Debata Climate Positive za nami. Sektor bankowy zwrócił uwagę na problem braku zabezpieczeń kredytów rolniczych

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Głównym tematem rozmów były warunki dla rozwoju zrównoważonego rolnictwa, które wpływają na efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów. Sektor bankowy podjął również kwestię braku odpowiednich zabezpieczeń kredytów rolniczych.
Głównym tematem rozmów były warunki dla rozwoju zrównoważonego rolnictwa, które wpływają na efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów. Sektor bankowy podjął również kwestię braku odpowiednich zabezpieczeń kredytów rolniczych. pixabay.com/Peggychoucair/zdjęcie ilustracyjne
Debata Climate Positive – Agenda 2022 „Rolnictwo przyszłości”, zorganizowana przez misję ONZ UN Global Compact Network Polska, odbyła się 21 stycznia 2022 roku. W spotkaniu wzięli udział minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oraz przedstawiciele przedsiębiorstw zajmujących się rozwiązaniami dla sektora rolno-spożywczego. Oprócz tematów dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej, pojawiła się kwestia braku zabezpieczenia kredytów rolniczych.

Debata Climate Positive o zrównoważeniu rolnictwa

Głównym tematem rozmów były warunki dla rozwoju zrównoważonego rolnictwa, które wpływają na efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów.

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zaznaczył, że trwa największa reforma Wspólnej Polityki Rolnej od 30 lat, co może skutkować realizacją celów Europejskiego Zielonego Ładu i wzmocnieniem sektora rolnego.

W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele firm, które na co dzień dbają o innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa. Wśród nich znaleźli się Grupa Żywiec, BASF, Pekao S.A., Bank Ochrony Środowiska oraz Agro BNP Paribas.

Plan Strategiczny WPR na lata 2023-2027

Wicepremier Henryk Kowalczyk przedstawił z kolei założenia polskiego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027.

− Wyzwania są duże, w tym przede wszystkim określenie, w jaki sposób realizować te założenia, nie zapominając o podstawowym celu rolnictwa, jakim jest bezpieczeństwo żywnościowe – podkreślił.

Projekt strategiczny ma wspierać w sposób zrównoważony rozwój polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich. W planie przewidziano środki na działania edukacyjne. Rolnicy będą mogli dowiedzieć się, jakie możliwości daje WPR i jaką pomoc niosą instytucje płatnicze oraz państwowy system doradztwa rolniczego.

To też może Cię zainteresować

- Dla Polski, która w porównaniu do innych krajów ma znacznie bliżej do realizacji celów środowiskowych i klimatycznych, może być to szansą w konkurencji wewnątrzeuropejskiej, żeby ten potencjał dobrze wykorzystywać - stwierdził szef resortu rolnictwa.

Co dalej z kredytami rolniczymi?

Uczestnicy debaty dyskutowali także o finansowaniu innowacji w rolnictwie. Zdaniem sektora bankowego, w ich branży istnieje duży potencjał finansowania projektów rolniczych. Istotną kwestią było podjęcie problemu braku zabezpieczenia kredytów rolniczych.

- Pragnę wyjaśnić i uspokoić, że właśnie w Sejmie jest procedowana ustawa, która wprowadza oczekiwane rozwiązania w tym zakresie - dodał Kowalczyk na zakończenie spotkania.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro