierzęta. Wiemy, jak ważny jest dobrostan zwierząt, dlatego wolontariusze z wielkim entuzjazmem regularnie angażują się działania na rzecz schronisk dla zwierząt, poprawiając warunki bytowe ich mieszkańców, odpowiada z kolei DPD.
ORLEN Paczka nie oferuje przewozu zwierząt. Przesyłki dostarczane są wyłącznie do automatów paczkowych i punktów odbioru, a klient ma 3 dni na odbiór zamówienia. Maksymalnie długi termin odbioru przesyłki jest szczególnie korzystny dla klientów, ale mógłby zagrażać życiu i bezpieczeństwu przewożonych zwierząt, oto stanowisko Orlen Paczki.
Kury lub pszczoły można przewieźć, ale stosując się do przepisów
Nieco inaczej kształtują się regulaminy przewozu żywych ptaków i owadów. Nadanie przesyłki z taką zawartością dopuszcza Poczta Polska w usłudze Pocztex, jest to jednak obostrzone konkretnymi wymaganiami. Opakowanie, w którym mają być transportowane pisklęta lub pszczoły muszą być zgodne z przepisami o ochronie zwierząt. Co więcej, taka usługa może być realizowana tylko bezpośrednio, nie ma możliwości dostarczenia żywych stworzeń do punktu odbioru.
Przesyłki, których zawartość stanowią żywe ptaki lub owady, doręczane są w najszybszym terminie tj. D+1 (D oznacza dzień nadania) oraz przyjmowane są wyłącznie pod warunkiem odpowiedniego ich przygotowania i zabezpieczenia przez nadawcę, przekazuje nam Poczta Polska.
W praktyce więc, aby komfortowo i bezpiecznie przesłać ptaki lub pszczoły, należy pamiętać o:
- opakowaniu z dostępem do świeżego powietrza, w przypadku ptactwa są to transportery lub klatki,
- gabarytach dostosowanych do liczby ptaków/pszczół, aby mogły się swobodnie poruszać,
- oznaczeniu góry opakowania i wyłożeniu spodu materiałem chłonącym wilgoć,
- oznaczeniu całej przesyłki napisem ŻYWE ZWIERZĘ,
- podaniu etykiety z numerem telefonu nadawcy i adresata.
- każda taka paczka, oprócz nadania przedmiotowej zawartości, musi mieć wykupioną usługę „Ostrożnie”, co ma pomóc kurierowi w zapewnieniu godnego transportu.
Po stronie nadawcy jest też zapewnienie pokarmu i picia na czas podróży.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?