Dają nie tylko miód, znacznie wpływają na produkcję żywności. Dziś Wielki Dzień Pszczół. Jak zadbać o owady zagrożone wyginięciem?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W Polsce najczęściej spotykamy pszczoły miodne.
W Polsce najczęściej spotykamy pszczoły miodne. GettyImages/William Jones-Warner
Albert Einstein twierdził, że jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. 8 maja celebrowaliśmy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Dziś z kolei obchodzimy Wielki Dzień Pszczół, ogólnopolskie święto, którego intencje są podobne – uzmysłowić, jak wiele dają te małe stworzenia. Owady odpowiadają za zapylanie większości roślin. Niestety, wiele z nich wciąż jest zagrożonych wyginięciem. Jak je chronić?

W Polsce istnieje ok. 460 gatunków pszczół, prawie połowa narażona jest na wyginięcie. Najpopularniejsza jest pszczoła miodna, ale za zapylanie roślin odpowiedzialne są też inne gatunki, np. trzmiele.

– Co trzecia łyżka jedzenia, które spożywamy, zależy od procesu zapylania. W samej Europie od zapylania przez owady uzależnione jest ponad 4000 odmian warzyw. Gdyby owady zapylające zniknęły, dla świata oznaczałoby to katastrofę nie tylko ekologiczną - załamałaby się produkcja żywności – alarmuje Greenpeace.

Produkują miód, zapylają ponad 80 proc. gatunków roślin

Pszczoły nie powinny nam się kojarzyć tylko z miodem. Wszelkie odmiany kwiatów dają im pokarm, one z kolei zapylają je, co przyczynia się do produkcji żywności, która codziennie ląduje na naszych talerzach.

Niestety, owady często narażone są na szkodliwe substancje w środowisku, także te stosowane przez rolników. Wiadomo, dzisiejsze uprawy i hodowle nie zawsze mogą mieć miejsce bez użycia środków ochrony roślin. Warto jednak wiedzieć, jakie wybierać i jak je aplikować.

Ochrona pszczół. Dotacje dla hodowców, ile wynoszą?

O pszczoły dbają nie tylko organizacje społeczne, prośrodowiskowe, ale także państwowe jednostki. Zapylacze objęte są szczególną pieczą m.in. Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Z kolei dla pszczelarzy, którzy na co dzień wykonują ciężką pracę, dbając o zagrożone wyginięciem gatunki, co roku przewidziane są programy pomocowe.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że został wydłużony termin na składanie wniosków o refundację w ramach działań: Zakup pszczół oraz Zakup sprzętu pszczelarskiego w roku pszczelarskim 2022. Pomoc przyznawana jest w ramach mechanizmu Wsparcie rynku produktów pszczelich.

Wnioski o refundację można składać do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa do 15 sierpnia 2022 roku, zaś wydatki kwalifikujące się do objęcia pomocą w ramach tych działań muszą być poniesione do 31 lipca 2022 roku.

Źródło: Greenpeace, ARiMR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie