Dla rolnika żniwa, dla dziecka wakacje. Jak zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych podczas prac polowych?

Katarzyna Zawada
Dziecko lubi zabawę na otwartej przestrzeni, w czasie żniw koniecznie trzeba zadbać o to, aby było bezpieczne.
Dziecko lubi zabawę na otwartej przestrzeni, w czasie żniw koniecznie trzeba zadbać o to, aby było bezpieczne. pixabay.com/JillWellington
Trwają małe żniwa, rolnicy zbierają jęczmień, rzepak, niedługo rozpoczną prace przy uprawach pszenicy, żyta i innych gatunków. Pogoda sprzyja, ale warto pamiętać, że lato to także okres wakacji dla dzieci. W tym czasie należy zachować szczególną ostrożność i wszelkie prace prowadzić bezpiecznie.

Spis treści

Najpierw małe żniwa, potem duże

Lipiec i sierpień to okres, gdy na polach roi się od kombajnów, a całe rodziny pracują przy żniwach. Po całym roku ciężkiej pracy przychodzi ukoronowanie trudów w postaci obfitych plonów. Każdy gospodarz stara się zachować rozwagę i przezorność w trakcie koszenia, czasem jednak chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii.

Zobacz więcej: W całym kraju lada moment żniwa, może dojść do wypadków. Jak uniknąć zagrożenia? O tym pamiętaj, zanim wyjedziesz kombajnem w pole

Żniwa można podzielić na małe i duże. Te pierwsze odnoszą się do pierwszych plonów, czyli jęczmienia ozimego, duże obejmują inne zboża, np. żyto, pszenicę i owies. Na małe żniwa często mówi się też „żniwa jęczmienne”. Po zbiorach odmian ozimych gospodarze zaczną zbierać rzepak na słabszych stanowiskach. Niekiedy zalicza się go do tej pierwszej grupy.

Bezpieczeństwo dzieci w czasie żniw

Szczególna ostrożność powinna być zachowana w gospodarstwach, w których przebywają dzieci. O to, aby czas wolny od szkoły i nauki był bezpieczny, muszą zadbać dorośli. Co roku instytucje, takie, jak Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego czy Państwowa Inspekcja Pracy, apelują, aby chronić siebie i rodzinę przed ryzykiem wypadków.

Dzieci nie mogą obsługiwać maszyn i urządzeń rolniczych lub przebywać w ich pobliżu, gdy pracują, kierować ciągnikami, przebywać na ładunkach podczas transportu, wykonywać oprysków, obsługiwać zwierząt gospodarskich, wchodzić na maszyny, sterty, do wykopów czy silosów. Nie powinny też uczestniczyć w pracach związanych z użyciem ostrych narzędzi, zwłaszcza mechanicznych, np. w spawaniu czy obróbce drewna, przestrzega KRUS.

Choć widać tendencję spadkową w wypadkach zgłaszanych do KRUS, wciąż jednak potrzebne jest podnoszenie świadomości dotyczącej zagrożeń podczas wykonywania prac polowych. Spotkania w tym zakresie prowadzą również oddziały PIP oraz strażacy.

Na początku lipca, w ramach kampanii „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”, briefing zorganizowała PIP w Poznaniu. Tamtejszy Okręgowy Inspektor Pracy Paweł Ciemny zwrócił uwagę, że obecność dzieci wymaga podwójnej ostrożności, także w powierzaniu im obowiązków gospodarskich. Z kolei przedstawiciele PSP przypomnieli o obowiązku posiadania sprzętu gaśniczego, aby w razie zaprószenia ognia, móc szybko zareagować.

Niektóre maluchy chcą pomagać rodzicom w czasie prac, nie jest to jednak wskazane. Zabawa na świeżym powietrzu jest dla dzieci rozrywką, ale najlepiej, aby w czasie żniw odbywała się pod kontrolą osoby dorosłej, która akurat nie prowadzi prac przy zbiorach. W tym czasie dzieci, szczególnie te małe, nie powinny mieć styczność z maszynami – w użyciu lub nawet na postoju. Nie powinny też dźwigać, obsługiwać zwierząt gospodarskich, a także zbyt długo przebywać na upale.

Źródła: KRUS, PIP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro