Dla kogo uzupełniająca płatność podstawowa? Zmiany w dopłatach bezpośrednich 2022 mają je podwyższyć

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Szykują się zmiany w płatnościach bezpośrednich
Szykują się zmiany w płatnościach bezpośrednich Agata Wodzień-Nowak
Wraca uzupełniająca płatność podstawowa. Do realizowanych dopłat bezpośrednich w 2022 roku dołączy jeszcze jedna płatność. Resort rolnictwa chce rozszerzenia katalogu dostępnych instrumentów wsparcia w ramach systemu wsparcia bezpośredniego o uzupełniającą płatność podstawową (UPP). Taki projekt ustawy pojawił się w Rządowym Centrum Legislacji.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego ma za zadanie wprowadzić uzupełniającą płatność podstawową. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2021 r. Obecnie projekt jest na etapie opiniowania.

UPP, czyli uzupełniająca płatność podstawowa - od kiedy?

Od 15 marca 2022 roku, czyli najbliższego naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie rolnik będzie mógł otrzymać jeszcze jedno wsparcie. Będzie nim uzupełniająca płatność podstawowa. Istota rozwiązań ujętych w projekcie to rozszerzenie katalogu dostępnych instrumentów wsparcia w ramach systemu wsparcia bezpośredniego o UPP, przyznawaną w ramach przejściowego wsparcia krajowego. Obecnie w ramach przejściowego wsparcia krajowego realizowana jest płatność do tytoniu.

Przejściowe wsparcie krajowe może zostać przyznane rolnikom z sektorów, dla których to wsparcie zostało przyznane w 2013 r.

To też może Cię zainteresować

Co zmieni UPP? Wprowadzenie tej płatności ma przyczynić się do zmniejszenia różnicy między przeciętnym dochodem z pracy w gospodarstwie rolnym a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej, a także różnicy między średnim wsparciem bezpośrednim w Polsce w stosunku do średniego wsparcia w Unii Europejskiej, wyjaśnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedzialne za opracowanie projektu.

Uzupełniająca płatność podstawowa - kto ją dostanie?

Z uzasadnienia projektu wynika, że "tak jak w roku 2013, UPP będzie przysługiwała do najważniejszych roślin uprawnych (w szczególności: zbóż, roślin oleistych, roślin wysokobiałkowych) oraz do gruntów ugorowanych. Szczegółowe warunki przyznawania płatności, w tym rodzaje roślin objętych płatnością, zostaną określone w rozporządzeniu".

UPP obejmie ok. 1,1 mln beneficjentów dopłat bezpośrednich w Polsce, wskazują szacunki MRiRW na podstawie danych ARiMR za rok 2013

Wyższe dopłaty bezpośrednie 2022 dla małych i średnich gospodarstw

Zgodnie z zapowiedzią Polskiego Ładu, dopłaty dla małych i średnich gospodarstw (do 50 hektarów) mają wynosić powyżej średniej w UE. Dlatego od 15 marca 2022 roku rząd zapowiedział dodatkową płatność do grupy upraw podstawowych na gruntach ornych w ramach Przejściowego Wsparcia Krajowego. Na taką płatność uzupełniającą ma trafić do 400 mln zł rocznie. Od I kwartału 2023 roku ma zostać zwiększony poziom finansowania płatności redystrybucyjnej.

Rodzaje płatności bezpośrednich realizowanych w 2021 r.

  • jednolita płatność obszarowa,
  • płatność za zazielenienie,
  • płatność dla młodych rolników,
  • płatność dodatkowa,
  • płatności związane z produkcją (w następujących sektorach produkcji zwierzęcej: bydło, krowy, owce, kozy oraz w następujących sektorach produkcji roślinnej: rośliny strączkowe przeznaczone na ziarno, rośliny pastewne, buraki cukrowe, ziemniaki skrobiowe, pomidory, truskawki, chmiel, len i konopie włókniste),
  • przejściowe wsparcie krajowe (płatność do tytoniu niezwiązana z produkcją).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera