Debata Rolna 2017 w Zielonej Górze [FILM, ZDJĘCIA]

Michał Korn
Michał Korn
We wtorek, 19 września w zielonogórskim Urzędzie Marszałkowski odbyła się Debata Rolna 2017. Podczas trzech paneli dyskusyjnych poruszano tematykę żywności, zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz programu dotyczącego bioasekuracji. Ponadto wręczono również medale „Zasłużony dla Rolnictwa”.
We wtorek, 19 września w zielonogórskim Urzędzie Marszałkowski odbyła się Debata Rolna 2017. Podczas trzech paneli dyskusyjnych poruszano tematykę żywności, zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz programu dotyczącego bioasekuracji. Ponadto wręczono również medale „Zasłużony dla Rolnictwa”. Michał Korn
We wtorek, 19 września w zielonogórskim Urzędzie Marszałkowski odbyła się Debata Rolna 2017. Podczas trzech paneli dyskusyjnych poruszano tematykę żywności, zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz programu dotyczącego bioasekuracji. Ponadto wręczono również medale „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Podczas wykładu dotyczącego innowacyjnego podejścia do analizy żywności, który poprowadziła dr Justyna Korycka nie zabrakło tematyki lokalnej oraz tego, jakie korzyści płyną z korzystania z Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych. Placówka ta jest jedną z najnowocześniejszych w kraju, wspierająca naukowo gospodarkę żywnościową Ziemi Lubuskiej. W ośrodku można sprawdzić np. wpływ nawozów na zbiory. Chromatografy i spektrometry w ośrodku stoją na straży tego, aby sprawdzić, czy żywność jest zdatna do spożycia. Z kolei dzięki analizie instrumentalnej laboratorium w Lubuskim Ośrodku Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych, które kosztuje kilkadziesiąt złotych, można potwierdzić jakość naszych produktów. Umożliwia to m.in. analiza białka, węglowodanów itp. Tego typu badania są w stanie potwierdzić innowacyjność oraz jakość oferowanych przez lubuskich przedsiębiorców usług i produktów.

Jaką jakościowo żywność spożywają mieszkańcy Lubuskiego?
- Lubuskie przedsiębiorstwa przetwórstwem nie stoją. Nie ma tu dużo firm przetwórczych. Na terenie Zielonej Góry jest Nordis w Kargowej, zakłady produkcyjne Nestle. Pozostałe to zakłady lub gospodarstwa produkujące w małej skali. Mam tu na myśli mikro i makro przedsiębiorstwa - wylicza dr Justyna Korycka, kierownik laboratorium w Lubuskim Ośrodku Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych, dyrektor Instytutu Zarządzania i Inżynierii Rolnej Wydziału Zamiejscowego w Sulechowie Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Badamy sporo produktów z tego typu przedsiębiorstw i muszę przyznać, że są one na bardzo wysokim poziomie - dodaje.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że firmy duże, które jednak mają pieniądze i stać je na reklamy, są w stanie nakłonić konsumenta do kupna właśnie ich produktu. - Bardzo często lubuskie produkty są niewidoczne, gdyż nie są odpowiednio rozreklamowane m.in. w telewizji. Nie dotyczy to dużych firm. Lubuskie przedsiębiorstwa starają się, aby ich produkty były jak najlepsze, bowiem to buduje dobre imię danego przedsiębiorstwa. Jakość produktów w regionie jest dobra - przekonuje dr Korycka.

Jaka żywność jakościowo jest dla nas najgorsza?
- Niskie jakościowo są produkty wysoko przetworzone, niosące ze sobą tzw. puste kalorie. Taka żywność więcej wnosi ładunku energetycznego, który wpływa m.in. na naszą wagę i tuszę. Warto pamiętać też, że na etykietach produktów są deklaracje o tym, jaka dzienna dawka jest odpowiednia dla naszego organizmu. Wyobraźmy sobie, że jeśli chodzi o np. chipsy, to dawka ta wynosi 30 g, a my potrafimy podczas filmu, siedząc wygodnie przed telewizorem, zjeść całą paczkę. W przypadku leków generalnie przestrzegamy tych restrykcji, stosujemy się do ulotek. Gorzej to wygląda, kiedy główną rolę odgrywają właśnie słodycze oraz wspomniane chipsy czy inne przekąski - zaznacza dr Korycka i dodaje: - Pamiętajmy jednak, że jeżeli jesteśmy w stanie zadbać o nasze zdrowie, spożywanie wszelkich produktów z umiarem oznacza, że wszystko z nami w porządku i powinno być w porządku. Najważniejsze to zachować równowagę w tym wszystkim.

Drugi wykład dotyczył zasad Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który przypomnijmy zastapił Agencję Nieruchomości Rolnych i Agencję Rynku Rolnego.

KOWR przejął wszystkie zadania realizowane dotychczas przez ANR oraz część zadań jakie realizuje obecnie ARR.

Do zadań Krajowego Ośrodka należy:

  • tworzenie oraz poprawa struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych;
  • tworzenie warunków sprzyjających racjonalnemu wykorzystaniu potencjału produkcyjnego Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa;
  • restrukturyzacja oraz prywatyzacja mienia Skarbu Państwa użytkowanego na cele rolnicze;
  • obrót nieruchomościami i innymi składnikami majątku Skarbu Państwa użytkowanymi na cele rolne;
  • administrowanie zasobami majątkowymi Skarbu Państwa przeznaczonymi na cele rolne;
  • zabezpieczenie majątku Skarbu Państwa;
  • inicjowanie prac urządzeniowo-rolnych;
  • popieranie organizowania na gruntach Skarbu Państwa gospodarstw rolnych;
  • wykonywanie praw z udziałów i akcji;
  • wsparcie działań na rzecz odnawialnych źródeł energii, w szczególności w rolnictwie;
  • monitorowanie:

a) produkcji biogazu rolniczego,
b) rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych,
c) produkcji biopłynów;

  • gromadzenie informacji dotyczących istniejącej, będącej w budowie lub planowanej infrastruktury energetycznej służącej do wytwarzania energii elektrycznej z biogazu rolniczego oraz biokomponentów, o których mowa w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. z 2017 r. poz. 285 i 624);
  • obsługa funduszy promocji produktów rolno-spożywczych;
  • gromadzenie, analiza i udostępnianie informacji dotyczących rynków produktów rolnych i żywnościowych;
  • opracowywanie i upowszechnianie informacji związanych z realizacją mechanizmów aktywnej polityki rolnej na rynkach produktów rolnych i żywnościowych;
  • prowadzenie działań promocyjnych i informacyjnych mających na celu promowanie produktów rolnych i żywnościowych, metod ich produkcji, a także systemów jakości produktów rolnych i żywnościowych, z wyłączeniem działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących rolnictwa i gospodarki żywnościowej realizowanych przez ministrów właściwych do spraw: rolnictwa, rynków rolnych, rybołówstwa lub rozwoju wsi;

Trzeci wykład dotyczył wymogów związanych z bioasekuracją. Podczas tego panelu lek. wet. Zofia Batorczak podejmowała tematykę związaną z ptasią grypą, afrykańskim pomorem świń oraz tym, jak zabezpieczyć zwierzęta przed wirusami.

Ważne, aby hodowcy drobiu zachowywali szczególną ostrożność i stosowali odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa oraz wirusa ASF, który dotyczy zarówno świń jak i dzików.
---> ŚRODKI OSTROŻNOŚCI ZWIĄZANE Z GRYPĄ PTAKÓW
---> ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I ROZPORZĄDZENIA ZWIĄZANE Z ASF

Podczas Debaty Rolnej 2017 wręczono odznaczenia i medale okolicznościowe „Zasłużony dla Rolnictwa”:

Brązowa Odznaka „Zasłużony dla Samorządu Rolniczego”

  • 1. Marian Dąbrowski - Lubsko (gmina Żary, pow. żarski)
  • 2. Marian Hrycak - Jelenin (gmina Żagań, pow. żagański)
  • 3. Ryszard Pikulski - Mirocin Średni (gmina Kożuchów, pow. wschowski)
  • 4. Michał Potocki - Sudoł (gmina Czerwieńsk, pow. zielonogórski)
  • 5. Jolanta Skorupińska - Przyczyna Górna (gmina Wschowa, pow. wschowski)
  • 6. Dariusz Sosiński - Bronowice (gmina Strzelce Krajeńskie, pow. strzelecko-drezdenecki)
  • 7. Tadeusz Stempel - Nowe Miasteczko (gmina Nowe Miasteczko, pow. nowosolski)

Srebra Odznaka „Zasłużony dla Samorządu Rolniczego”

  • 1. Bogusław Pietrow - Słubice (gmina Słubice, pow. Słubicki)

„Zasłużony dla Lubuskiego Rolnictwa”

  • 1. Antoni Choleniewski - Raduszec Stary (gmina Krosno Odrzańskie, pow. krośnieński)
  • 2. Andrzej Pilarek - Osiecznica (gmina Krosno Odrzańskie, pow. krośnieński)
  • 3. Regina Poźniak - Osiecznica (gmina Krosno Odrzańskie, pow. krośnieński)
  • 4. Adam Śliwczyński - Łochowice (gmina Krosno Odrzańskie, pow. krośnieński)
  • 5. Adam Tomczuk - Nowa Sól (gmina Nowa Sól, pow. nowosolski).

Przeczytaj też:Lubuski wieniec dożynkowy najpiękniejszy w Polsce [ZDJĘCIA]

Podczas konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy w Spale, gdzie odbywają się Dożynki Prezydenckie, wieniec dożynkowy z Lubuskiego, zwycięzca wojewódzkiego konkursu na dożynkach w Cybince zdobył I miejsce w Polsce. Wieniec dożynkowy pochodzi z gminy Niegosławice (wieś Nowa Jabłona, powiat żagański).

Lubuski wieniec dożynkowy najpiękniejszy w Polsce [ZDJĘCIA]

Zobacz też: Magazyn Informacyjny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Debata Rolna 2017 w Zielonej Górze [FILM, ZDJĘCIA] - Gazeta Lubuska